"Людина без нервів" - Юрій В'ячеславович Сотник
Неквапливо, урочисто крокувала ланка через маленький ліс, що пролягав між обома таборами. Торохтів барабан, ревіла сурма, і з освітлених призахідним сонцем дерев раз у раз шарахалися в небо сполохані зграї граків.
Дорога вийшла з лісу на велику галявину. В кінці її стояв білий будинок з вежками та шпилястим дахом. Діти бачили, як «трикотажі» збігаються на лінійку.
— Очікують! Знають, у чім річ! — сказала Таня. — Вавко, знову не в ногу!.. Дмитрику, поправ краватку!.. Раз-два-три-чотири! Раз-два-три-чотири!
Вони увійшли у хвіртку і замарширували повз нерухомі ряди «трикотажів». Біля щогли з прапором на них чекав голова ради загону Мишко Бурлак. Таня зупинилася перед ним.
Умовкли сурма з барабаном. Стало зовсім тихо. Голова, гладкий, статечний, спідлоба позирав на представницю «карбідів», а вона, тонконога, худенька, насторожено дивилася на голову.
Щось дивне було в поведінці голови. Він намагався стояти струнко і лишатися як звичайно статечним, але час від часу робив якісь незрозумілі рухи: то поводив плечима, то зненацька випинав живіт, то зовсім ховав його. Таня передала йому пакет, заклеєний смолою. Бурлак узяв його і чомусь підняв праву ногу, зігнувши її в коліні.
На лінійці зашушукалися.
Голова розкрив пакет. Він опустив ногу, зігнувся, ніби у нього болів живіт, і почав похапцем читати тремтячим голосом, раз у раз збиваючись:
— «Відважним трикотажам од відважних карбідів. Шановні хоробрі трикотажі!
Ми, ваші сусіди, відважні карбіди, пропонуємо вам помірятися спритністю, витривалістю і кмітливістю у великій військовій грі. Гру пропонуємо почати завтра, о восьмій годині ранку, і вести її до цілковитої перемоги тієї чи іншої сторони.
Умови гри вам відомі.
Прийміть наші запевнення у великій до вас повазі…» Мишко читав, але ніхто його не слухав. Витріщивши очі, всі дивилися на ліву ногу голови: з короткої холоші його трусів повільно виповзав… білий щур.
— «… Прийміть… прийміть… запевнення… у великій до вас…»
Щур упав животом на землю, розставивши короткі лапи. І в ту ж мить несамовитий вереск пролунав над лінійкою. Два «трикотажі», збиті з ніг, покотилися на землю. Чиясь постать майнула над парканом і зникла за ним. Зчинився переполох. Півтори сотні дітей, репетуючи, обступили голову ради.
— Пустіть-но! В чім тут річ? Бурлак, що сталося?
Розштовхуючи дітей, до Бурлака підійшов старший вожатий.
— Ні в чім не річ! — бубонів голова. — Я його просто сунув за пазуху, а він — у труси і на землю… А ця чогось злякалася…
— Таню! — покликав вожатий.
Над парканом виткнулася забинтована Танина голова на тонкій шиї. Вона понуро втупилась у вожатого.
— Дивачка! Чого злякалася? Ходи сюди!
— Не піду, — відповіла Таня.
Босоногі «трикотажі» застрибали і захихотіли:
— Боягузка! Щура боїться! Від щура дременула!
— Так, боюся, — відказала Таня. — Петро Перший був хороброю людиною, а тарганів боявся!
Вожатий підняв щура й показав його Тані:
— Ну, Петро Перший, я його забираю. Йди сюди!
… З кислими обличчями вирушили «карбіди» у зворотний шлях. До хвіртки їх проводжали веселі «трикотажі»:
— Із самим Петром Першим завтра воюємо!
— Нехай щур нас охороняє! Жоден карбід не зачепить! До самого лісу за ними біг якийсь маленький хлопчик.
Пританцьовуючи, він пищав:
— Петро Перший, агов, Петро Перший! Петро Перший!
У лісі Льоня стукнув хлопчика барабаном по голові, і той побіг додому.
— Оскандалились! — пробурчав барабанщик. — А ще ланкова! Щурів боїться!
— Що-о? — Таня відразу зупинилась і повернулася до нього. — Що ти сказав?
Міцний, кремезний Льоня мовчки позадкував.
— Ану, перестрибни!
Дорогу перетинала глибока канава, через яку було перекинуто місток. Льоня пробурмотів:
— Дуже треба ноги ламати!
Таня зійшла із стежки, розбіглась і, перелетівши через канаву, впала на протилежному боці.
Більше ніхто не ремствував на ланкову. Ішли мовчки і швидко. Попереду була ще одна вельми важлива справа.
* * *
Запала ніч. Заснули «трикотажі» в своїй дачі зі шпилястими вежами. Погасли вогні в сільській школі, де жили «карбіди». Яскравий кособокий місяць поповз миготливим небом, і верхівки дерев у маленькому лісі засвітилися голубуватим світлом.
Унизу, під деревами, було темно й тихо. Обережно, мовчки скрадалася через зарості п'ятірка розвідників. Таня йшла попереду, тримаючи під пахвою фанерний ящик із саморобним телеграфним апаратом. Вава несла рюкзак з провізією, а її брат Дмитрик, такий же маленький і кучерявий, як вона, міцно притискав до себе четвертину з кип'яченою водою. Позаду всіх ішли Боря й Льоня. Зігнувшись і стримано крекчучи, вони волокли велику котушку з дротом. Котушка повільно крутилася, ледь порипуючи в нічній тиші, і чорний саперний дріт лягав на мокру від роси траву.
Йшли дуже повільно. Гілля чіплялося, невидимі корчі хапали за ноги, якісь галузки боляче стьобали по головах. Крихітний лісок, такий затишний удень, тепер глухо буркотів сухим хмизом під ногами і не хотів пропускати.
Подряпані, вони вийшли з лісу на край маленької балки, на дні якої дзюркотів струмок. Відразу ж за балкою височів пагорб. На вершині його, чітко вирізняючись на миготливому небі, чорніли три стовпи від згорілої сторожки і двосхила покрівля занедбаного льоху.
Таня спустилася в балочку і по каменях перейшла струмок. За нею рушив Дмитрик. Він став на камінь посередині струмка, вибираючи, куди б ступити далі, але раптом захитався, зігнувся і швидко випростався. Пролунав дзенькіт. Дмитрик, опустивши руки, завмер.
— Розбив! — тихенько крикнула Таня.
— Упала! — відповів Дмитрик.
— Тюхтій!
«Карбіди» пошепки лаяли Дмитрика. Боря сказав, що треба піти в табір і взяти іншу сулію.