💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Анна
5 липня 2024 12:37
Джеймс Олiвер просто класний автор книг. І до речі, класний сайт. Молодці
Бродяги Пiвночi (збірник) - Джеймс Олiвер Кервуд
Юрій
7 червня 2024 13:40
Чудовий приклад якісної сучасної української книги!👍
Лис та інші детективні історії. - Мирослав Іванович Дочинець
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Класика » Олексій Корнієнко - Чайковський Андрій

Олексій Корнієнко - Чайковський Андрій

Читаємо онлайн Олексій Корнієнко - Чайковський Андрій

у битві з військом Радзивілла.

Магомет— поширена 6 Європі вимова імені Мухаммеда (570—632), арабського релігійного і політичного діяча, засновника ісламу.

...Сізіфів камінь...— за грецькою міфологією, Сізіф, цар Корінфу, закував у кайдани Смерть, що прийшла до нього. За це на тому світі мусив відбувати тяжку кару — викочувати на високу гору величезний камінь, який щоразу падав униз.

Перед Замком...— королівський замок у Варшаві.

...на Повонзки...— до 1772 р. Чарторийський парк. Дав назву кладовищу і району у Варшаві.

... зайняв у ратуші ложу для почесних громадян...— тут образно: потрапив у в'язницю.

...показати золотих грушок.. — наобіцяти казна-що.

Єгова (Ягве)—верховне божество в іудаїзмі. За родового ладу вважався богом землеробства. З утворенням централізованої Ізраїльсько-іудейської рабовласницької держави проголошений верховним Богом держави, а з VII ст. до н. е.— єдиним Богом. У Біблії виступає як грізний, мстивий суддя.

...живилося стаціями. .— жило грабунками.

Страсний тиждень — тиждень перед Великоднем, дні схоплення, знущань, розп'яття і похорон Ісуса Христа.

Каменець (Кам'янець) — нині Кам'янець-Подільський, місто обласного підпорядкування Хмельницької області, райцентр на р. Смотричі (притоці Дністра). Відомий з 1062 р.

Меч Дамокла — за давньогрецькою, легендою, Дамокл — придворний сіракузького тирана Діонісія Старшого (432—367 рр. до н. е.). Він позаздрив своєму володарю, назвав його найщасливішим з людей. Тоді Діонісій посадив Дамокла на своє місце, підвісивши над його головою ка кінській волосині гострий меч, який міг будь-коли впасти на його голову. А при тому пояснив заздріснику, що меч є символом небезпек, яких володар, зазнає постійно, хоч зовні його життя видається безтурботним. Тут: постійна небезпека.

...на герцях не спростає...— в бою не поступиться. Хмельницький своєю приявою...— присутністю.

...відворот подобав на паніку...— відступ був схожий на паніку.

Іслам-Гірей — татарський хан у Криму. Брав участь у визвольній боротьбі українського народу 1648—1654 рр. Тричі (1649, 1651, 1653 рр.) зраджував військо Б. Хмельницького.

Рейментарський пірнач — ознака влади воєначальника (полковника).

Полковницька булава мала зверху, замість кулі, металеві пластинки, що розміщувалися навколо стержня (палиці).

Збараж — у червні — серпні 1649 р. у Збаражі (місто в Тернопільській області) Б. Хмельницький оточив польське" військо.

Частина третя

...Звенигород, матір червенських городів...— назва двох міст у Галицькій землі.

Червона Русь — історична область в XV — XVIII ст. Об'єднувала Руське воєводство (Східну Галичину) і Бельське воєводство. На Сході межувала з Поділлям і Волинню, на Заході — з Закарпатською Україною, на Півдні — з Буковиною, на Півночі — з Литвою. Найвизначнішими містами були Львів, Галич, Белз, Холм (Хелм), Замостя та ін. В 1772 р. Червону Русь загарбала Австрія.

Полтва (Пельтів)— назва річки на Львівщині. На Полтві стоїть Львів.

