Мігрант - Марина та Сергій Дяченко
Крокодил зціпив зуби:
— А проте існує уривок моєї пам’яті. Пам’яті про скасовану реальність.
— Що його ти дістав із рук зацікавленої людини.
— Що?!
— Не лише ти великий хитрун, — сказав Айра, і в його голосі прорвалося дещо дуже схоже на огиду.
— Хіба це не справжній уривок?!
— Справжній. Та це не змінює справи.
— Я повинен повернутися на Землю, тому що в мене там син, — тихо сказав Крокодил. — Два роки мені залишилось чи скільки, але біда з сином сталася раніше…
— Не лише в тебе є сини, — Айра нарешті обернувся. — Поговори з Шаною. Можливо, вона вважить ваш договір виконаним. Хоча, найпевніше, її обіцянка була блефом.
— Айро, — сказав Крокодил, — я не хотів, аби так сталося.
— Я теж не хотів, аби так сталось, — Айра кивнув. — Вітаю, твоєму життю нічого не загрожує, ти вільний і можеш робити що завгодно. Твою участь у програмі скасовано. Хай щастить, Андрію Строганов.
— Ні, — пробурмотів Крокодил.
Айра мовчки вказав йому на двері — вузький прохід між двома замшілими скелями.
— Айро, ні, я ж тобі потрібен!
Айра похитав головою:
— Не потрібен. Добре, що це з’ясувалося раніше, ніж ми запустили програму. Переказуй від мене подяку Шані.
Крокодил раптом зрозумів, що відчували хлопчаки, коли їх виряджали з острова додому раніше терміну.
Він подивився на Тимор-Алка. Той сидів, схрестивши ноги, й дивився на Крокодила знизу вгору. В його очах більше не було злості, тільки втома й гіркота.
Не звертаючи уваги на Крокодила, Айра повернувся до хлопчини:
— Устань.
Тимор-Алк підскочив, як на пружині, — височенний, на півголови вищий за дорослих; Айра підійшов до нього так близько, що хлопчина змушений був одступити.
— Ти засумнівався в професіоналізмі Консула.
— Ні, — швидко сказав Тимор-Алк і знову зблід, як травинка.
— Ти засумнівався в чесності Махайрода.
— Ні, — Тимор-Алк похитнувся. — Будь ласка, Айро.
— Хто приймав у тебе Пробу?
— Ти, Махайроде.
— Хто видав тобі посвідчення?
— Ти.
— Ти розумієш, у чому мене звинуватив?!
— Я не винуватив, — на очах у парубка виступили сльози.
— Тоді заспокойся, — раптом дуже м’яко сказав Айра. — Бо якщо ти не повноправний громадянин, тоді і я не повноправний громадянин, і наш світ називається не Раа… — Він обернувся. — Ти ще тут?
— Іду, — глухо сказав Крокодил.
Повернувся й вийшов.
ГЛАВА ШОСТА«А це вогні, що сяють над нашими головами».
«Є речі, яких мені ніколи не зрозуміти», — думав Крокодил, лежачи на спині посеред великої, витоптаної за день галявини.
Удень тут було щось на кшталт виставки: маленькі діти представляли всім на огляд вироби з коріння й шишок. Багато що так і зосталося стояти на траві, на широкому підстеленому листі й камінних стелажах; уявлення про мистецтво на Раа було дивним. Побавившись, діти забували про свої «скульптури» так само легко, як і дорослі, помайструвавши собі на втіху, забували про картинки з гілочок і фігурки з глини.
Крокодил спостерігав за виставкою, примостившись на краю галявини з екраном на колінах. Ось уже майже тиждень він бродяжив: їв загальнодоступну їжу, що не вимагала ресурсів, спав, де випаде, і добре, що трава була придатна для спочинку, а ночами майже не було холодно. Користуватися комунікаторами й інформаційними порталами можна було цілком вільно; Крокодил вивчав структуру міграції на Раа — «за даними Всесвітнього міграційного Бюро».
«Працюючи з Землею, Бюро бере до уваги чинник так званої історії. Є два підходи до проблеми: на Ллірі, наприклад, і в світах такого типу, уявлення про історію нема зовсім, і нема самої історії, і нема сенсу говорити про її «змінення». На Кветі й у світах такого типу історія жорстко зумовлена властивостями матерії й підпорядкована загальним законам, і, відповідно, не може бути довільно змінена. Щодо Землі, то місцеве суспільство створило навіть спеціальний термін — «роль особистості в історії», що передбачає величезну частку випадковості, величезне коло ймовірностей. Для кожного світу, зважаючи на його ставлення до історії, Бюро встановлює свої норми й правила міграції…»
Небо, заповнене супутниками, здавалося перекинутим кошиком скарбів. Крокодил пошукав очима стабілізатори й не знайшов.
«А це вогні, що сяють…»
— Чому ви не відповідаєте на виклики?
Небо померкло, закрите від Крокодила чиєюсь головою.
— Андрію Строганов, я викликала вас тридцять разів!
«Як шкода», — подумав Крокодил, сідаючи. Місцева комунікаційна служба цінувала волю абонента — один раз звелівши не приймати сигнал виклику від Шани, він міг насолоджуватися спокоєм і всамітненням.
— Мені нема чого вам сказати, — зізнався він цілком чесно.
Вона спустилася поряд на траву. Він міг чути її дихання — і її запах, дуже схожий на запах Тимор-Алка.
— Ви можете мені принаймні пояснити, що сталося?
— Я сказав Тимор-Алкові, що він нечесно склав Пробу. Що йому допомогли.
Шана виплюнула невиразну лайку.
— Він пішов із дому, — сказала уривисто, — і вже три дні сидить на орбіті… Я не знаю часу початку операції. Я нічого не можу дізнатися, цей мерзотник усе оточив такою таємницею, що навіть Рада Раа не може добути інформацію!
— І йому дозволяють?
— Йому? — Шана загарчала. — Він, вочевидь, першим відчув і проаналізував те, що за кілька років… або швидше… покінчить зі світом, яким ми його знаємо. Це не людина, це знавісніла охоронна система, але якщо має рацію — йому дадуть усі повноваження, які він тільки зможе охопити. А зможе він багато що.
Вона звела очі до осяяного вогнями неба:
— Я тільки молюся, аби він не мав рації. Щоб він помилився. Він не може мати рацію завжди…