Лицарі любові і надії - Леся Романчук
— Це увесь ваш Провід — зрадники! А Василь служив Україні! Всі його вчинки були правильними! Це ви усі — злочинці! Я все розповім, я всіх назву, усіх вас! Усіх обдурених дівчат і хлопців, що працюють на вас! Всі ваші криївки!
— Ти збираєшся шукати рятунку Україні в НКВС? Схаменися! А як же присяга, Ліно?
— Це ви всі зрадили, зламали присягу! «Ж<ар» був людиною честі! Він був ідейним борцем! Найкращим з вас!
Закохана дівчина не чула голосу розуму. Голосно кричала, що піде й розкаже все, що їй відомо. І вона пішла.
Провід не мав іншої ради. Вирок винесено й виконано. Знищити.
Хто урвав квітуче життя, хто згасив квітучу вроду? Чи тремтіла йому рука, чи бралося сльозою око в прицілі?
Після смерті улюбленої дочки ледве не зсунувся з глузду батько. Прагнення помсти опанувало ним. Що робити? Чекати масового провалу? Знову жорстоке рішення. Оскільки тягнули до останнього, розуміючи, який біль рве батькове серце, вирок виконали вже під час зустрічі старого з агентом НКВС.
— Так, наші руки в крові ворогів, іноді — в крові невинних, — з гіркотою розповідав, не загортаючи правди в красиві папірці, Петро Кекіш Борисові. — Але тільки та боротьба має шанс на успіх, яка може себе захистити і відстояти. Якщо хтось сподівається, що можна збудувати нове на не поруйнованій хибній основі старого світу, не проливши жодної краплі крові, не завдавши нікому болю, він гірко помиляється. Така споруда неминуче розвалиться. її сточать ізсередини уперті проростки старого. Як грибки, як шашіль.
— То що ж, лише кров є фундаментом нового?
— Лише кров. На жаль. Лише сильною, оружною рукою можна створити насправді нове і захистити його. А створювати те, чого не можеш захистити — марно. Червоний терор переміг царизм і тримався на нечуваному, небаченому насильстві, яке започаткував іще Ленін. Тільки так цей лад і вистояв, тільки так він може існувати. Усунувши страх, кров і смерть, матимемо пустку, прірву, куди проваляться комуністи разом зі своєю сатанинською ідеологією! Цей замок диявола тримається тільки на крові. На нашій з тобою крові, друже Борисе. Але ж тримається! Боротьба є кривава і жорстока річ. Зітнулися дві сили у смертельному двобої — і наша виявилася слабшою. Поки що...
— Поки що? Ти сподіваєшся таки на перемогу, Петре? — не повірив Борис.
— Інакше бути не може. За нами правда. За ними — сила. Але за нами правда. І ми переможемо.
— Як не ми, то наші діти... А як Влодко? Ну, той, на псевдо «Кум»? Він живий?
— Загинув. Ніхто не знав насправді справжніх масштабів зради. Мабуть, «Жар» був засланим агентом, який навмисно проник у найвищу безпекову структуру і руйнував наш рух зсередини. Вивідував — і «зливав»... От Влодко і потрапив в одну з «проданих», «всипаних» криївок.
— Героїчний хлопець був, — зітхнув Борис. — А Влодко — його справжнє ім’я?
— Справжнє. Володимир Кекіш. Мій старший брат, — настала черга зітхати Петрові.
— А «Сулима»?
— Ного боївка трималася до останнього. Потрапила у засідку саме у Великодну субботу, у 48-му. Всі загинули, ніхто не здався живим. Я вже у той час сидів, земляка зустрів, від нього й довідався.
Розділ 24Людині властиво радіти життю. Будь-якому його прояву. Просто факту свого фізичного існування — дихання, можливості бачити, ходити. Сподіватися. У будь-яких життєвих лещатах — сподіватися і радіти.
Як же мусять стиснути ці лещата горло, щоб світло, хай навіть не сонячне, електричне, не втішило того, хто повернувся з мандрів по засвітах?
— Я жива? — не так голосом, як губами вимовила Орися.
— Жива, жива, моя деевочкаа, — не почулося навіть, а запахло поруч — запахло теплом, чистотою, ліками, білим халатом, знайомим голосом.
— Навіщо? Я не хочу...
— Что ты говоришь, милаяа, ты должна жиить, должна борооться за жиизнь... Жиизнь — однаа...
— А де... пані Рузя? — шукала поглядом хвора.
— Её забрали от нас... перевели... — зітхнула лікарка. Вона зріднилася з Розалією Перебендою ще з етапу, і розлука стала особистим горем. Та доля в’язня не в його руках — він пішак на чужій дошці.
Брак цих теплих рук і доброго серця вколов дошкульно саме зараз — Рузя доглядала б Орисю, як рідна мати. Вже хто-хто, а доктор Айна добре знала, як важко доведеться боротися дівчині з хворобою. Крупозна пневмонія і гострий ларингіт — такий діагноз поставили вони з лікарем Касінським. Діагноз майже дорівнював смерті. За умови відсутності ліків ця хвороба зводить у могилу дев’ять з десяти нещасних, що опинилися в її лабетах. Особливо на тлі голоду і фізичного виснаження. Єдине, що давало якусь надію — молодість і відносно добре харчування та умови життя останнім часом. Але процес, що розвинувся блискавично, захопив майже всю легеневу тканину — чим вона дихає, бідолашна дівчина? Лікар Касінський лише похитував скрушно головою, прикладаючи свій дерев’яний стетоскоп до грудей хворої — суцільні хрипи, вологі, «різнокаліберні», шум тертя плеври — мабуть, ще й плеврит. Тонкий діагност, Юзеф Касінський умів вислухати своїм дерев’яним «апаратом» шуми, умів їх розрізнити, він наче бачив наскрізь, що діється у легенях, та чим міг зарадити?
Дівчина марила, гарячка з’їдала худеньке тільце, кашель трусив, дихання виривалося із ціанотично-синіх губ так важко...
— Випадок безнадійний, колего, — ділився результатами обстеження доктор Касінський.
І