Криміналістика - Андрій Віталійович Кофанов
— спеціальні запитання, пов’язані з особливостями тієї або іншої професії, консультацію з фахівцями, якщо це необхідно;
— підготовку матеріалів справи для пред’явлення у випадку виявлення протиріч між ними й показаннями допитуваного;
— використання відео—, аудіо— запису допиту.
Докладний письмовий план при розслідуванні складних обставин справи, коли необхідно з’ясувати дії багатьох осіб, розібратися в заплутаних ситуаціях; труднощі, можуть бути пов’язані з необхідністю застосування при допиті специфічних понять, термінів тощо. Тут час, витрачений на складання плану, у якому будуть зазначені вихідні дані, формулювання питань, і матеріали, що підлягають застосовуванню виправдають себе.
Якщо обвинувачуваний, готуючись до майбутнього допиту, продумує кілька варіантів своєї поведінки, то слідчому в таких випадках необхідно варіативне планування, кілька варіантів слідчої дії значно ускладнять план. Але потреба в такому плані може виникнути, оскільки саме в такий спосіб можна значною мірою протидіяти обвинуваченому, який заздалегідь підготувався до дачі неправдивих відомостей.
24. Планування очної ставкиПланування очної ставки подібне до складання плану допиту. Особливість планування очної ставки полягає в тому, що з’ясуванню підлягають лише окремі спірні обставини. Загалом записи допомагають слідчому не збитися з темпу, не втратити орієнтування при конфліктній ситуації, що часто виникає при проведенні цієї слідчої дії. Доцільно зафіксувати послідовність з’ясування окремих обставин і посилання на аркуші справи, де містяться матеріали, що підтверджують або спростовують показання учасників очної ставки.
В плані необхідно мати питання, пов’язані із з’ясуванням фактичних взаємовідносин між учасниками очної ставки. Оскільки іноді не достатньо встановлення факту знайомі вони між собою чи ні і за яких обставинах раніше зустрічалися. Плануючи очну ставку, необхідно продумати організаційні питання, а саме: час слідчої дії, порядок виклику учасників (зокрема, де вони повинні перебувати безпосередньо перед викликом до кабінету слідчого), місце очної ставки, докази, які будуть пред’явлені учасникам слідчої дії. Крім того іноді виникає необхідність підготувати відео камеру або магнітофон для запису показань.
25. Планування огляду місця подіїОгляд місця події — одна із перших слідчих дій. Він дозволяє одержати дані про подію злочину, спосіб та інші обставини його вчинення, виявити і вилучити сліди та предмети, залишені винними на місці події, висунути версії по встановленню винних. Від своєчасного та якісного огляду місця події багато в чому залежить розкриття злочину.
Планування огляду місця події різне і залежить від того, чи проводиться огляд на самому початку розслідування або в процесі слідства. Якщо огляд місця події є першою слідчою дією, то як правило, дефіцит часу не дозволяє слідчому ретельно продумати всі деталі майбутньої роботи, тим більше він заздалегідь не завжди уявляє характер події злочину. Однак при всіх умовах необхідно мати підготовленими і взяти із собою науково-технічні засоби фіксації обстановки, виявлення і вилучення слідів й інших речовинних доказів.
Прибувши на місце події, слідчому необхідно:
— визначити хід огляду (застосування тактичних прийомів, визначення меж огляду й напрям руху, послідовність огляду окремих частин обстановки; обрати метод огляду матеріальної обстановки);
— здійснити розстановку учасників огляду, ознайомивши їх з їхніми правами і обов’язками та роллю;
— встановити необхідні психологічних стосунки з іншими учасниками огляду;
— вирішити питання про взаємодію та зв’язок під час огляду з оперативно-розшуковими заходами які будуть проводитися працівниками карного розшуку.
Якщо до проведення огляду місця події вже зібрані значні матеріали, які можуть мати значення для огляду місця події, то письмовий план значно допоможе слідчому у його проведенні.
26. Планування перевірки показань на місціПри проведенні цієї слідчої дії перевіряється лише частина показань, які відносяться до події, що сталася в певному місці і пов’язані з ним. Тому при плануванні перевірки показань на місці необхідно:
— усвідомити мету і зміст цієї дії;
— вирішити питання про місце й час слідчої дії;
— окреслити коло учасників, їх роль, забезпечити їх явку;
— підготувати науково-технічні засоби пошуку і фіксації результатів.
У плані цієї слідчої дії треба також:
— передбачити порядок проведення на місці перевірки, оголошення показань, що перевіряють; з’ясування питання, чи підтверджує особа ці показання або міняє їх, чим саме й чому;
— виявити елементи, які в процесі перевірки показань на місці стануть основою зіставлення показань із реальною обстановкою;
— передбачити перевірку показань на місці, а також одержання пояснень, якщо результати не підтверджують показань;
продумати які потрібно задати питання особі, покази якої перевіряються, на що звернути увагу при огляді, чи можна розраховувати на виявлення речових доказів і де саме тощо.
Якщо запланована слідча дія досить складна, бажано, щоб слідчий мав план, схему або карту району, де повинна проходити перевірка показань на місці.
У плані також доцільно намітити вирішення таких організаційних питань як час початку слідчої дії, місце збору учасників, засоби пересування і їх послідовність, особи яким доручено забезпечувати підтримку правопорядку при проведенні перевірки показань, а якщо передбачається, що перевірка показань займе багато часу, то й організацію відпочинку її учасників.
27. Планування обшукуОбшук проводиться з метою виявлення та вилучення речових і письмових доказів, майна, що забезпечує відшкодування збитку й можливу конфіскацію; виявлення винного або матеріалів, що полегшують його розшук.
Обшук і виїмка проводяться за наявності достатніх підстав вважати, що в якому-небудь приміщенні або у якої—небудь особи перебувають ті чи інші предмети, що можуть мати значення для справи. Обшук може провадиться як у підозрюваного (обвинувачуваного), так і