...регіментарство віддано в другі руки...— сейм призначив трьох регі-ментарів, про яких Хмельницький, маючи на увазі лінь і зманіженість Домініка Заславського, молодий вік Олександра Конецпольського і вченість Миколая Остророга, насмішливо говорив: "Перина, дитина і латина".

Ставропігійське братство — Львівське міське братство. Виникло у 80-х рр. XVI ст. Було підпорядковане патріархові. Мало свою друкарню, а в 1586 р. відкрило першу на Україні братську школу. Припинило існування на поч. XVIII ст.

Святоюрський монастир — собор святого Юра у Львові, центр уніатської церкви в Західній Україні.

Соломон — цар Іудеї та Ізраїлю (X ст. до н. е.). За біблійними легендами, володів надзвичайною мудрістю.

Орден єзуїтів — католицький чернечий орден "Товариства Ісуса", заснований у 1534 р. І. Лойолою для боротьби проти Реформації і. зміцнення папської влади. Головне завдання ордену — "чистота" католицького віровчення. В боротьбі за свої ідеї єзуїти вдавалися до будь-яких засобів — підступності, лицемірства тощо.

Орден — католицька община монахів зі своїм статутом.

...краковського пана — тобто гетьмана Потоцького.

...котрий їх окружав...— тут: стискав, оточував.

...збиралися на соймик (сеймик) —збиралася на з'їзд шляхта.рднієї округи для виборів депутатів у сейм. Сейм — найвищий законодавчий орган у шляхетській Польщі. Його члени мали надзвичайні повноваження. Переносно: губити час в безглуздих сварках, словесних перепалках.

Конокащйний сойм — спеціально скликане надзвичайне засідання сейму.

Судова Вишня — місто на Львівщині. Відоме з 1230 р.

Коронний підчаший — вища особа при королях, князях, що відала організацією урочистостей, бенкетів.

Францишканський (францисканський) костел. Францісканці — члени чернечого ордену в католицизмі, основаного в ХНІ ст. Франціском Ассізьким. Проповідь аскетизму, бідності, відмовлення від життєвих благ, особистий приклад Франціска, який добровільно відмовився від багатства, обумовили популярність францісканцям у широких масах віруючих в перший період існування ордену. Це використало папство, яке вбачало в "братстві" Франціска ефективний засіб боротьби з супротивниками католицизму. З часом "нищий" орден перетворився в багатого власника.

...випросила міщан...— тут: вигнала.

...оставить на леду...— залишити на поталу.

Хоруговник — той, що тримав хоругву (прапор).

...чув на казанню...— чув на проповіді в костелі.

Комісар — у старій Польщі особа, делегована сеймом для виконання якогось завдання.

Глиняна, Немирів — міста на Львівщині. Відомі з ХНІ ст.

Єзус, Марія (пол.) — Ісус, Марія — поговірковий вираз. Тут: "О Боже!"

Пилявці — тепер с. Пилява Летичівського району на Хмельниччині. Тут у бою 1648 р. Б. Хмельницький вщент розгромив війська шляхетської Польщі.

*Кірів елейсон" (гр. кугіе оіеесоп) — Господи, помилуй нас. Частий рефрен у церковних піснях.

Досить уже тої кирині...— тих гордощів, обману.

...відішлю номінаційну грамоту примасові...— тут: відішлю свій власний (номінація (лат.) — називання, найменування) лист найвищому (королю; примас (лат.)—найвищий).

...до атрибуції сенату належить...— до права (повноважень) еевату належить.

...до коронного хорунжого — тобто Олександра Конецпольського. Висока гора Лева — Високий замок у Львові.

Бернардини (цистеріанці) — члени католицького "жебручого" чернечого ордену, заснованого у 1098 р. у Франції в містечку Цістерціумі. У XII — XIII ст. монастирі бернардинів були засновані в багатьох європейських країнах, у тому числі і у Західній Україні.

Кармеліти — члени католицького чернечого ордену, заснованого у 2-й половині XII ст. у Палестині. Орден об'єднував громади пустельників, перша з яких виникла десь у 1156 р. на горі Кармель. Кармеліти у XV—XVIII ст. мали на Україні монастирі, де їх використовували як засіб покатоличення українців.

Василіаки (базиліани) — ченці василіанських уніатських монастирів, що знаходились у Литві, Західній Білорусії, Західній Україні після запровадження Брестської церковної унії 1596 р.

...можна попасти у квашу...— тут: небезпеку.

...сновигали чети...— тут: варта, розвідка.

Покутні псалми — релігійні пісні, молитви, що входять до псалтиря (книги псалмів, однієї з книг Старого Заповіту (частини Біблії). Складається із 150 релігійних пісень,або псалмів).

...відправили молебень з суплікаціями...— молебнем чи молебними співами називають богослужіння, в якому приносяться молитви, подяки і просьби до Бога, Богоматері і святих з приводу певних (переважно важливих) подій у житті церкви, народу чи приватної особи. Молебні (або прикорочені утрені) бувають двох видів: одні відбуваються зі співом канона (жанрових урочистих піснеспівів), інші без нього. Іноді на молебні до канону приєднують акафіст (суплікації) — 24 пісні, складені в честь згадуваної події чи в честь якогось святого.

Наші гармати підлі...— тут: малосильні.

Залога — гарнізон, розвідка.

Месія — в іудаїзмі і християнстві "спаситель", що ніби буде посланий Богом на землю для знищення зла й встановлення "царства небесного". Переносно — несподіваний рятівник, визволитель.

Райця — радник магістрату.

...попрятали дорогу...— тут: звільнили, прибрали дорогу.

Баторій Стефан (1533—1586)—семиградський (трансільванський) князь, з 1576 р.— польський король. Прагнув зміцнити королівську владу, боровся проти магнатів. За його правління посилилось гноблення українського народу. Робив спробу знищити Запорозьку Січ.

Фредро Олександр (1793—1876) — польський драматург. Жив і помер у Львові. Автор комедій "Пан Гельдгаб", "Дами і гусари", "Пан Лов'яльський" та ін., у яких відобразив побут і звичаї польської шляхти.

...не вагував свого життя...— тут: не дорожив своїм життям. ...присягати на пакта...— тут: клястися на вірність. ...пристанули на попас...— тут: зупинились на відпочинок. ...не ялось рушати...— не стали рушати.

Акафіст — особливий вид молитовно-хвалебних пісень на честь Христа, Богородиці і святих.

Радзивілл — Радзивілл Януш (1612—1655)—литовський коронний гетьман. У 1648—1654 pp. очолював литовсько-шляхетське військо, що діяло проти селянсько-козацьких з'єднань. В 1651 р. вдерся в Київ, пограбував місто та деякий час утримував його в своїх руках.

Ракочій. Тут мова йде про-Єжи Ракоція, семиградського князя. ...не змосковіло...— тобто, не стратило національних рис. ...поклався хрестом...— тут: перехрестився.

...поки не проспівали цілої пісні святого Амвросія...— йдеться про отця і доктора західного костелу Амвросія (бл. 339—397 рр), з 374 р.— єпископа Медіалу, реформатора літургійної пісні, автора багатьох церковних хоралів і гімнів.

Гетьманщина — тут: східна частина України, розташована на правому боці Дніпра,— Київське і Чернігівське воєводства, керовані гетьманом, якого призначав польський король.

СЛОВНИЧОК МАЛОВЖИВАНИХ СЛІВ

Азиль (азіль) —племена, які жили в Західній Європі і на півдні Східної Європи (в Криму) в часи раннього мезоліту (XII—VIII тисячолітті до н. е.).

Автохтони (гр ) — корінні жителі певної території

Агенція — повноваження

Аллегат — додаток

Амвон (гр.) — підвищення перед передньою частиною іконостаса в

православному храмі. Тут: церковна трибуна Аніміти — ті, що вірять в існування духовних (нематеріальних) істот Аріани — прихильники александрійського єретика Арія (бл.

Відгуки про книгу Олексій Корнієнко - Чайковський Андрій (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: