💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Класика » Збираючи каміння - Медвідь В'ячеслав

Збираючи каміння - Медвідь В'ячеслав

Читаємо онлайн Збираючи каміння - Медвідь В'ячеслав

Але щось не так чутно було синову мову, бо більше шуму робилося на невидних вулицях десь нагорі й тако під горою. Та й мовчи з цим усім; уже обоє повитріщалися на той шум, і ці слова потягнуло не в той бік. Заїкнися тільки, то почне. А що ж ти думав? Вона зятеві за бензин оддає, якогось разу возив передачу дочці в Апатити до поїзда. З такою втіхою тепер виказувала синові, хоч не думала їх нікого винуватити. Вона добре засвоїла, що треба завжди оддячити. Як стала вже у своїй хатині хазяйкою, то більш не потребувала чужого, їй радістю було вділити дочкам і синові коли на якісь подарунки. Бо на чуже перейди, то діла не буде, й хіба не доходило до сміха? Каже Вері: "Я Любі вділила щось", а та — "О, нема куди їх тобі подіти!" Певне, сама ж заробляє собі. "А то ти б не взяла! Я тобі свої кульчики подарую, ці, що на мені". Але та ще й носом покрутила. А кульчики давні, ще од матері, колись хіба таке золото було? "Не хочеш, то Любі оддам, вона давно за них заїкалася". Коли це Вера заходить, ди-и-ивиться — "Мам, а де це кульчики?" А в неї вже дешевенькі якісь на вухах теліпаються. "То ти ж не захотіла. — "Бо я дурна була, тепер шкодуватиму". Ну то знов за ці гроші, на, купиш собі, які захочеш.

— Дивися-но, сину, де це їх стільки понабиралося, га?

— Ви думаєте, їх так багато, аж злякатися можна? — чогось йому всміх. А потім утерся, як після випитої води,— Бійтеся кого хочете.

Вона посунулася ближче до сина, й так вони вже сиділи, не ворушилися, поки ці всі жінки перейдуть чи що до них захочуть мати — ще доведеться драла давати звідси. От не знає та з третього поверху, то мала б ще одну роботу. Вбралася б у якесь рядно й вйо з цею бригадою, паличками виштрикають сміття, та й тобі.

Й з цих жінок одна стає-є над ними; таке диво тобі, що вони обоє калачиками повдягалися, боялися обізватися. Не скажеш сільська, але й у місті не піде тако вдягнута в цьому довгому й білому, з якогось іншого світу. Виказує так, що як їм то пляшечки нема, а як роботи — найбільше.

Ярина й тримала під кофтою, думала, синові дасть напитися; ну то взяти вилляти, та й нате вам. Аби тільки до них не чіплялися, бо їм нема як вертатися. Ха-но та на роботу піде, тоді вже.

— Ти хоч води, сину? — спиталася в нього.— Йди дам, нап'єшся. Дивися-но, вже скільки людей,— розказувала далі,— вибираймося звідси, бо це ми одні повпугувані сидимо.

— Зара в'дасте пляшку, та й будемо йти, чо ви боїтеся. То вже не з таким ляком оглянулася до жінки; це в таке

вдягалася колись її мати. Вивертає бере догори підошву й показує, де в неї порізано.

— Два тижні як один день виходила,— ще тримаючи ногу підошвою до себе, розказувала жінка.— Цього шкла понаки-дують і шукай їх Але вертаюся назад, позбирала в пелену й висипала в ящик. Бо людям ходити, то хай нікому так більш не буде.

— Ми ще трохи не допили,— чула Ярина синів голос, й так їй хотілося крикнути, щоб вилив ту воду, бо шкода робилося цеї жінки: оддай, десь купимо собі ще!

Хай би тако попросила пошити щось новіше; туго біля води мірку знімай. Коли це й жінчин голос до неї став долинати: "Нічого, сину, я почекаю, ви собі допийте, щоб не виливати" Й цього страху стало менше; може ж, вона нічого й не потребує, бо цей одяг на ній такий довгий, міцний, з тонкого полотна спідниця й сорочка, як на молодиці, з широким вирізом, тільки рукава якось — невміла рука доточувала. Ярину диво брало: де це ще міг такий старовинний одяг зберегтися? По селах, оно й то хіба десь у скрині заваляється.

— Беріть, цьоцю,— це знов син забалакав, й далі вона уважніше дослухалася цеї ріднішої вже жінчиної мови.

Та аж скрадаючись:

— Що ж, як я за чоловіком-начальником прожила та й не заробила пенсії.

— Але я не так, як ці,—сміливіше обзивалася жінка,— що з мішками ходять та визбирують, я собі підійду до людини, спитаюся, чи можна.

— Диви,— вже з таким дивом до сина,— де це ця жінка поділася?— Але що ти будеш казати, коли й хотіла вона, щоб уже не чути й не бачити; або так: приймай до себе як рідну, та й разом завжди. От жаль тільки брав, бо так хотілося зняти мірку з цеї жінки, наче з матері. Там що — плечі й довжину рукава, а так то вона й на око пошила б і було б якраз.

— Але чогось так стало насуплюватися,— боялася Ярина не так вже за себе, як за тих людей, що їх понаходило до цеї пори стільки— Поллє, чуй-но, то під цим мостом до вечора не переждемо.

Чого в неї син питається за якісь копійки, до неї зразу і не дійшло, але така музика стала гриміти, що вона не могла розібрати, чи це музика з тієї пластмасової халабуди, чи ще так грім гримкотить й лякає усіх на світі. Син втягнув її досередини, й вона аж тоді заспокоїлася, коли побачила, скільки тут дітей і дорослих серед цієї стрілянини: гуде, цокає, не дає до тями прийти після вулиці. А син і їй тикав копійочки й показував, куди вкидати. Вона не хотіла цього всього: оно ці діти як божевільні поробилися, а музика ж зверху не втихає, немов керує всіма, і вже синові її не вистачало копійок, та й дістань тут і дай спробуй, як стільки люду набилося. Але одвернулася й дістала трохи паперових грошей на розмін, й не зогледілася — а він уже підносить їй повну жменю: на, будеш давати.

Й хіба не до сміху доходило, коли налапала останню копійку, й треба ж гукнути синові, що вже нема чим наділяти, але як така охота йому. Згадала вона, що й малого його не дуже балували цими іграшками,— ото раз батько привіз прожектора, як з вербовки тієї нещасної повернувся; вона думала, як їх вдягнути, нагодувати.

Ярина насмілилася й поміняла ще копійок, щоб синові не дуже так було видно; та й він ще попросив у неї дозволу "на машині" проїхати, й вона за ним посунула. Ну, не сором, подумають, чого це ще й старці швендяють, ніяк не повилазять звідси. Але за дитинку вона подумала, що не пустила б нізащо сюди: хай оно з глини коників ліпить чи що вона вміє, а це їй користі не принесе, й так оно намучилася, поки до спокою трохи довела. А то ж — таке було.

— Сину, давай-но ходім уже,— чіпала його за рукав.— Дивися, цей дощ перестав.

— Чо ви боїтеся?— радів син, ще лапав ці кнопочки, так йому шкода було покидати гру, і Ярина аж завагалася, чи не дати синові й ще копійок.— Я тут до кого хочте підійду, скажу слово, й нас одвезуть аж ну, ще й дорогу на вулицях даватимуть.

"Яка ти ще в мене дитина!— подумала Ярина.— Копійки на себе путньої не заробить, а".

— Але ви не кажіть,— ще як на літачку літав, то не дуже добре виходило. Під міст не міг пролетіти, ви ж бачили. А так під дротами й перед горою добре виходило. Ще з машиною ми одразу не розібралися,— скажіть, ні? Знаття б, що щей на педалі ставати, а я тільки кермом крутив, та й викинули копійку, правда, мам? Бо, бачу, щось не те, дорога порожня, машин чогось не видно.— Син хапався їй помагати на землю ступнути з цієї височини, хоч вона й сама здужала б.— Але що було додуматися за педалі, мені ж хлопці казали. Ну це я так забувся, ви не дивуйте.

— То й так накатався,— стала подивитися на нього.— Тобі хіба мало, що не було аварій?

— А вам тільки, аби ніде нічого,— перекривляв матір син з радістю ще якоюсь такою дурнуватою.— Скільки можна вже всього боятися на цьому світі, скажіть?— Й де воно в нього таке тільки береться? — от чого вона буцім раніше за сином не помічала.— Ви ж пам'ятаєте, як я на енному кілометрі обігнав ту "Волгу", біла чи чорна якась, я не розібрав. То, думаєте, не бачив, як той шофер скипів. Але нехай піняться, хай балакають, вони ще не знають, хто я такий, скажіть, мам?

— То ти добре їздиш, я бачила.— Ярина вчепилася за синів лікоть: гляди його, а то побіжить.

— А ви думали, злякаюся, та й мені не закортить? — нагнувся до неї син, як це вони вже проти більшого вітру бралися.— Тепер де хочте гроші беріть, а купуйте машину.

— Еге, я тобі куплю,— дивилася як на чужого цими змученими очима,— ще мені за машину думай. Оно покупляли та й дівчат возять, а жінки з ума сходять. Дурна й твоя буде, як погодиться.

— То я б і вас возив, дивіться-но. Повбираємося, як пани, й гайда.— Став насередині мосту й дивиться, аж їй Грицько згадався, тільки що той стригся коротенько, не запускав патлів. Коли на диво з таким сумом: — Де ж ти поїдеш, як скрізь одна суша й нема кому цю комашню рятувати. Це ви тоді не захотіли в село до невістки поїхати, а там є такий дядько Федір, вашого свата брат, отож він мені показує, де в полі дим устає. То, каже, бур'яни випалюють, щоб перегній був, а за те не думають, що різних звіряток, од яких більше користі, ніж шкоди, знищують.

Далі тягне її, аж вона навшпиньки зводиться.

— Хіба ж я не їздила! Я тільки сказала, що більш не поїду, як так добиратися. Й слова не мов, якісь ви усі такі поробилися', що не знаю, чи ви, діти мої, чи хто.

— Чого це ми поставали й стоїмо? — отямився трохи син, аж матері тепліше зробилося на душі,— Гайда на той берег.

— А щоб ти вже був заджумився де з усім разом,— аж виспівала й собі Ярина; вона вільнішою рукою пробувала, чи не випали гроші, бо таке дує на цьому белебені, й, може, знадобиться на пору, смик за копійкою,— нема.

Щоб то в церкву самій коли — вбий, не піде, от хіба як малою була, любила, повбираються з бабою їфросинією, й гайда, їй подобалося, бо там гарний хлопець на хорах співав. У селі вже в цьому жила, церква навпроти, як свято якесь, дівчата кидають шиття: "Ходімте, Ярино, подивимося, як правиться". Тоді батюшка Миколай був, свій; по-обігли; вона тільки вийде на поріг майстерні, подивиться, як дівчата штовхаються та сміються у брамі, ніхто перший не хоче, й сідає знов до роботи. Якось їй байдуже було, хоч і подобалося все гарне, церковні співи, як на всеношну з свічками розходяться. Така з неї віруюча, колись баба Прокопчучка намовить: "Повісьте хоч образа їдного", а Гриць як почув: "Що, мені в хаті буде?" Зайде баба з сестриними дітьми в неділю, а Катруся маленька по кутках тако обдивиться та в плач, ґвалт додому. Ще син маленький був, Прокопчучка винесе на подвір'я, а сонечко на церковних банях виблискує-є, а синові чогось весело, заливається, а баба каже: "То янголи навколо хрестів літають і веселять його*. Вже згодом, бувало, довідається в сестри й за церкву, але що та Ганя розкаже? Якби ж хоч сама ходила, а то є їй коли за роботою? Знає, що батюшка тепер на кілька сіл, приїде, одбуде та з торбами знов на Житомир.

Відгуки про книгу Збираючи каміння - Медвідь В'ячеслав (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: