Королева Сонька - Ірина Звонок
- Яка чудова легенда, – Сонька заплескала у долоні. – У Києві теж розповідають про змія, який щороку потребував молодих дівчат. Аж поки не дійшла черга до княжої доньки. І тоді проти змія вислали найсильнішого киянина, якого звали Микита Кожум’яка. Він теж переміг змія не силою, а хитрістю. Загнав його у море, де той і потонув.
- Мабуть, той Микита Кожум’яка був хоробрим лицарем, – глибокодумно зауважив Гінча.
Сонька задумалася. І після невеличкої паузи промовила з сумнівом:
- Він взагалі не був лицарем. Він був кожум’якою. М’яв шкіри, з яких потім шили одяг та взуття. У Києві є ціла вулиця, яка так і називається Кожум’яцькою, захована у глибокому вузькому яру між пагорбами. Я бачила її зі стіни нашого замку.
- Такий хоробрий чоловік заслуговував на те, щоб його зробили лицарем, – впевнено промовив Гінча і поклав долоню за руків’я меча.
- Мабуть, так – кивнула Сонька.
Вони помовчали. Гінча трохи повагався. Йому хотілося продовжити розмову з дівчиною, адже його, як усіх двадцятирічних юнаків, хвилювали молоді та вродливі жінки. Але він не смів вільно говорити з королевою. Бідний лицар може служити королеві, може навіть закохатися у неї і вибрати у пані серця, але мовчки і здалеку. Та йому руки відрублять, коли він посміє торкнутися королеви!
Але у поведінці юної королеви було щось таке, що давало йому зрозуміти: присутність Гінчі приємна їй. Недарма вона так дивиться на нього величезними сірими очима, у яких відображається червонястий замок з баштами та шпилями, синє краківське небо та сам Гінча, маленький як мураха.
Тож Гінча наважився і запитав:
- У Києві ще стоять Золоті ворота, які король Болеслав Хоробрий вдарив своїм мечем, коли допомагав завоювати Київ своєму зятю, князю Святополку?
Сонька гордовито посміхнулася:
- Стоять. І будуть стояти, поки стоїть Київ! Батько розповідав мені, коли я була малою. Король Болеслав зажадав, щоб кияни відчинили йому ворота, і, розлючений, вдарив по них мечем. Ворота встояли, а королівський меч зламався.
- Не зламався, а пощербився, – поправив лицар Гінча. – Тому його й назвали Щербецем. Але, попри все, Щербець – славетний меч. Польські королі виграли з ним не одну битву.
Сонька на мечах не розумілася. Але вона цілком розуміла те захоплення та повагу, з якими лицарі ставилися до легендарних мечів. Їм навіть давали імена, як улюбленим коням чи собакам.
Сонька відвернулася і подивилася униз, тримаючись за зубці вежі.
- А де та печера, у якій жив дракон? Вона ще існує?
- Існує, – кивнув Гінча, підходячи до королеви і теж хапаючись за зубець.
Їх долоні несподівано торкнулися, і Сонька відсмикнула руку. Її аж у жар кинуло. Така гаряча була Гінчина долоня.
- Де вона?
- Он там, – Гінча вказав на чагарники, що розрослися попід замковими мурами.
- Де? Не бачу.
Гінча вказував пальцем, щось там старанно поясняв, а Сонька дивилася на його сильні смагляві руки з довгими пальцями і не слухала пояснень. Гінча замовк, і лише тоді вона отямилась.
- Так, вже бачу, – сказала вона. – Мені б хотілося на власні очі побачиту ту печеру. Можна?
- Чом би й ні? Я можу показати шлях вашій королівській милості.
Сонька вжахнулася: «Що я роблю? Я гублю саму себе!»
. Ні, – сумно відповіла вона. – Мабуть, мені не можна покидати замок без дозволу короля. Ходімо униз. Вже час вертатися. Бо ще трохи – і нас почнуть шукати.
Гінча з Рогова слухняно вклонився.
Сонька почала повільно спускатися. Тепер Гінча йшов поперед неї, а не позаду, готовий підхопити королеву, якщо вона зненацька впаде. На півдорозі дівчина раптом спинилася. Покликала:
- Пане Гінчо...
Він теж зупинився і повернувся до неї.
- Так, ваша королівська милість?
- Поцілуй мене, будь ласка, – прошепотіла вона, підставляючи лицарю розпашіле обличчя.
Гінча не здивувався. Він торкнувся пересохлим від хвилювання ротом її вуст, відчув її прохолодні пальці на своїх щоках.
Поцілунок ставав все пристраснішим. Сонька у знемозі відвернула обличчя і випросталася з обіймів Гінчі.
- Ні, ми не повинні робити це, – прошепотіла.
- Як накаже ваша королівська милість, – глухо відповів лицар.
Йому теж було важко перебороти хвилювання.
- Ходімо, – повторила вона. І, перш, ніж лицар встиг зробити перший крок, додала: – Пообіцяй, що ти ніколи і нікому не розкажеш про те, що трапилося сьогодні.
- Ніколи і нікому. Клянуся Божою Матір’ю