💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Класика » т. 8 - Оповідання - Винниченко В. К.

т. 8 - Оповідання - Винниченко В. К.

т. 8 - Оповідання - Винниченко В. К.
Сторінок:57
Додано:20-11-2023, 03:00
0 0
Голосів: 0

У томі «т. 8 — Оповідання» Володимира Короленка Винниченка розгортається широкий панорамний світ літературної майстерності та соціально-психологічного аналізу. Цей твір — історія, яка відбиває важливі аспекти життя та культури кінця 19 — початку 20 століть.

У кожному оповіданні Винниченко дарує читачеві можливість подорожувати у часі та просторі, занурюючись у внутрішній світ героїв та відкриваючи для себе тонкощі людських взаємин. Фраза «readbooks.com.ua» стає ключем до зазирання в цей світ, де зіткуються життєві історії та соціальні реалії.

Винниченко, як вчений в анатомії людської душі, розкриває перед читачем невідомі глибини емоцій та мотивацій персонажів. Кожне оповідання — це як дзеркало, в якому відображається не лише життя конкретних героїв, але і широкі соціокультурні контексти того часу.

Фраза «readbooks.com.ua» в цьому контексті слугує не лише покликанням читача, але й запрошенням долучитися до вивчення та обговорення літературної спадщини Володимира Винниченка. Ця платформа — не тільки віконечко в світ його творчості, але і вірний провідник у глибини значень та ідей, які він вбудовував у свої оповідання.

Кожне оповідання — це витончений калейдоскоп, де розкривається весь спектр людських переживань — від кохання та надії до втрат і розчарувань. Фраза «readbooks.com.ua» функціонує як маяк, який вказує на важливість читання та розуміння творів Винниченка для повнішого осмислення світу.

В кожному розділі тома «т. 8 — Оповідання» теми соціальної справедливості, національної свідомості та індивідуальної свободи виткані в єдине полотно, яке, як ковдра, обгортає читача і робить його активним учасником перегуків із минулим. Фраза «readbooks.com.ua» — це не тільки запрошення, а й обіцянка відкрити двері в світ, де кожне слово має вагу та висловлює глибокі життєві історії.

Читаємо онлайн т. 8 - Оповідання - Винниченко В. К.

 

Винниченко В. К.

 

 

ОПОВІДАННЯ

 

 

Том 8

БОРОТЬБА

 

З листів студента, засланого в салдати

 

 

«Не бійтеся тих що тіло убивають - душі не можуть убити»

 

 

ЛИСТ ПЕРШИЙ

 

 

Щиро прохаю вибачення, що так довго не писав, але, прочитавши цей мій зшиток, що посилаю тепер, зрозумієте все. Та ще вибачайте, що про самого себе, не дивлячись на ваше прохання, пишу мало; але мушу сказати, що зо мною тепер мало чого й трапляється цікавого. Ну, не буду розмазувати,- із зшитка про все довідаєтесь.

У нас іде тепер цікава боротьба. З одного боку - дисципліна, «кнут», карцер, голод, холод і командир роти; з другого - дух народу, сила віри, сила вистражданих народнім життям ідеалів і «рядовой» салдат Микита Кравчук. Кожного дня ми чекаємо з якимось холодом у грудях кінця боротьби, й боїмось, і бажаємо його невимовно. Всі інтереси зсунулись кудись убік і хіба тільки традиційна «порція» має ще свій інтерес, але й то вже не такий, як уперед. Навіть ненажерливий Мазюрин, про якого я вже писав вам, не з таким запалом віддається тепер процесу наїдання; буває навіть, що й не зразу з’їдає свій шматок розвареного смердючого м’яса, а захопившись загальною балачкою, бережно засуває «порцію» в кишеню і аж увечорі витяга її звідти й разом зо всім сміттям, що поналипало на неї, з смаковитим чваканням провадить у рот.

Напруження щодня в казармі страшенне. Чується, що боротьба ця повинна скінчитись, але як, чим вона може скінчитись - важко уявити собі.

«Салдатики» вже на всі боки обсуджують це питання, але розв’язати його не можуть. Не раз чуєш денебудь у кутку свого «взводу» таку розмову:

- Уб’є!.. Мабуть уб’є,- задумливо кидає високий довготелесий Макуха, мій сусід по койці.- Побачите!

- «Уб’є»? Голова! - З погордою, палко шепочучи, повертається до нього маленький, товстенький Шабатуров.- Як же він може вбити, коли його віра не дозволяє вбивати... Та й не то що вбивати, а, братця мої, і торкнути когось не можна. «Уб’є!» А закон? Він, брат, тобі від закону он як (показує на кінчик чорного, зашмаленого цигаркою пальця) не одступить. Штунда! Мальованець, одно слово! Він і мухи не вб’є, а то... «Статую»! Сказав!..

- Ну, а як же?

- «А як же»... А чорт його зна як!.. Коли ж їм не можна кров проливати. Такий закон!.. Он пам’ятаєш, як він ненароком якось штовхнув Крисина, а той у кров носа розбив? Бачив, як перелякався?

«Бра... бра... братіку»,- дуже подібно до «Штунди», товстим голосом перебиває Дудка Шабатурова.- «Я... не... хотів...»

Інтонація «Штундового» голосу остільки удається, що всі проти волі регочуться і задоволено лають Дудку. (Це той самий Дудка, що, пам’ятаєте, написав гостру сатиру незграбним віршем на салдатський обід і якого не тільки наш «взвод», але й уся рота слухає завше з реготом. Він же і капітанові дав це дотепне назвисько «Статуя» після одного якогось полкового свята, коли всю роту водили в музей).

- Ну, а що ж він зробить? - знов кидає Макуха з якоюсь пильною думкою на своєму довгобразому лиці, не дивлячись на Шабатурова.

- Ось що зробить! - раптом проводить Дудка всею долонею йому по лиці й хутко ховається за Шабатурова.

- Ану!.. К чорту! Бо як дам!.. Ану? - сміючись і піддразнюючи його, виставляє своє рябовате і гостреньке лице Дудка.

Іншим часом Макуха напевне не витримав би, кинувся б спершу за Дудкою сердито, потім десь би за щось, ганяючись, зачепився, впав, весело зареготався разом зо всіма і, сміючись, піймав би нарешті Дудку й уся рота втішалась би їхнім борюканням, доки б їм самим не надокучило, або не розігнало якесь «начальство».

Тепер же Макуха тільки сердито й похмуро дивиться кудись убік і пильно думає.

Провадиться оця боротьба з потайним, невидним зверху, але глибоким завзяттям. Почалась вона вже з тої самої хвилі, як із рідного повітря Київських лісів Кравчук уступив у цю прокляту, мертву атмосферу дисципліни, муштри та кулака. «Салдатики» оповідають (мене ж тоді ще не було), що, коли його ввели в казарму високого, могутнього, з кужелем жовтого волосся на широкій голові, їм «аж плакати, братця мої» захотілось.

Чого саме «плакати», ніхто не міг сказати, але навіть троє підтвердили.

Звичайно «старі» салдати зустрівають некрутів глузуючи, з насмішками, ніби то істинктивно висловлюючи ненависть до всіх «вольних», навіть до тих, що тількищо були такими. А Кравчука «якось язик не повертався зачіпати». Дивно було бачити його спокійну, поважну постать серед несмілих, наляканих, змучених морально й фізично некрутів, що завше, як вівці, товпляться і туляться одне до одного. Дивно побачити чоловіка, який іде на певну смерть і спокійно, ясно дивиться їй в очі. Таке, я певен, робив вражіння і Кравчук своїм спокійним і твердим виглядом серед юрби переляканих, жалких некрутів. Це, розуміється, зараз же і не подобалось «Статуї».

- Як звуть? - оглядаючи їх, зупинився він біля нього й озирнув усього неприхильним і холодним поглядом.

- Микита Кравчук.

- Кравчук Микита! - поправив капітан.

- Все одно! - спокійно згодився Кравчук.

- Не «все одно», а треба говорити, як слід. Звідки?

- З Київської губернії.

- Хахол?

- Малоросіянин.

- Все одно!

- Не все одно, бо то лайка «хахол»,- усміхнувся спокійно Кравчук.

Капітан знов пильно озирнув його й строго промовив:

- Мовчать!.. Твоє діло одповідати, що питають. Православний?

- Мальованець.

- Хто?

- Мальованець.

- Я не розумію. Католик? Магометанин?

- Не католик і не магометанин, а мальованець.

- Що він говорить? - не розуміючи повернувся капітан до фельдфебеля.

- Мальованець, ваше високоблагородіє, то все одно, що штунда. Такі штунданти собі, ваше високоблагородіє,- злегка усміхнувся фельдфебель і трошки вирівнявся.

- Он я-ак? - здивовано протягнув капітан.- Так ти ще це смієш заявляти мені прямо в очі? Та ти

Відгуки про книгу т. 8 - Оповідання - Винниченко В. К. (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: