💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
21 грудня 2024 21:41
Приємно, що автор згадав про народ, в якого, як і в нас була складна історія і який досі бореться за рідну мову. Велике дякую всім окситанцям, що
Варвар у саду - Збігнєв Херберт
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Інше » Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака - Річард Фейнман

Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака - Річард Фейнман

Читаємо онлайн Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака - Річард Фейнман
роблять аспіранти, а ми дамо вам тему.

Прекрасно, мені підходить.



Я прослухав курс лекцій про фагів — нас учили працювати з бактеріофагами (фаги — це віруси, які містять ДНК і атакують бактерії). Одразу з’ясувалося, що купа проблем зникає, бо я знаю фізику й математику. Я знав, як атоми поводяться в рідинах, так що нічого загадкового в роботі центрифуги для мене не було. Я достатньо розумів статистику, щоб вивести статистичну похибку в підрахунку маленьких плямок на кюветі. Поки біологи гризли фізику і математику, я надолужував біологію.



На цьому курсі я засвоїв один корисний лабораторний прийом, який досі застосовую. Нам показали, як тримати пробірку і витягнути з неї пробку однією рукою (треба брати середнім і вказівним пальцями), щоб друга рука залишалася вільною для якої-небудь іншої операції (наприклад, набирати в піпетку цианід). Так що я вмію тримати зубну щітку в одній руці, а іншою взяти тюбик з пастою, відкрутити ковпачок, вичавити пасту і закрутити.



Науковці відкрили, що фаги можуть зазнавати мутацій, які впливають на їхню здатність зупиняти бактерії. Ми мали вивчати ці мутації. Деякі фаги переживали друге покоління мутацій, які відновлювали їхню здатність боротися з бактеріями. Одні фаги поверталися після мутацій у попередній стан, інші — ні: вони діяли на бактерії трохи по-іншому — швидше або повільніше, ніж у звичайному стані; так само й бактерії росли швидше або повільніше, ніж зазвичай. Іншими словами, існували «зворотні мутації», але вони не завжди проходили ідеально; іноді фаги відновлювали не всі втрачені в мутаціях властивості.



Боб Едгар запропонував мені провести експеримент і з’ясувати, чи не в тому самому місці спіралі ДНК проходять зворотні мутації. З великою обережністю й ретельністю я провів експеримент і знайшов три випадки зворотних мутацій, які відбулися дуже близько до місця, в якому відбулися попередні мутації (ближче, ніж виявляли в експериментах доти), і частково відновили функціональні властивості фагів. Робота йшла дуже повільно. Усе залежало від випадку: треба було чекати, поки відбудуться подвійні мутації, а це траплялося дуже рідко.



Я весь час думав про те, як примусити фагів мутувати частіше і як швидше виявляти мутації, але поки щось корисне придумав, літо закінчилося, а далі ламати голову над цією проблемою мені вже не хотілося.



Мій «суботній рік»4 наближався до кінця, тож я вирішив попрацювати в тій самій біологічній лабораторії, але над іншою темою. Якийсь час я працював з Метом Мезельсоном, а потім — з приємним хлопцем із Англії на ім’я Дж. Д. Сміт. Ми досліджували рибосоми, «механізм» у клітинах, який синтезує білки за інструкціями, отриманими від того, що тепер називають інформаційною РНК. Використовуючи радіоактивні матеріали, ми показали, що РНК може «виходити» з рибосом і що її можна «вставити» назад.



Я дуже ретельно все вимірював і намагався контролювати, але тільки через вісім місяців зрозумів, що один крок хибний. У ті часи бактерії для видобування рибосом готували, розтираючи лабораторний матеріал з глиноземом у ступці. Решта процесів були суто хімічними, їх можна було проконтролювати, але як ідеально повторити процес розтирання бактерій товкачиком у ступці? Тому з експерименту нічого не вийшло.



Тепер, думаю, треба розказати про роботу, яку ми вели з Хільдегардою Ламфром5, — намагалися з’ясувати, чи може горох використовувати ті самі рибосоми, що й бактерії. Питання стояло так: чи можуть рибосоми бактерій синтезувати білки людського або якого-небудь іншого організму. Хільдегарда розробила механізм отримання рибосом з гороху і «передачі» їм інформаційної РНК, що дозволяло їм виробляти білки гороху. Ми сформулювали важливе й ефектне питання: які білки будуть синтезувати рибосоми бактерій після введення інформаційної РНК гороху — білки бактерій чи білки гороху? Це мав бути важливий, фундаментальний експеримент.



Хільдегарда сказала: «Потрібно багато рибосом бактерій».



Ми з Мезельсоном видобули величезну кількість рибосом з кишкової палички для іншого експерименту. Я подумав: «Тю, я просто віддам тобі готові рибосоми. їх у лабораторному холодильнику хоч лопатою накладай».



Це могло бути фантастичне, життєво важливе відкриття, якби я був хорошим біологом. Але біолог з мене був так собі. Прекрасна ідея, прекрасний експеримент, прекрасне обладнання, а я все зіпсував: дав Хільдегарді брудні рибосоми — грубішої помилки не вигадаєш. Мої рибосоми пролежали в холодильнику майже місяць і забруднилися іншими живими організмами. Якби я швидко і правильно приготував нові рибосоми, усе проконтролював, то ми могли би першими продемонструвати універсальність механізмів життя: що рибосоми і синтез білків в усіх організмах функціонують однаково. Ми працювали в правильному місці, робили правильні речі, але я поводився як любитель — дурний і недбалий любитель.



Знаєте, що мені це нагадувало? Чоловіка мадам Боварі з книжки Флобера — тупуватого сільського лікаря, який брався правити клишавість, але тільки шкодив. Я був схожий на цього криворукого лікаря.



Іншої роботи про фаги я так і не написав — Едгар весь час наполягав, що треба, але я так і не зібрався. Річ у тім, що коли працюєш не у своїй сфері, то не сприймаєш її всерйоз.



Я таки написав щось у вільному стилі і надіслав Едгару — він довго сміявся. Це не було схоже на традиційні статті з біології (спочатку опис методології і т. ін.). Я багато розводився про речі, відомі кожному біологу. Едгар зробив скорочений варіант, але я сам його не зрозумів. Не думаю, що цю статтю десь опублікували. В кожному разі, я її нікуди не посилав.



Вотсону здалося, що мої експерименти з фагами не позбавлені інтересу, і запросив мене в Гарвард. Я виступив на кафедрі біології і розповів про подвійні мутації, які відбуваються близько одна до одної. Моя здогадка полягала в тому, що одна мутація спричиняє зміни в білку, наприклад, зміну pH амінокислоти, а інша мутація спричиняє протилежну зміну в іншій амінокислоті того самого білка так, що частково нівелює першу мутацію, — не повністю, але достатньо, щоб фаг функціонував знову. Я припускав, що дві зміни відбуваються в одному білку і хімічно компенсують одна одну.



Виявилося, що я помилявся. Через кілька років науковці, які, судячи з усього, придумали досконаліші методи створення і виявлення мутацій, з’ясували, що перша мутація вражає цілий блок ДНК. «Код» мінявся і не міг більше бути «прочитаний». Друга мутація або «вставляла» зайвий блок, або «забирала» ще два. І тепер код можна було знову прочитати. Що ближче до місця першої мутації відбувалася друга, то менше інформації змінювалося при подвійній мутації

Відгуки про книгу Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака - Річард Фейнман (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: