Хто ти? - Олександр Павлович Бердник
Блискавиця вдарила в серце Оленки. Що він сказав? Що він промовив? Микола? Так це його могила?!
«Миколо, серце моє! Миколо, доле моя, — вона схилилась до могили в німому риданні, — Ось як ти зустрічаєш мене, любий друже…»
На сході палав обрій. Починався день. Перший день бойової дороги Оленки.
Мелодія дев’ятаПЕРЕХРЕСТЯ
РІДНА ДУША
Шуміла течія дніпровська. Лопотіли в темряві віти столітніх осокорів. Вітер тужно завивав у комині.
Дід Василь лежав на полу. Не спав. Ловив у пітьмі відкритими очима зграї привидів, розмаїтих тіней. Тяжкі думи обсіли голову. Гадки мчали, ніби осіннє листя ва вітром. Виринали з свідомості далекі, давні й близькі образи, турбували, кликали, застерігали. Тужно й німо дивилася з кутка хати донька Маруся, майоріли з далечі прозорі постаті Миколи й Оленки, а пазурі сумніву, непевності й хитання перекреслювали рідні образи чорною павутиною.
Хотілося спокою. Хотілося небуття. Що йому потрібно? Чого він чекає, чому вагається йти назустріч неминучості? Хочеться ще принести людям хоч краплю користі, радості, щоб не пропав даремно досвід і сила душі, нагромаджені за довгий вік. Може, оце настала пора, коли в останньому іспиті пізнається суть людини. Може, саме тепер доля суворо запитує: хто ти, Сміяне?
Щось ніби стукнуло у вікно. Дід Василь прислухався, зітхнув. Мабуть, лозина, гнучись під вітром, торкається шибки.
Знову постукало. Настирливіше. Невже прийшли непрохані гості?
Дід Василь встав з полу, накинув кожуха на плечі, вийшов у сінці. Зупинився на мить. Може, лихі люди?
Усміхнувся в темряві сам собі. Пусте… Чи може вже бути щось гірше від тих, з ким він розмовляв нині ввечері?
Рипнув сінешніми дверми землянки, виглянув надвір. Тонка постать рвучко кинулася до нього з сутінків, обняла. Гарячі губи торкнулися сухої щоки. Боже, хто це?
— Дідусю, рідний!
— Оленко, дитя моє! Де ти взялася? Звідки? Що прибило тебе в цю страшну пору до села?
Дід Василь шарпнув Оленку до сіней, зачинив двері. Провів до землянки, похапцем позавішував вікна. Не вірячи тому, що сталося, схопив її за руку. Потім заторохтів усяким начинням у пічурці, шукаючи сірників.
Спалахнула під комином соснова смоляна тріска. Жовтий язичок вогню осяяв землянку. Оленка припала до діда, обняла його, беззвучно заплакала. Вуста в неї дрібно тремтіли, й сльози сповнювали ясні очі.
— Микола… де Микола? — пошепки запитав дід.
— Нема… Миколи, — зірвалося страшне слово.
Мов громом ударило старого. Погасли очі, здригнулися кудлаті стріхи-брови.
— Що ти сказала? — глухо запитав він. — Що ти сказала?!
— Це правда, — прошепотіла Оленка. — Я пережила цей удар… Ще на Уралі.
Дід Василь заплющив очі, затулив долонями обличчя, присів до столу. Страшним зусиллям волі оволодів собою. Оленка стояла над ним, тривожно мовчала. Язичок вогню скакав під комином, у кутку, під образом божої матері, ворушилася дідова тінь.
Він зненацька розплющив очі, дивно поглянув на Оленку, заперечливо похитав головою.
— Ні, не вірю, Оленонько, твоїй печальній вісті. Чує моє серце, що живий Микола. Він бореться, мучиться, клекоче…
Оленка поклала руку на його плече, прихилилась до грудей.
— Дідусю… як би я хотіла, щоб ваші слова були правдою, а мої очі обдурили мене. Як би я хотіла… Та чуда не буває, дідусю. На тім боці Дніпра, біля Зеленьок, могила Миколина, на кручі. Там його розстріляли.
Обнявши Оленку, дід Василь не втримався, заридав. Ридав страшно, беззвучно. І плакала в нього на грудях Оленка, виливаючи, може, вперше за такий довгий, такий безконечний час своє горе.
Ніч котилася, як з гори, стукала у вікна, вила в комині, шелестіла лозами. А дід і онука сиділи біля столу, розповідали одне одному про свої тяжкі життєві стежки. Дід Василь відкрив Оленці свою змучену душу, оповів про свій останній двобій з заплутаним вузлом долі. Вона вислухала, подумала, обережно запропонувала:
— Згоджуйтеся, дідусю.
— Що ти кажеш, дочко? Невже не розумієш, що мене чекає? Який присуд народу?
— Заждіть. Ви згодитесь не тому, що так вам захотілося, що вас це тішить. Ні! Тому, що так треба. Я не стану вам говорити багато. Уявіть, що старостою поставлять якогось Пилипа. Ви розумієте, що буде? Не врятується жоден юнак, жодна дівчина. Все зерно, вся худоба підуть у Німеччину. А ви…
— Що я?
— Ви зможете не допустити цього. Невже не розумієте? І нам… допоможете.
— Вам? Кому це вам?
Дід Василь пильно глянув у очі Оленці. Вона ясно й щиро дивилася на нього. Еге, та він же ще не встиг навіть запитати, як вона потрапила з Уралу сюди?
— Дідусю, я в партизанах. Недалеко діє загін. Є зв’язок з Великою землею. Ставайте старостою. Це нам дуже допоможе. Свої люди потрібні й у лігві ворога. Я поговорю з командиром.
Свої люди! Як вона добре сказала. Свої люди. Це міняє справу. Він стане своєю людиною для своїх людей де завгодно. Навіть у пащі дракона.