💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Детективи » Лис та інші детективні історії. - Мирослав Іванович Дочинець

Лис та інші детективні історії. - Мирослав Іванович Дочинець

Читаємо онлайн Лис та інші детективні історії. - Мирослав Іванович Дочинець
інтернатівець. І проходив перед дверима через стрій «тужурок». З кишень пуцьвірінка витрушувалося все вартісне; копійки, олівці, горішки, льодяники, які зрідка давали на обід. Далі кілька запотиличників, копняків — і ти летів (нерідко обличчям) у смердюче нетрище, яке ніколи не прибиралось, зате густо посипалось хлоркою. Місце під стіною завжди було зайняте «тужурками», які крізь дірку в мурі, гигочучи, підглядали за дівчатками, а бувало, що й руки туди пхали.

Тут, за вбиральнею, відбувалися всі інтернатівські розбірки й розправи. Тут дрібноту вчили шанувати старших, «гнобили» тих, які відмовлялися для «тужурок» щось зробити — вкрасти чи просто утнути якусь хохму задля втіхи.

Двоє синьопіджачників якогось дня перестріли перед нужником і новенького. На кофтині його вогненною емаллю яскріла зірка, знайдена ще на пляжній волі. Капловухий старшокласник поманив пальцем: «У ритмі вальсу підійшов до нас. Зняв медальку і вигорнув кишені. Борзо!» Він засилив руки в кишені, але не вивертав їх. І до них не ступив і кроку. Тоді вони розвальцем рушили самі. Один вирвав з м'ясом значок, другий коліном ткнув його в пах. І тої ж миті обидва заверещали, хапаючись за стегна. Він тримав у руках шило, чекаючи другого нападу. Але ті більше не сунулися. Зате від корпусу бігло ще зо п'ять «тужурок». Вони оточили новачка, знімаючи паски з металевими пряжками. І навперебій стали хльостати його. Він прикрив голову однією рукою, присів навпочіпки і, кидаючись, як звіря, навсібіч орудував правою рукою з шилом. Заревіли ще декотрі з них, коло карателів розімкнулося — і хлопець прослизнув між ними й понісся господарським двором. Ціла зграя «тужурок» летіла навздогін.

За сараями і майстернею бовваніла височезна чорна труба котельні. Тут він зупинився, іншої дороги для втечі не було — тільки в небо. Пружиною кинув тіло вгору, вхопився за нижній арматурний виступець, підтягнувся і поліз. Троє «синіх» під гулюкання й свист інших полізли за ним. Подолавши десять метрів, зупинилися — висота лякала. Тільки не його. Як білченя, сновигав він уже під верхотурою. Каміння, пожбурене переслідувачами, не досягало, бемкало об метал і падало їм під ноги.

І ось запаморочлива вершина. Обхопивши прут громовідводу, він став ногами на обід труби. Вирівнявся, ледь похитуючись у сизих клубах диму, і розкинув руки, наче хотів злетіти. Так легше було балансувати, щоб не впасти в чорнюще тепле жерло, не зірватися вниз.

Вся інтернатівська людність, від малого до старого, стояла на подвір'ї, прикипівши жахними очима до маківки труби з живим рухливим хрестиком. Зблідлі жінки затуляли очі долонями. Чоловіки боялися голосом сполохати загуслу тривожну тишу. Директор із позеленілим лицем ходив поміж них чомусь навшпиньках і плаксиво шипів: «Мужики, щось робіть. Робіть щось, мужики…»

Ніхто нічого не робив. Усі стояли, як зачаровані. Лише вчитель Кук із розгубленою посмішкою витяг фотоапарат, двічі клацнув і гукнув у складені човником долоні: «Агов, на трубі! Я вже сфотографував тебе. Можеш злізати. Час годувати лисицю». На тлі бурого осіннього неба було видно іскри, що ріденьким снопиком вихоплювалися з труби і зловісно підсвічували крихітну фігурку. Ось вона хитнулася, зігнулася біля громовідводу і поволі, як павучок, стала спускатися донизу. Кук рушив до котельні, дочекався, коли хлопець сплигне на землю, поклав йому руку на плече, і вони пішли в бік сараю, де жила куківська звірина. І натовп розступався, утворюючи їм коридор.

Тоді він ще мало що розумів, не вмів аналізувати, сприймав як належну чинність перебіг свого життя. Як день і ніч, як ситість і як голод, як небезпеку і як хвилинний затишок, як біль і як спізнану радість світу. Але згодом почав помічати, що його непросте життя ніколи не доходить до краю, не оглушує його свинцевим обухом до отупіння. Крізь холодну стіну самотності й безталанності раптом пробивалися промені просвітку, зло і чужість розвіювали несподівані приязнь і доброта. Душа розморожувалася, відкривалася, щоб спрагло набратися цього вітаміну життя. Але щось чи хтось дивним чином урівноважував його дорогу, а іноді ще й підносив на ній скупі дарунки. І, зціпивши зуби, не нарікаючи ні на що, йшов далі.

Сміхотливий учитель Кук ходив із книгою в кишені і фотоапаратом наперевіс. Він розповідав незбагненні речі. Наприклад, як ловити зайців. Кладеш на цеглину моркву і дрібку тютюну. Сірий прибігає вночі, скік до моркви — починає гризти. А там тютюн. Він чхи-чхи! — мордою об цеглину і простягається, причмелений… Учитель ловив змій у степу і тримав їх між шибками своєї кімнати, наче в акваріумі. Змії тицяли головами в скло і не дивилися людям в очі. Ще в цьому звіринці жили дві сови, бурундук, їжак і лисиця.

Лисиці хлопчик приносив з їдальні котлети. Вона боком підкрадалася до поживи, довго і, здавалося, байдуже нюхала її, клацала зубами — і котлета зникала. Він не встигав помітити, коли вона відкривала писок. Лисиця лягала в темному кутку і звідти зорила скляними вологими очима. Вони завжди здавалися заплаканими. Їй було дуже самотньо тут. Інколи ночами вона протяжно скімлила, немов кликала когось.

Якось Кук застав його біля клітки з лисицею і сказав:

— Не дивися їй довго в очі.

— Чому?

— Бо в них є магнетизм, що затягує. Це все одно, що дивитися на вогонь чи на воду, що тече… Незбагненна тварина, ніколи не знаєш, що в неї на гадці. Але сама вона знає, що їй потрібно. Чи відомо тобі, як лисиця позбавляється бліх?

— Ні.

— Вона бере до писка галузку і повільно, дуже повільно, заходить у воду. Блохи перебираються на галузку, а лисиця пускає її за водою.

Його й справді притягували ці очиці — блискучі зеленкуваті живинки, що, здавалося, насміхаються з тебе, а інколи ніби щось просять. І він здогадався, що саме просить лисиця. З дроту, як учив Тухлий, зігнув гачок і легко відімкнув замок. Лисиця сторожко понюхала повітря волі і беззвучно сплигнула на землю. Він довго марудився з сіткою, щоб відірвати її від дошки, а відтак знову замкнув колодку.

Сині «тужурки» не могли йому пробачити своєї ганьби. Він знав, що готується «темна», і був готовий. Коли вночі навалилися з подушками, він вив'юнився з-під грудомахи тіл і чиркнув сірником. Смолоскип із клоччя освітив спальню. І він кинувся на кривдників, розмахуючи вогненним кийком, шмагаючи ним їх голі тіла. Зчинився вереск, ґвалт, розкидані іскри тліли на ковдрах і простирадлах. Добре, що увірвалися вихователь із сторожем і не дали спалахнути пожежі…

Директор остаточно вирішив позбавитися від нього, з'ясовував формальності. Але всі відкараскувались від такого. Крім Кука. Той доручив йому

Відгуки про книгу Лис та інші детективні історії. - Мирослав Іванович Дочинець (2)
Іванка(Гості)
11 квітня 2024 13:00
0

Класний детектив від Мирослава Дочинця. Дякую велике вам за цю книгу

Юрій(Гості)
7 червня 2024 13:40
0

Чудовий приклад якісної сучасної української книги!👍

Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: