Таємниче полум'я цариці Лоани - Умберто Еко
12
Поволока здіймається за річкою... — Чарльз Діккенс (1812—1870), «Холодний дім».
13
Перехожі, що йдуть через мости із Собачого острова... — посилання на поему Т. С. Еліота «Безплідна земля». Собачий острів знаходиться у східній частині Лондона.
14
...за ним така неслася плетениця померлих душ, що я й не уявляв, як стільки встигло смерті причаститься... — цитата з «Божественної комедії» Данте Аліґ’єрі (1265—1321) («Пекло», III, 55, пер. Є. Дроб’язка).
15
Смердить вокзалом і кіптявою — з твору італійської письменниці Наталії Ґінзбурґ (1916—1991) «Маленькі чесноти».
16
Мені здалося, що крізь туман я розчув звуки... — Гюстав Флобер (1821—1880), «Мадам Боварі».
17
...я пливу у склянці води з анісовою настоянкою. — Цитата з пісні відомого італійського співака і композитора Паоло Конте.
18
«posco reposco flagito» (лат.) — вимагати, просити.
19
«Чия влада, того і віра» (лат.). За умовами Ауґсбурзького релігійного миру 1555 року між протестантськими князями Німеччини та імператором Карлом V Ґабсбурґом встановлювалась незалежність німецьких князів у релігійних питаннях, а також затверджено за ними право визначати релігію своїх підданих, згідно з принципом «cujus regio, ejus religio» — «чия влада, того і віра».
20
Празька дефенестрація (від лат. de fenestra, «через вікно» — акт викидання кого-небудь з вікна) — під такою назвою відомі дві події в історії Чехії: 1419-го та 1618 років. Обидві стали приводом до тривалих конфліктів у Чехії й сусідніх країнах. У першому випадку радикальні гусити вбили сімох членів міської ради, що призвело до початку так званих Гуситських війн. 23 травня 1618 року група дворян-протестантів викинула з високого вікна у Празькому граді імперських намісників. Ця подія стала початком Тридцятилітньої війни між ґабсбурзькою та антиґабсбурзькою коаліцією за домінування на європейському континенті.
21
Місцевість у Тоскані, відома частими туманами.
22
...за вікном у повітрі грає весна... — рядок з вірша «Самотній горобець» відомого італійського поета-романтика Джакомо Леопарді (1799—1837).
23
Кличте мене Ізмаїл. — Перший рядок роману Германа Мелвілла (1819—1891) «Мобі Дік».
24
У мжичці, кілким пагорбом здіймається туман — рядок з вірша «Сан-Мартино», видатного італійського поета, лауреата Нобелівської премії з літератури 1907 року Джозуе Кардуччі (1835—1907).
25
25 квітня 1943 року Беніто Муссоліні втік з Мілана у напрямку швейцарського кордону. Нині 25 квітня — державне свято в Італії.
26
Натяк на книжку англійського нейропсихолога Олівера Сакса (нар. 1933 р.) «Людина, що сплутала дружину з капелюхом».
27
Джамбатіста Бодоні (1740—1813) — відомий п’ємонтський видавець, друкар, гравер, автор великої кількості шрифтів. До речі, Умберто Еко теж уродженець П’ємонту. «Бодоні» — відомий в Італії друкарський шрифт.
28
...він стояв, немов непорушний, зітхнувши у передсмертний час. — Перший рядок твору «П’яте травня» відомого італійського письменника й поета Алессандро Мандзоні (1785 — 1873), Що був написаний на смерть Наполеона.
29
«Змія танцює» — вірш Шарля Бодлера.
30
Веллеризм — термін, що походить із «Записок Піквікського клубу» Чарльза Діккенса. Персонаж роману Сем Веллер винайшов цю гру слів: у першій частині фрази висловлюється якась відверта банальність або жарт, а в другій додається посилання на якусь відому особу.
31
...y la hierbabuena... — і м’ята (ісп.). — Натяк на вірш Федеріко Іарсія Лорки «Memento»: Cuando yo те muera, entre los naranjosy la hierbabuena — коли помру я між помаранчів й м’яти... a las сіпсо de la tarde... — о п’ятій пополудні (ісп.). — Перегук з твором того ж таки Лорки «Плач по Іґнасіо Санчесу Міхіахісу».
32
Зона головного мозку людини, відповідальна за обробку мовної інформації, власне, мовлення й сприйняття мови.
33
У 1926 році в Турині заарештували чоловіка, якого потім виправдав суд, бо обвинувачуваний послався на те, що він геть утратив пам’ять про себе й своє минуле. За мотивами цієї історії навіть було знято однойменний фільм.
34
Ямбо промовляє одну з банальностей, кліше. Можливо, натякаючи на те, що не спроможний відчувати природні емоції, що їх відчуває людина, промовляючи ці слова, адже він матері не пам’ятає.
35
Натяк на п’єсу Д’Аннунціо «Може, так, а може, й ні».
36
Філософський вислів, що приписується Епікуру. Точніше: «Межа величини задоволення — є усунення будь-якого страждання, а де є задоволення, поки воно є, нема страждання чи печалі».
37
Джованні Боско, дон Баско (1815—1888) — італійський священик, канонізований католицькою церквою, засновник ордену салезіанців. Цитату взято з його твору «Завбачливий юнак».
38
«Учора, сьогодні, завтра» — фільм режисера Вітторіо де Сіка з Софі Лорен і Марчелло Мастроянні в головних ролях, знятий за новелами трьох найвідоміших італійських письменників — Едуардо де Філіппо, Альберто Моравія, Чезаре Дзаваттіні.
39
Марі-Франсуа Мен де Біран (1766—1824) — французький мислитель і філософ-метафізик.
40
Гра слів: італійською grimaldello — відмичка.
41
Перший фільм із серії про ексцентричного шпигуна Гаррі Палмера, знятий у 1965 році.
42
Є свіжі запахи, немов дітей тіла... — перший рядок вірша «Відповідності» Шарля Бодлера із збірки «Квіти зла» (пер. Д. Павличка). З цього місця починається «потік свідомості», що складається із цитат із відомих творів та згадування різних історичних персон.
43
А чорне, біле Е, червоне І... (фр.) — перші рядки вірша Артюра Рембо «Голосні».
44
Цитата з есе «Аден, Аравія» французького філософа і письменника Поля Нізана (1905—1940).
45
Одного ранку, прокинувшись після неспокійного сну,.. — початок «Перевтілення» Франца Кафки (пер. Є. Поповича).
46