Злий - Леопольд Тірманд
…Фіолетові, пломенисті кола, що вирували навкруг важкої голови, яка, здавалося, от-от трісне від болю, поволі розпливалися. Перед запухлими очима вібрувала сіра мла, В роті був гірко-солоний присмак крові. Сіра мла коливалась і шматувалася, поступаючись місцем темряві. У цій темряві поволі почали вимальовуватись, спершу невиразні, потім чіткіші форми й контури. Якуб Вірус незграбно підніс тремтячі долоні до голови, розбитий рот його нестерпно щемів. Він одкинувся назад і тут зрозумів, що сидить на стільці. До нього почала повертатися притомність.
Кубусь із зусиллям протер очі і почав роздивлятися, стиха стогнучи від найменшого руху. Він був у великому, блідо освітленому підвалі, що вглибині закінчувався дощатий перегородкою, крізь шпари якої смугами пробивалося і мітло. Куба з зусиллям водив поглядом по цьому підвалу; до нього поверталася ясність думок.
«Телефон? — подумав він раптом з пристрастю пробудженої допитливості. — Звідки тут новісінький телефонний апарат па дерев'яному ящику, біля старого залізного ліжка?»
Він з подивом констатував, що сидить у кутку за столиком, на якому стоїть пляшка горілки, чарка й лежать цигарки.
«Це тут! — несподівано сяйнуло йому в мозкові. — Я у Кудлатого! Перша частина мого завдання виконана! — збагнув він з несподіваним задоволенням. — Друга буде на-багато важча. Тільки одне: вибратися звідси. А тоді вже писатиму й писатиму».
Щось схоже на іронічний усміх скривило його спотворені губи.
«Що про мене подумає моя дівчина?» зненацька згадав Кубусь, і ця думка згасила в ньому слабенький вогник радості.,
Тут він побачив дві темні постаті в плащах і в капелюхах, які стояли в протилежному, зовсім темному кутку підвалу.
— Ну, як? Краще? — ласкавим голосом спитала вища постать; вона зробила кілька кроків і опустилася на залізне ліжко: голосно зашелестів сінник, пронизливо зарипіли іржаві пружини.
Кубусь, напруживши зір, глянув у напрямі голосу, але не побачив нічого, крім складок елегантного плаща над старанно запрасованою складкою брюк. Обличчя було сховане в темряві, тільки ноги в дорогих черевиках виступали, неприродно великі й виразні, мов на сюрреалістичних фотографіях.
— Краще, — з зусиллям промовив Кубусь, і це перше вимовлене ним слово повернуло йому трохи впевненості. — Чи можу я дізнатися, який буде наступний пункт програми, громадянине Кудлатий? — нахабно атакував він невідомого.
Постать у темному кутку тривожно здригнулася.
Те, що трапилося в наступну мить, примусило Кубуся забути про біль і про боротьбу, про напруження думки та про будь-яку обережність. Волосся на його розбитій голові наїжилось: з-за дощаної перегородки залунало чи то виття, чи то спів, якесь божевільне белькотіння, яке перейшло в глухий, виючий поклик. Серце, здавалося, стрибнуло Ку-бусеві в горло й затріпотіло там, перехоплюючи подих і відбираючи свідомість.
— Дуже гарно, — спокійно похвалив невідомий на ліжку, — дуже гарно. Гідна похвали, зріла тактика. Так звана атака на ура, так? Ніякого вдавання, ніякого скиглення, ніяких запитань за що, чому і для чого?
В цю мить Кубусь уперше спіймав у півмороці погляд: темний, блискучий, жорстокий погляд розумних, бистрих очей.
«Знає все! — майнуло йому в голові, — все вгадує…»
— Любий хлопче, — продовжував голос з ліжка, — це помилка. Я не той, за кого ти мене вважаєш. Але… обіцяю тобі: ти ще сьогодні познайомишся з паном Кудлатим.
І знов, наче на звук цього слова, почувся отой страхітний спів і белькотіння, лунке, пронизливе, несамовите. І воно не змовкло, як за першим разом, а перейшло в тихше, хрипке, стогнуче бурмотіння.
«Ой, коли б кінець швидше! — подумав з мукою Кубусь, — я не можу захищатися, не можу думати, поки ц е там бурмоче…»
Він відчув, що липкий, огидний піт облив йому тіло, серце, мозок, нерви. Постать у кутку дихала швидко, із свистом, важко спершись об стіну.
— Скажіть мені, будь ласка, — обізвався голос з ліжка, — Хто виграв сьогоднішній етап? Ви ж, пане, були опівдні в редакції, так?
Це несподіване чемне звернення збудило в Кубусеві властиву йому задерикувату іронію, паралізовану досі страхом.
— Розумію вас, пане, — відповів він поволі. — Знаю, що означає така тривога справжнього спортивного болільника. Не можу допустити, щоб ви мучились далі, і тому відмовляюсь від свого інкогніто. Звичайно, я знаю, що було на трасі. Поляки програли сьогоднішній етап. Весь час програють. Але я вірю, що незабаром вони почнуть перемагати. Надолужуватимуть прогаяне.
— Дуже похвальна впевненість. Патріотична. Ну, побачимо. Роберте, цигарку!
Роберт Крушина виринув із свого кутка й подав невідомому коробку з цигарками. Вогник притуленого до цигарки сірника на клаптик секунди освітив обличчя під капелюхом. Воно було зовсім не знайоме Кубусеві.
— Мій друг Крушина… — важко зітхнув Кубусь, — невже це він мене так обробив?
— Ви повинні дарувати йому, — чемно відповів невідомий. — Він зробив це з мого доручення і скорше з важким серцем, хоча ви боляче його образили, відмовившись зустрітися з ним. Таке поводження є виключно наслідком нашої впертості, редакторе Вірус. Я вже давно прагнув побачити вас і тому попросив нашого спільного друга, пана Крушину, влаштувати мені це побачення. На жаль, виявилось, що ви не маєте такого бажання, що й спричинилося до хвилинного насильства.
Видко було, що невідомий смакує свої слова, оцю фальшиву чемність і дотепність.