Бар «Когут» - Джон Гришем
Марк сном і духом не знав, але історія його заінтригувала. І він висловився наче справжній адвокат:
— Залежить від обставин справи. Мені потрібно ознайомитися з матеріалами.
— Таке в нього є. Цілий стос паперів, що лікарня передала його адвокатові, я б сказав, колишньому адвокатові. Тобто ти хотів би глянути?
— Авжеж.
Принесли «бееспе» — сандвіч з беконом, салатом і помідором, а також чіпси та маринад, але без напою, Марк сказав офіціантці:
— Дякую, але я також замовляв чашку кави.
— Оце ще, — роздратовано промовила вона й відійшла.
Марк куснув сандвіч, Бенсон теж.
— А як звати того кузена?
Бенсон витер рота й сказав:
— Рамон Тейпер, таке саме прізвище. Мій батько і його батько — брати, хоча їх уже нема. Усі звуть його Діґґер, копач.
— Діґґер?
— Угу, коли він був малий, знайшов лопатку й викопав купу квітів із сусідського двору. Вкрав їх і намагався посадити на вулиці. Отак закріпилося прізвище.
Нарешті принесли каву, й Марк подякував офіціантці.
— Проблемний? — поцікавився Марк.
— Теж мені питаєте! — розсміявся Бенсон. — Діґґер зроду проблемний. Відбував строк у колонії для неповнолітніх. Одначе він нормальний чувак. Із законом дружить. І все робить правильно: одружився з хорошою дівчиною, і вони жили в мирі й злагоді, поки не померло немовля. Після розлучення мати переїхала в якийсь там Чарльстон. Діґґер десь волочився, а кілька місяців тому приїхав сюди. Працює на півставки в крамниці алкогольних напоїв. Останнє місце, де йому варто працювати. Там він запав на горілку. Я справді за нього хвилююсь.
— Так він тут, у Вашингтоні?
— А то. Живе неподалік, уже з іншою божевільною.
Поки Марк хрумтів маринованим огірком із кропом, щось йому підказувало, що краще не зв’язуватися із цим Діґґером та його проблемами, але йому було цікаво:
— Я подивлюсь.
ЧЕРЕЗ ДВА ДНІ Марк повернувся в ту саму кулінарію. Всередині не було нікого, крім низенького і миршавого чорношкірого хлопця. На столику перед ним лежала товстелезна тека. Марк підійшов і сказав:
— Ти, певно, Діґґер.
Вони потиснули руки, Марк сів. Діґґер зауважив:
— Я віддаю перевагу імені — Рамон. Діґґер не найкраще прізвисько для чорношкірого. З очевидних причин.
— Справедливо. Я — Марк Апшо. Приємно познайомитись, Рамоне.
— Взаємно.
На ньому був кашкет, натягнутий так низько на лоба, що козирок лежав на чорній оправі завеликих круглих окулярів. За склом виднілися набряклі червоні очі.
— Бенсон сказав, що ви чудовий молодий адвокат, — промовив Рамон. — Сказав, що ви врятували його від звільнення.
Марк усміхнувся і намагався придумати щось доречне, коли з’явилася та сама офіціантка.
— Чорну каву, Рамоне?
— Нічого. Просто води.
Вона пішла, і Марк подивився в ті очі. Дикція Рамона не видавала, але він безперечно був напідпитку. Марк сказав:
— Бенсон розповів мені трохи про суть справи. Справжня трагедія.
— Можете й так називати. Щось трапилося під час пологів, і я не певен, що ми колись точно взнаємо, що саме. Мене там не було.
Марк замислився над його словами і, коли стало зрозуміло, що продовження не буде, спитав:
— А можу я поцікавитися, чому тебе там не було?
— Скажімо так, мене там не було, хоча я мав би там бути. Звісно, Ейша не могла таке простити й у всьому звинуватила мене. Постійно торочила, що, якби я там був, то пильнував би, щоб у лікарні все зробили як треба.
— Ейша — це твоя колишня дружина?
— Саме так. Розумієте, пологи почалися на два тижні раніше. Якраз опівночі. І дитина виходила швидко. А в лікарні всі були дуже зайняті — десь була стрілянина, і велика автоаварія, коротше, ми ніколи не взнаємо, що там насправді відбувалося. Але скидається на те, що вони Ейшею нехтували, і дитина, виходячи, застрягла. Хлопчикові перекрило кисень. — Рамон постукав по теці. — Це повинно бути тут, але ми вважаємо, що лікарня щось приховує.
— Хто це «ми»?
— Я та перший адвокат, якого я звільнив. Розумієте, після того, як це сталося, Ейша геть сказилася, кинула мене й зажадала розлучення. Вона найняла адвоката, і я найняв адвоката. І без того кепські справи, а мене ще затримали за КСС, і я найняв ще одного адвоката. Забагато адвокатів було в моєму житті, і в мене немає вже сил на такий великий судовий процес.
Він знову постукав по теці.
Принесли каву, і Марк відсьорбнув.
— А де перший адвокат?
— У Норфолку. Він зажадав п’ять тисяч, аби заплатити експертові, який дасть висновок щодо медичного звіту. В мене не було п’яти тисяч, і той адвокат мені не подобався. Він ніколи не передзвонював, видавався дуже зайнятим. Ви теж збираєтесь взяти п’ять тисяч?
— Ні, — відповів Марк, але тільки, щоб підтримати розмову. Він поняття не мав, яка процедура у справі про злочинну недбалість, але як завжди припустив, що вивчиться на льоту. Його план, якщо це можна назвати планом, був такий: підписатись на справу, переглянути звіти і спробувати визначити, чи лежить на комусь відповідальність. Якщо так, він запропонує цю справу справжньому адвокату, який спеціалізується на лікарняній недбалості. Якщо ця справа дійде до суду, він і його компаньйони будуть хоч трохи причетні, й, можливо, їм щось перепаде від грандіозного гонорару. Ось такий був план.
— А що Ейша, вона залишається поза кадром?
— Так, а що? Її вже й слід загув. Ніяких контактів.
— А вона приєднається до позову, якщо ми його вчинимо?
— Ні. Вона нізащо в світі не захоче в це втручатися. Зараз Ейша живе з якоюсь ріднею в Чарльстоні. Надіюсь, вони там про неї добре дбають. Вона