Серед таємниць і чудес - Микола Олександрович Рубакін
І це, на перший погляд, справді здається дуже дивним. Але ще дивовижнішою може здатися віра людей у всесвітній потоп, якщо глибоко вдуматися в різні розповіді про нього.
В чому ж полягає сама суть усіх розповідей про цей потоп? Якщо зібрати всі розповіді та розглянути, в чім, власне, вони між собою схожі, та відкинути всілякі казкові нашарування, прикраси і явні вигадки, то виявиться от що: майже у всіх легендах про саму суть справи розповідається більш-менш однаково: потоп був, від нього загинув рід людський, врятувалося на кораблі всього кілька чоловік і з ними сухопутні тварини, а від них знову заселилася вся земля, і все це сталося з волі якихось богів.
У переказах різних народів — різні імена людей, що врятувалися, та імена богів-винищувачів, назви країн і місць; різні і подробиці події. Але все це неістотно. Треба вдуматися насамперед у саму суть розповіді і розібратися в ній. Саме це зараз і буде зроблено.
СКІЛЬКИ ПОТРІБНО ВОДИ, ЩОБ СТАВСЯ ВСЕСВІТНІЙ ПОТОППередусім, що ж означає вся ця історія про всесвітній потоп? Це розповідь про велике, навіть надзвичайно велике чудо.
Деякі вчені довгий час гадали, що всесвітній потоп — явище цілком природне: він був і ще може повторитися при певному збігу обставин; твердили, що це сталося і може статися без будь-якої допомоги богів і різних інших надприродних сил.
Але чи так це? Ні, для того, щоб стався всесвітній потоп, неодмінно мусять втрутитися боги в долю людського роду.
Тільки боги або біси можуть учинити таку нечувано злу і жорстоку справу, та ще й без всякої користі для роду людського, який і після потопу не став кращим.
Для потопу, зрозуміло, насамперд потрібна вода. Але скільки ж саме потрібно було води для того, щоб вона затопила геть увесь суходіл і піднялася вище вершин найвищих гір?
Це можна вирахувати цілком точно: адже розміри землі тепер добре відомі.
Земля величезна куля» що в поперечнику має дванадцять тисяч сімсот кілометрів, а в обхваті — більше сорока тисяч кілометрів. Поверхня всієї землі 510 мільйонів квадратних кілометрів. На землі є гори заввишки понад вісім кілометрів. Така, наприклад, гора Еверест в Азії, в Гімалайських горах[6]. Щоб затопити таку гору, вода мала піднятися вище восьми кілометрів і залити на таку височінь усі 510 мільйонів квадратних кілометрів земної поверхні.
А для цього потрібно було 6 щонайменше чотири мільярди кубічних кілометрів води. Це не враховуючи тієї води, яка вже була на земній кулі в океанах і морях, озерах і річках.
Але якби взяти всю воду земних водоймищ та до неї ще додати і ту, яка носиться над землею у вигляді хмар, то й тоді не вистачило б і цієї всієї води навіть для всесвітньої поводі, а не те що для всесвітнього потопу. Всієї води на землі тепер значно менше чотирьох мільярдів кубічних кілометрів[7]. Звідки ж вона взялася під час всесвітнього потопу і куди поділася після нього? Якщо потоп і справді був, то мало б статися чудо, щоб з’явилося стільки води. А якщо цієї води не було і вона не могла з’явитися, то, виходить, не могло бути і всесвітнього потопу.
Крім того, виникає запитання: як же могла вода так швидко з’явитися, причому в такій кількості, і так швидко зникнути невідомо куди? Якби вона лилась на землю у вигляді величезного водопаду, то й тоді стільки води могло б натекти на землю щонайменше за кілька років. Але такий водопад зруйнував би навіть гори, не те що дерев’яний корабель!
Зрозуміти все це розум людський ніяк не може.
ЯКОГО РОЗМІРУ БУВ КОРАБЕЛЬ, НА ЯКОМУ ВРЯТУВАЛИСЯ ЛЮДИ І ТВАРИНИ?У розповіді про потоп є багато й іншого незбагненного і неможливого.
Так, наприклад, якого ж розміру мав бути корабель, щоб на ньому могли вміститися не тільки люди, але і всі тварини, а крім того, і їжа для них?
Усіх порід сухопутних тварин тепер налічується дуже багато[8]. І всі вони мали врятуватися від всесвітнього потопу неодмінно на якомусь кораблі. Інакше де б вони рятувалися? Плавати ж по бурхливому морю вони не вміють. А весь суходіл було затоплено.
Отже, всі породи тварин, які розповсюджені тепер, врятувалися на одному-однісінькому кораблі.
Скільки ж різних сухопутних порід тепер налічується? Це відомо з цілковитою певністю: їх не менше мільйона. В тому числі понад 6000 різних порід звірів, та більше 10 000 порід птахів, та 2000 з лишком порід плазунів, не