💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Фантастика » Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Читаємо онлайн Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай
люті. Маґматична думка ударила у мозкові формації. Я почав перевертатися під континентальну плиту. Й тоді із пекла, з-за спини, — він поклав руку на моє плече.

9 грудня 1924 року, 109 тенебрів.

Пан Щекєльніков потерпав від нудьги. Пан Щекєльніков завжди перебуває у марудному настрої (звідси й чарíвність його щекєльніковська), але тепер його прихопило так сильно, що він узагалі не міг витримати присутности іншої людини; напомпований мазутом ненависти, у відповідь на будь-яке слово, будь-який жест, гучніше дихання — він кидався з убивством в очах нещасному до горла. Два тижні в тісній близькості з ближніми… Що є протилежністю самотности для такого злостивого недовірка, котрий гордує людьми? Він узяв сокиру, махорку, пів-фляги спирту й утік у склисту білість, ледь сонце зійшло.

Помірялося силу теслектричного поля (мінімальне коливання від учорашнього дня) і малося власне повернутися до читання сибірських книжок, коли із боку північних оленів дорогу заступили японці.

— Пане Бенедикте… — почав затинаючись Один, смиренно понуривши голівоньку.

— Га?

— Треба нам дату обрати.

— Ага, ага, дату! — підстрибнув поруч Чечеркевич, дмухаючи тінню з ніздрів, вух і з-під шапки.

— Йдемо в юрту!

— Тут, тут, — сказав пан Кшиштоф.

— Але чому ж акурат на морозі! Намет порожній.

— Бо на морозі ви нам миттю скажете так або так.

Ой, мабуть, це наказ Пілсудського.

— Ну, то що вам у такий милий ранок засмучує душі, панове?

— Ви будете тут чекати батька, чи не так, пане Бенедикте? Але ви не знаєте, коли батько прибуде? Ви не можете вказати день?

Сперлося задумливо на ціпок тьмідинометра.

— Що ж, Тіґрій стверджує, що фатер почув заклик і що він у дорозі. От лише відстані в Підземному Світі годі порівняти з нашими. Це інша географія. Й інший час, який по-іншому минає. Я зробив деякі підрахунки, й вийшло мені, що найбезпечніше зробити ставку на термін у березні. Але й дати травневі або червневі не цілком виключені. Тому я теж думав про те, щоби спорудити тут якийсь триваліший притулок…

— Березневий! Травневий! — заламав руки Один. — Пане Бенедикте, йшлося про щось інше! Йдемо, знаходимо, домовляємося.

— А що, Старий наказав вам повернутися, перш ніж він вирушить із якимось новим розбійницьким наступом?

— Ну, й чому ви так зле про Зюка говорите? — засмутився пан Кшиштоф. — Чи він вам кривду якусь завдав? Чи від смерти-в’язниці не врятував?

Змахнулося тьмідинометром.

— Правда, яке це тепер усе має значення… — Подумалося про прощальне рукостискання з Юзефом Пілсудським, про той ідіотський пакт, укладений з ним, і на мить засумнівалося знову: чи дійсно замерзлося так у власній формі Бенедикта Ґерославського, чи то, однак, клятий Пілсудський зумів чоловіка шармом своїм брутальним обманути? — Хочете повернутися? Повертайтеся!

Вони подивилися один на одного, білість відбилася од білости в широких мороскляних окулярах.

— А не могли б ви, пане Бенедикте, листа якого написати йому?

— Щоби він на вас не розгнівався, що ви мене не припильнували?

— Ну, залишимося до Трьох Царів; дамо вам місця й прізвища, щоби ви змогли сам повернутися. А потім…

— Потім уже все одно? Що ж він знову запланував, що у вас таке бажання повоювати? Га?

— Якби ж то Старий комусь сповідався про свої плани!.. — зітхнув Один.

— Мгм. А чи я вам казав, що Шульц живий і утримує Іркутськ.

— Казали. За допомогою карт наворожили. Тільки що…

— … але, що ви виробляєте, заради Бога святого, вкусило вас щось у зад?!

Чечеркевич метався поруч на снігу, розмахуючи руками й захлинаючись панічною гикавкою. Урешті втямилося, що в цих конвульсіях був, однак, конкретний намір: пілсудчик вказував на точку за наметами, на сході — тільки що руки літали йому на половину дуги в кожному напрямку.

Поглянулося понад окулярами. Пан Щекєльніков біг назад по снігу довгими стрибками, сокира вогнисто виблискувала у нього на плечі. Рука сама потяглася до Ґросмайстера. Збожеволів! Клепку йому відбило на білій рівнині, повбиває усіх! Він убіг між наметів, кинув сокиру на лід, довгу руку встромив в отвір під шкурою і витягнув дубельтівку в хутряному футлярі. Перестріляє усіх!

— Вони їдуть до нас, пане Ґе, — сапнув пан Щекельніков. — Готуйтеся, ну — не стирчіть тут, як хуи на параде!

Один вичарував лорнет, оглянув східний обрій.

— Три або чотири, осідлані олені й одні сани.

Покликалося тунґусів. Настала мить цілковитого хаосу, коли всі хапалися за зброю, виривали один в одного лорнет, вигукували трьома мовами прокляття і запитання не знаючи, чи братися до згортання табору й пакування саней (не встигнеться), чи поспіхом зміцнювати оборону проти ворога (нема як). Хоча про це не говорилося, але слова Етматовa про погоню, яка насувається від Байкалу, міцно засіли в головах. Урешті вийнялося Ґросмайстера, василісковий револьвер злегка засвітився веселкою.

— Пане Чечеркевичу! — вигукнулося. — Беріть оленів і тікайте до лісу! — Коли вони тварин перестріляють, то й людей добивати не муситимуть. А Чечеркевичa, розклеєного від істерії до геройства, не хотілося мати в строю під обстрілом.

Вихопилося лорнет з рук лихого кузена, який сáме пробігав поруч. Факт, четвірка на оленях. Але оті, на Байкалі, — Тіґрій казав, що вони йшли пішки.

— Не стріляти, доки я не скажу! — наказалося. — Опустіть дуло, к чёрту!

І врешті з’ясувалося, що в усьому винна була вроджена підозріливість Чинґіза Щекєльніковa, який у кожній особі, зустрінутій на сибірському шляху, одразу бачив грабіжника або царського шпигуна, й хапався за ножа або дубельтівку, бо такий у нього перший відрух завжди й повсюди.

Тимчасом то були двоє сорóк (росіянин і француз) із проводником і заблукалим у горах попом, котрі поверталися Байкалом до Іркутська із боку Станового хребта. Вони побачили дим на білому виднокраї і завернули сюди, щоби поповнити запаси.

— Може, спирт на продаж маєте, — прохав Віталій Усканський. — Може, трохи м’яса.

Прийнялося їх у теплі намету, вони роздяглися, загрілися біля печі. У попа половина пальців була відморожена, жахливі рани й струпи на обличчі, інші виглядали не набагато краще. За звичаєм подорожнім вони оглядали один одного, шукаючи білі плями. Спиталося б їх, звідки докладно вони йдуть, під якою ізотермою сорочили, якби це, своєю чергою, не вважалося в дорозі за грубе зухвальство й привід для слушної обрáзи.

— Але чому ви не поїхали Зимною Залізницею зі станції Ольхон?

— Станція замкнута,

Відгуки про книгу Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: