Все королівське військо - Роберт Пенн Уоррен
Фолкнерові тільки цей епізод і видався вартісним у всьому романі, і він сказав: «Бувши автором, я самим ним і обмежився б, а все інше відкинув». Це єдиний по-справжньому південний епізод в усій книжці, тим-то він так і сподобався Фолкнерові. Що все інше не сподобалося, то це справа смаку (адже письменники — дуже упереджені критики). Але Фолкнер ще сказав, що вставна новела і основний текст ніяк одне з одним не пов’язані. Тут він не мав слушності. Історія Касса Мастерна — це аналог історії Бердена, а отже, якоюсь мірою і Старка. Це розповідь про людину, що переступила моральну межу, вбила свого друга, ставши коханцем його дружини. І історія ця — не тільки пересторога, але й наука. «…Я раптом відчув,— пише про себе Касс Мастерн,— як цілий світ навколо мене захитався в своїй основі і в ньому почався процес розпаду, центром якого був я». Цю думку продовжує Берден: «Касс Мастерн жив не довго, проте досить, аби дійти висновку, що світ являє собою неподільне ціле. Він осягнув, що життя — це величезна павутина і, коли доторкнешся до неї в будь-якому місці, хай навіть ледь-ледь, коливання пошириться по всій мережі, аж до найдальшого краю, і сонний павук відчує той сигнал, ураз пробудиться й кинеться туди…»
Оця «неподільність» світу, надзвичайно складна взаємозв’язаність життя і є головним уроком книжки Уоррена, а з нього випливає і головна її пересторога: не переступати моральних меж, пам’ятати про свій людський обов’язок, про відповідальність перед усіма, хто живе в цьому світі. Бо найменше порушення меж, забуття обов’язку, нехтування відповідальністю здатне викликати лавину зла, війн, фашизму.
Д. ЗАТОНСЬКИЙ
Роберт Пенн Уоррен
ВСЯ КОРОЛЕВСКАЯ РАТЬ
Роман
Перевод с английского
В. И. МИТРОФАНОВА
Киев, издательство
художественной литературы
«Днипро», 1986
(На украинском языке)
Редактор О. В. Хатунцева
Художнє оформлення О. Д. Назаренка
Художній редактор Я. М. Яковенко
Технічний редактор В. С. Грінберг
Коректор Л. Г. Лященко
Інформ. бланк № 2924
Здано до складання 04.06.86. Підписано до друку 20.10.86. Формат 84Х1081/32. Папір друкарський № 2. Гарнітура літературна. Друк високий. Умовн. друк. арк. 28,14. Умовн. фарбовідб. 28,455. Обл.-вид. арк. 32,113. Тираж 115 000 пр. Зам. 6—613. Ціна 3 крб. 60 к.
Видавництво художньої літератури «Дніпро». 252601. Київ-МСП, вул. Володимирська, 42.
З матриць Головного підприємства республіканського виробничого об’єднання «Поліграфкнига» на Київській книжковій фабриці. 252054. Київ, вул. Воровського, 24.
Уоррен Р. П.
У64 Все королівське військо: Роман / Перекл. з англ. В. Митрофанов; Післям. Д. Затонського.— К.: Дніпро, 1986.—536 с.
У широковідомому романі одного з найвидатніших сучасних американських письменників Р. П. Уоррена (нар. 1905 р.) розповідається про політичне життя США в 30-і роки. Викриваючи демагогічний галас передвиборних кампаній, корупцію та псевдодемократію, автор ставить важливі моральні проблеми відповідальності людини за свої справи і вчинки перед суспільством і самою собою.
84.7США
Виноски
1. Аж поки в нас надії зеленіють.— Данте, «Божественна комедія», «Чистилище», III (іт.). (Переклад Є. Дроб’язка).
2. Один з перших американських автогонщиків-рекордсменів.
3. Йдеться про громадянську війну між північними й південними штатами (1861—1865).
4. Пістолет калібру 0,38 дюйма (9,65 мм), спеціального призначення.
5. Святий Христофор вважається заступником подорожніх.
6. Генерал південної армії під час громадянської війни 1861—1865 рр.
7. Людини безпосереднього чуттєвого сприйняття (фр.).
8. Близько 180 см.
9. Промова президента Лінкольна пам’яті солдатів північної армії, що загинули в битві під Геттісбергом (1863). Вважається взірцем ораторського мистецтва.
10. Ейб — зменшене від Ейбрегем (Авраам).
11. Персонажі відомих негритянських казок.
12. Національний гімн США.
13. Ескадрилья американських льотчиків-добровольців, що брала участь у першій світовій війні на боці Франції.
14. Воєнний хрест — один з найвищих французьких орденів.
15. Молодіжна релігійна організація методистської церкви.
16. Студентське товариство.
17. Натяк на вірш Едгара По «Еннабел Лі», де героїню «застудив і звалив» холодний вітер.
18. Герой однойменної новели Вашінгтона Ірвінга, що проспав двадцять років і, прокинувшись, не впізнав рідкого селища.
19. Капітолій — крім будинку конгресу США, цю назву носять також будинки законодавчих зборів та адміністрації окремих штатів.
20. Шератон Томас — відомий англійський майстер-мебляр кінця XVI — початку XVII ст.
21. Відома антикварна фірма.
22. Сполучені Штати Америки вступили у першу світову війну в квітні 1917 року.
23. Іспано-американська війна 1898 р., внаслідок якої колишні колонії Іспанії в Карібському морі фактично опинилися під владою США, хоч формально їх було проголошено незалежними.
24. Ватажок галлів, що очолив повстання проти Юлія Цезаря в 52— 51 рр. до н. е.
25. Фош Фердінанд — французький маршал; з березня 1918 р.— головнокомандувач військ Антанти. Першінг Джон — американський генерал; з 1917 по 1919 р. командував американськими експедиційними силами в Європі. Хейг Дуглас — англійський маршал; в 1915— 1918 рр. очолював групу англійських військ у Франції. Крітогнат і Веркассівеллаун — ватажки галлів, сподвижники Верцінгеторікса. Людендорф Ерік — німецький генерал, учасник першої світової війни. Кевелл Едіт — англійська діячка Червоного Хреста; в 1915 р. розстріляна німцями у Брюсселі за допомогу військовополоненим.
26. Генрі Форд (1863—1947) — американський промисловий магнат, мультимільйонер; у 1903 р. заснував одну з найбільших у світі автомобільних компаній «Форд мотор компані».
27. Привілейоване товариство студентів і випускників коледжів, засноване 1776 р.
28. «Індичка в соломі» — пісня завойовників «дикого Заходу», дуже популярна в Америці у першій половині XIX ст. «Лючія» — «Лючія з Ламмермуру» — відома опера італійського композитора XIX ст. Гаетано Доніцетті.
29. Йдеться про лихі прикмети.
30. Об’єднання південних штатів за часів громадянської війни 1861— 1865 рр.
31. Йдеться про засновану 1834 р. американську політичну партію, що протистояла демократам і в 1854 р. дістала назву республіканської.
32. Валгалла — у скандінавській міфології оселя бога Одіна та душ загиблих героїв.
33. Джефферсон Девіс — американський державний діяч; під час громадянської війни — президент конфедерації південних штатів.
34. ...і відвернулась, і шия сяйнула рожева,
Коси божисті у неї на тім’ї якийсь божественний
Видали запах, одіння опало до стіп, і богиня
В світлості повній з’явилась.
(Вергілій, «Енеїда».— Переклад М. Білика)
35. Мається на увазі давньоримський поет Вергілій (70—19 до н. е), що народився поблизу міста Мантуї.
36. Релігійна і патріотична жіночі організації в США.
37. Громадський рух за скасування рабовласництва.