💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Анна
5 липня 2024 12:37
Джеймс Олiвер просто класний автор книг. І до речі, класний сайт. Молодці
Бродяги Пiвночi (збірник) - Джеймс Олiвер Кервуд
Юрій
7 червня 2024 13:40
Чудовий приклад якісної сучасної української книги!👍
Лис та інші детективні історії. - Мирослав Іванович Дочинець
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Сучасна проза » Маринчина лялька - Зінаїда Валентинівна Луценко

Маринчина лялька - Зінаїда Валентинівна Луценко

Читаємо онлайн Маринчина лялька - Зінаїда Валентинівна Луценко

І мала Мирося знов мусить опинитися у ямі.

Картопля тепер стала для розваги. Я ж того не бачу, а діти мої не думають, що у хліві у нас є корова й свині, а ще – кури, овечки, гуси, і всіх чимось треба годувати. А вони картоплею стріляють…

– От недобрі! – я потім ходжу і вишукую розкидані бульби по городі. – Бач, якої шкоди наробили! От я вас зараз нагодую! От нагодую! Як тепер сядете кругом столу і попросите м’ясця, я вам тоді нагадаю про цю картоплю!


А щоб виросло м’ясце, його треба було не тільки годувати, ще й глядіти.


Поза нашою хатою стояли колгоспні копи, і на зиму там ховалися лиси. Не зогледишся – а вже й не стало курки! На весну ще й полупилися гусенята, треба було вигонити їх пастись на траву. Берег близько, за городом, та куди виженеш? Лиси ж зжеруть!

От я рано й буджу Миросю:

– Миросю, вставай, тебе півник вже гукає! Каже: де це Мирося? Де це Мирося? Чуєш?

А Мирося мов не чує, тільки ще дужче кутається в ряденце, вона щосили плющить очі, та й одне думає: «Чого ж він гукає саме мене, а не Івана чи Марусю?»

А півень, як на те, підійшов під самі вікна і – кукуріку-у-у-у! – виспівує.

– Вставай, я тобі яєчко зварила, – торкаюся дитячої голівки.

О! Як почула про яйце, вже інша справа! Мирося швиденько підводиться з постелі і біжить за яйцем до печі.

Бо іншим разом такої радості не буде: якщо й знесеться курка, а ще – кролів, курей, молоко і м’ясо треба було нести на заготівлю і здати стільки, скільки було записано на моє прізвище у колгоспній конторі в списку. Мені обов’язково треба було виконати ту норму здачі, щоб не записали ще й штрафу. То я дітям не дозволяла їсти ні яєць, ні м’яса, аж поки не розрахуюся з державними боргами…

А якщо таки вкрадуся і щось вділю – хоч по яєчкові, хоч раз на тиждень, та й не доздам того, що від мене колгосп чекає. Тоді чекаю заготовача в подвір’ї. А він ніколи й не забариться. Йде, сердитий, трясе паперами і каже:

– Ти що, Марино?! Що надумала?! Ти цього місяця скільки молока і яєць здала? Не пам’ятаєш? А в мене все записано! Непорядок, треба здати! Чула? Чекаю тільки тиждень, а тоді – буду писати куди треба, я через тебе в тюрму не хочу!


І от, Мирося пасе гуси. Вона сідає на березі в гілляках, та й оббирає своє яєчко. Їсть – краса!


Щоб тоді можна було якось жити, то кожна моя дитина мала бути при ділі. І найменша теж.

Я будила Миросю дуже рано – ще мороз по вікнах, іній на траві, все блищить. А вона виходить на дорогу, в руках – гладущик з теплим молоком; ні, не пити – а щоб здати у заготівлю. Мирося несе той гладущик перед себе, молоко парує дуже знадно, дитина не втримається, та й вмочить губи. Приходить вона на заготівлю, віддає гладущик дядькові до рук. Той зливає молоко у великий бідон, а тоді сідає за стіл і записує на мене.

– Так-так, пишу: Марина Кульчицька… здала три літри молока. А ти так не хмурся, – каже до Миросі, – в кінці року таки набіжить вам яка копійка!


– Пожалійте мене, я солдатська вдова, у мене п’ятеро дітей, і так не маємо що їсти, – прошу-випрошуюся, ще як прийдуть дядьки вночі і заставляють мене підписуватись на грошову позику – державі.

– У всіх діти, у всіх немає що їсти, – чоловіки струшують попіл із цигарок прямісінько мені на стіл. – А у нас план, і нам його треба виконувати!

– Пожалійте… – молюся і прошу. – Мій чоловік загинув на війні, я ж на все сама-одна… Може ж, є хто багатший в селі від мене, то хай вони підпишуть? Бо коли ж я ті гроші відпрацюю? Тепер ось позичу, а хто мені тоді віддасть?

– Віддасть тобі держава! Може… колись, – дядько гупає чоботом по землі. – Давай підписуй, та й будеш гасити світло й лягати спати.

– Не можу, не можу підписати! Бо як я тоді сама кінці з кінцями буду зводити?

– Якось зведеш, якщо до цього часу зводила! – береться до мене дядько. – А ми, так і знай, із твоєї хати не підемо, аж поки не підпишеш цей папір. До речі, Маринко, а у тебе горілка є? Або хоч щось поїсти?

– Та вже, що є! Он стільки дітей! Вона ж має їх чимось годувати?

– Тоді виймай із печі й подавай на стіл! Бо через таких, як ти, ми цілий день голодні!

– Давай-давай, бо за тою проклятущою роботою немає коли й поїсти!

І я

Відгуки про книгу Маринчина лялька - Зінаїда Валентинівна Луценко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: