Війна і мир (том 4) (переклад Віктора Часника) - Толстой Лев
Це є істотна умова.
Незліченна кількість вільних сил (бо ніде людина не буває вільніше, як під час битви, де справа йде про життя і смерть) впливає на напрямок битви, і цей напрямок ніколи не може бути відомо вперед і ніколи не збігається з напрямком якої-небудь однієї сили.
Якщо багато сил, одночасно і різноманітно спрямованих, діють на яке-небудь тіло, то напрямок руху цього тіла не може збігатися з жодною з сил; а буде завжди середнє, найкоротший напрямок, те, що в механіці виражається діагоналлю паралелограма сил.
Якщо в описах істориків, особливо французьких, ми знаходимо, що у них війни і битви виконуються по вперед означеному плану, то єдиний висновок, який ми можемо зробити з цього, полягає в тому, що описи ці неправильні.
Тарутинське зіткнення, очевидно, не досягло тієї мети, яку мав на увазі Толь: по порядку ввести по диспозиції в справу війська, і тієї, яку міг мати граф Орлов; взяти в полон Мюрата, або цілі миттєвого винищення всього корпусу, яку могли мати Бенигсен і інші особи, або цілі офіцера, який бажав потрапити в справу і відзначитися, або козака, який хотів придбати більше здобичі, ніж він придбав, і т. д. Але, якщо метою було те, що дійсно відбулося, і те, що для всіх російських людей тоді було спільним бажанням (вигнання французів з Росії і знищення їх армії), то буде абсолютно ясно, що Тарутинський бій, саме внаслідок його невідповідності, було те саме, що було потрібно в той період кампанії. Важко і неможливо придумати якийсь результат цієї битви, більш доцільний, ніж той, який вона мала. При найменшому напрузі, при найбільшої плутанини і при самій нікчемної втрати були отримані найбільші результати на всю кампанію, був зроблений перехід від відступу до наступу, була викрита слабкість французів і був даний той поштовх, якого тільки і чекало наполеонівське військо щоб розпочати втечу.
Глава 8
Наполеон вступає в Москву після блискучої перемоги de la Moskowa; сумніву в перемозі не може бути, тому що поле битви залишається за французами. Росіяни відступають і віддають столицю. Москва, наповнена провіантом, зброєю, снарядами і незліченними багатствами, — в руках Наполеона. Російське військо, вдвічі слабше французького, впродовж місяця не робить жодної спроби нападу. Положення Наполеона найблискучіше. Для того, щоб подвійними силами навалитися на залишки російської армії і винищити її, для того, щоб вимовити пристойний мир або, в разі незгоди, зробити загрозливий рух на Петербург, для того, щоб навіть, в разі невдачі, повернутися до Смоленська або до Вільно, або залишитися в Москві, — для того, одним словом, щоб утримати те блискуче становище, в якому знаходилося в той час французьке військо, здавалося б, не потрібно особливої геніальності. Для цього потрібно було зробити найпростіше і найлегше: не допустити війська до грабежу, заготовити зимовий одяг, якого вистачило б в Москві на всю армію, і правильно зібрати провіант всьому війську, що знаходився в Москві більш ніж на півроку (за показаннями французьких істориків). Наполеон, цей геніальніший з геніїв і який мав владу управляти армією, як стверджують історики, нічого не зробив цього.
Він не тільки не зробив нічого цього, але, навиворіт, вжив своє всевладдя на те, щоб з усіх шляхів діяльності, що видавалися йому, облюбувати те, що було дурніше і згубніше за все. З усього, що міг зробити Наполеон: зимувати в Москві, йти на Петербург, йти на Нижній Новгород, йти назад, північніше або південніше, тим шляхом, яким пішов потім Кутузов, — ну що б не вигадати, дурніше і гіршого того, що зробив Наполеон, тобто залишатися до жовтня в Москві, дозволяючи військам обдирати місто, потім, вагаючись, залишити або не залишити гарнізон, вийти з Москви, підійти до Кутузова, не почати битви, піти вправо, дійти до Малого Ярославця, знову не зазнавши випадковості пробитися , піти не по тій дорозі, по якій пішов Кутузов, а піти назад на Можайськ і по розореній Смоленській дорозі, — дурніше цього, гіршого для війська нічого не можна було придумати, як то і показали наслідки. Нехай самі вправні стратеги придумають, уявивши собі, що мета Наполеона полягала в тому, щоб погубити свою армію, придумають інший ряд дій, який би з такою ж переконливістю і незалежністю від усього того, що б не зробили російські війська, знищив би так абсолютно всю французьку армію, як те, що зробив Наполеон.
Геніальний Наполеон зробив це. Але сказати, що Наполеон знищив свою армію тому, що він хотів цього, або тому, що він був дуже безталанний, було б точно так же несправедливо, як сказати, що Наполеон довів свої війська до Москви тому, що він хотів цього, і тому , що він був дуже розумний і геніальний.
В тому і іншому випадку особиста діяльність його, що не мала більше сили, ніж особиста діяльність кожного солдата, тільки збігалася з тими законами, за якими відбувалося явище.
Абсолютно помилково (тільки тому, що результати не реабілітували діяльності Наполеона) представляють нам історики сили Наполеона ослаблими в Москві. Він, точно так же, як і раніше, як і після, в 13-му році, вживав все своє вміння і сили на те, щоб зробити найліпше для себе і своєї армії. Діяльність Наполеона за цей час не менш дивна, ніж в Єгипті, в Італії, в Австрії і в Пруссії. Ми не відаємо вірно про те, в якій мірі була дійсна геніальність Наполеона в Єгипті, де сорок століть зазиралися на його велич, тому що ці всі грандіозні подвиги описані нам тільки французами. Ми не можемо вірно судити про його геніальність в Австрії і Пруссії, так як дані про його діяльність там повинні черпати з французьких і німецьких джерел; а незбагненна здача в полон корпусів без боїв і фортець без облоги повинна схиляти німців до визнання геніальності як до єдиного пояснення тієї війни, яка велася в Німеччині. Але нам визнавати його геніальність, щоб замовчати свій сором, слава Богу, немає причини. Ми заплатили за те, щоб мати право просто і прямо дивитися на справу, і ми не поступимося цього права.
Діяльність його в Москві так само дивна і геніальна, як і всюди. Накази за наказами та плани за планами виходять з нього з часу його вступу в Москву і до вибуття з неї. Відсутність жителів і депутації і сама пожежа Москви не бентежать його. Він не випускає з уваги ні блага своєї армії, ні дій ворога, ні блага народів Росії, ні управління долами Парижа, ні дипломатичних міркувань про майбутні умови миру.
Глава 9
У військовому відношенні, негайно по вступі в Москву, Наполеон строго наказує генералу Себастіані стежити за рухами російської армії, розсилає корпуси по різних дорогах і Мюрату наказує знайти Кутузова. Потім він дбайливо розпоряджається про укріплення Кремля; потім робить неперевершений план наступної кампанії по всій карті Росії. Відносно дипломатичного, Наполеон запрошує до себе пограбованого і обірваного капітана Яковлєва, який не знає, як вибратися з Москви, детально повідує йому всю свою політику і свою великодушність і, настрочивши листа до імператора Олександра, в якому він вважає своїм обов'язком оповістити своєму другові і брату, що Ростопчин недобре розпорядився в Москві, він відправляє Яковлєва в Петербург. Сформулювавши так само докладно свої види і великодушність перед Тутолміним, він і цього дідка відправляє в Петербург для переговорів.
У відношенні юридичному, негайно ж після пожеж, велено розшукати винних і покарати їх. І лиходій Ростопчин покараний тим, що велено спалити його хороми
У відношенні адміністративному, Москві дарована конституція, заснований муніципалітет і оприлюднено наступне:
"Жителі Москви!
Нещастя ваші жорстокі, але його величність імператор і король хоче пересікти їх протікання. Грізні приклади вас навчили, яким чином він карає непокору і злодіяння. Суворі заходи ужиті, щоб припинити безлад і повернути загальну безпеку. Вітчизняна адміністрація, обрана з вас самих, складати буде ваш муніципалітет або градське правління. Воно буде піклуватися про вас, про ваші потреби, про вашу користь. Члени оного відрізняються червоною стрічкою, яку будуть носити через плече, а градський голова матиме понад оного білий пояс. Але, за винятком часу виконання посади їх, вони будуть мати тільки червону стрічку навколо лівої руки.
Городову поліцію улаштовано по попередньому стану, а через її діяльність вже кращий існує порядок. Уряд призначив двох генеральних комісарів, або поліцмейстерів, і двадцять комісарів, або частинних приставів, поставлених у всіх частинах міста. Ви їх впізнаєте по білій стрічці, яку будуть вони носити навколо лівої руки. Деякі церкви різного віросповідання відкриті, і в них безперешкодно відправляється божественна служба. Ваші співгромадяни повертаються щодня до своїх осель, і дані накази, щоб вони в них знаходили допомогу і заступництво, які належать по лиху. Ось такі засоби, які уряд вжив, щоб повернути порядок і полегшити ваше становище; але, щоб досягти до того, потрібно, щоб ви з ним з'єднали ваші старання, щоб забули, якщо можна, ваші нещастя, які зазнали, віддавшись надії на не настільки жорстоку долю; будьте впевнені, що неминуча і ганебна смерть чекає на тих, котрі ризикнуть на ваші особи і залишки вашого майна, а наостанок і не сумнівалися, що оні будуть збережені, бо така є воля най величного і справедливійшого з усіх монархів. Солдати і жителі, якої б ви нації не були! Відновіть публічну довіру, джерело щастя держави, живіть, як брати, надайте взаємно один одному допомогу і заступництво, з'єднаєтеся, щоб спростувати наміри зломислячих, коріться військовим і цивільним начальствам, і скоро ваші сльози текти перестануть ".
Відносно продовольства війська, Наполеон наказав усім військам по черзі ходити в Москву мародерствувати [a la maraude] для заготовлення собі провіанту, так, щоб таким чином армія була забезпечена на майбутнє час.
У релігійному відношенні, Наполеон наказав привести назад попів [ramener les popes] і відновити служіння в церквах.
У торговому відношенні і для продовольства армії було розвішано всюди наступне:
ПРОГОЛОШЕННЯ
"Ви, спокійні московські жителі, мастерові і робочі люди, яких нещастя видалило з міста, і ви, розсіяні хлібороби, яких безпідставний страх ще затримує в полях, слухайте! Тиша повертається в цю столицю, і порядок в ній відновлюється.