💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Інше » Міфотворчість як обгрунтування історичного мародерства - Могильницька Галина

Міфотворчість як обгрунтування історичного мародерства - Могильницька Галина

Читаємо онлайн Міфотворчість як обгрунтування історичного мародерства - Могильницька Галина
Москви під час походу Тохтамиша: «Сей литовский госу-дарь..., купив славу героя кровью бесчисленного множества людей и пеплом городов, равнодушно смотрел на изнурение своих подданньїх и, бодрьій в летах старости, все еще искал новьіх приобретений. (Тут і далі виділено мною. — Г. М.). В 1363 году5 он ходил с войском к Синим Водам, или в Подо-лию..., где кочевали три ордьі монгольские, разбив их, гнался за ними до самой Тавридьі, где опустошил Херсон, умертвил большую часть его жителей и похитил церковньїе ценности; с того времени, как, вероятно, опустел сей город, а татарьі за-днепровские находились в некоторой зависимости от Литвьі» [16.327].

Тобто не звільняв Ольгерд споконвічні українські землі від ординців, а «искал приобретений», чим «изнурял подданньїх» і здобував славу «кровью бесчисленного множества людей»... А от Московський Дмитрій, кілька разів випаливши Твер чи Рязань, нікого не «ізнурял» і кров не проливав, бо у тверичів, мабуть, вода замість крові в жилах текла... І як на Казань ходив, то не «приобретений», ясна річ, «искал», а «освобождал русский город»...


Таку історію ми вчили 350 років та ще й нині вчимо багато подібного. То чи слід дивуватися, що й сьогодні наші напів-освічені малороси, як зазомбовані, повторюють, що «никакой Украиньї не бьіло, а от времен Владимира Великого бьіла єдиная Россия», яка нас і від татаро-монголів, і від французів, і від німців рятувала, і освіту й культуру нам дала, і «православне» зберегла, а наші національні герої лише «изнуряли» нас, зраджували народ і «общее отечество», «грабили» і «убивали»... Усі — починаючи від того ж Ольгерда чи Вітовта, яких ми, як і білоруси, маємо право вважати своїми національними героями, бо вони не в Гондурасі чи в Зімбабве княжили, а таки в державі наших предків, що офіційно звалася Великим князівством Литовським, Руським і Жемойським, де Литовськими іменувались території північно-західної Білорусі та нинішньої Литви, Руськими — східна частина Білорусі та Україна, Жемойськими (Жмудь) — захід сучасної Литви [ 1.127].


Відомий білоруський письменник Уладзімір Арлоу, що, втративши терпіння, як і я оце, зайнявся історичними дослідженнями, у своїй книзі «Таямніцьі Полацкай гьісторьіі» пише: «Кожньї з нас, безумовно, штосці чуу пра Івана Калі-ту... дьі інших маскоускіх князеу-збіральнікау расійскіх зям-ляу. Яно б, можа, і няблаго, каб адначасова мьі ведалі і гаспа-дароу своей дзяржавьі, той, дзе жьілі дзясяткі пакаленняу наших продкау.


Што мьі чулі пра таго ж Альгерда?.. На уроках і лекцьіях нам чамусці не казалі, што узначаленнае їм войска, дзе бьіло шмат палачанау, у 1362 годзе разбіло на Сіняй Вадзе татарау і вьізваліла од іх прьігнету Україну, не казали пра пераможньїя паходьі Альгерда на Маскву і пра тое, як єн адбиу шасць крьі-жацкіх нападоу6. Як бьіццам гзтьі вьщатньї ваявода і мудрьі палітьік кірвал не нашаю Бацькаушчьінаю, а нейкай краінай на другім канцьі Еуропьі» [1.132].


Важко не погодитися з думкою білоруського письменника, бо вона в тій же мірі стосується й нас із вами.


1


Так називає першого московського князя М. В. Толстой, твердячи, що він «не отнимал чужой собственности ни насилием, ни коварством, а сам Господь наделял его новьіми владениями [24.138]. Цьому можна було б повірити, якби інші, менш заангажовані, історики не повідали нам, приміром, про підступний напад Данила на рязанського князя Костянтина, якого московитові «удалось победить некой хитростью». Князя Костянтина «богоснабдимьій» Данило посадив у Москві в темницю, а Коломну, що належала Костянтину, приторочив до свого Московського князівства [16.138 — 139]. Це був перший крок на шляху т. зв. «собирания земель» московськими князями. Костянтина, до речі, «богоснабдимьій» Данило так і не випустив на волю. Зарізав його в темниці вже після Данилової смерті наступний московський князь — Данилів син Юрій.


2


Усі московські князі, включно із біснуватим Іваном Грозним, були нащадками Олександра Невського.


3


Агов, дорогі мої одесити! Вам це ім'я нічого не нагадує? Так-так! Це той самий Качибей (чи Гаджибей), ім'я якого носить один із наших лиманів. Це саме він володів Причорноморськими степами і прилеглою частиною Поділля у XIII — XIV ст., і саме за ним, як свідчать літописи (і той же Карамзін), гналися наші предки під керівництвом славного Ольгерда аж до Чорного моря, звільняючи нашу землю від монголо-татарських зайд, ще тоді, коли не тільки «Новоросії», а й самої Росії в природі не було! З тих пір ці землі входять до складу Литовсько-Руської держави, і за князя Вітовта (1392 -1430 pp.) тут виростають міста-фортеці Дашев (пізніший Очаків), Соколець (нинішній Вознесенськ), Балакпи, Каравул (Рашків), Чорне місто біля Білго-рода на Дністровському лимані. У цей же час будується й порт Коцюбеїв (Качибеїв — Kaczubiyow) із фортецею на місці нинішнього Воронцовського палацу. В Коцюбеїв доставляли й вивозили за кордон зерно, тут добували сіль... «Первьій прочньїй оседльїй злемент Хаджибея, — пише професор Яковлев, — составили малороссьі» (українці тобто) [2.52]. От вам і 214-річчя нашого міста, от вам і «Новоросія», от вам і Катерина!


4


«Тьма» у монголів — тисяча. Темники — начальники над військом, що обчислювалось тисячами.


5


Дата зазначена помилково. Насправді цей похід відбувся в 1362 р.


6


Ну, подумаймо всі: й українці, й «хахли», й «малороси», патріоти й найзапекліші україноненависники — чому? Ну, чому про одну сутичку Не-вського з хрестоносцями на далекому Чудському озері ми знаємо, а про шість Ольгердових походів, у яких брали безпосередню участь наші предки, — нам нічогісенько не відомо?!


Чому ми так добре знаємо увесь хід Куликовської битви, яка була «роз-боркою» між ординськими кланами й жодного відношення до нас і нашої землі не мала, й нічогісінько не чули про битву Синьоводську, яка поклала край татаро-монгольському ігу в наших землях?! Хто й для чого розбавив нас нашої історії, підкинувши нам чужинські міфи замість неї? Думаймо ж бо! Думаймо!



Міфи про збирання так званих «русских» земель та героїв-збиральників учили, замість власної історії, не тільки ми з білорусами, а й усе населення 1/6 земної кулі, незалежно від того, яку назву та «одна шоста» в який період носила — чи то Російської імперії, чи то «Союзу нерушимого».


Навіть такі «неблагозвучні» слова як «завоювання», «підкорення», які ще у XVIII — XIX ст. подекуди траплялись у вжитку, були замінені «евфемізмами»: «звільнення», «визволення», «приєднання» або навіть «возз'єднання». А коли тебе «звільняють» чи «визволяють» (від чогось, ясна річ, поганого) і «приєднують» (зрозуміло, до чогось кращого), то лише останній дурень або запеклий зрадник і ворог народу може цьому противитись.


Тому ми

Відгуки про книгу Міфотворчість як обгрунтування історичного мародерства - Могильницька Галина (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: