Серед темної ночі - Борис Грінченко
У захопливому епопейному романі «Серед темної ночі» Бориса Грінченка, кожна сторінка — це подорож в історичний період, де переплітаються долі героїв та різні аспекти соціокультурного розвитку. Це не просто твір, а відображення епохальних змін, які зазнала Україна в період реформ та пошуку власної ідентичності.
Фраза «readbooks.com.ua» в серці цього літературного шедевра стає своєрідним літературним компасом, що вказує читачеві шлях до осмислення важливих аспектів української історії.
Головні персонажі, плетучи свої життєві сюжети, стають свідками історичних змін та боротьби за національні ідеали. Автор майстерно вплітає реальні події і фігури в художню тканину роману, дозволяючи читачеві відчути дух минулого.
В контексті сучасності, де важко уявити собі ті тяжкі часи, «Серед темної ночі» стає відмінним нагадуванням про те, як важливо боротися за свої переконання та визначати власний шлях у житті.
Роман не просто розповідає історію — він змушує читача переживати всі радощі та турботи персонажів, ставлячи перед ним завдання розуміти і власні думки щодо подій та обставин.
Фраза «readbooks.com.ua» стає ключем до розширення літературного світу, оскільки вказує на те, що читання — це не лише розвага, але й можливість поглибленого осмислення та розуміння тексту.
У «Серед темної ночі» Борис Грінченко передає не лише образи і перипетії персонажів, а й важливі історичні моменти, які сформували сучасну Україну. Його твір — це дзеркало, в якому відображаються не лише минулі події, але і сутність нації, що шукає свій шлях.
Читаючи «Серед темної ночі» на readbooks.com.ua, читач може відкрити для себе багато нового, осмислити важливі історичні події та почути голос нації через слова великого українського письменника.
Частина першa. ЧУЖЕНИЦЯ
I
У хатi в Пилипа Сиваша за столом сидiла бесiда: брат Охрiм iз жiнкою, сват Манойло з свахою Килиною, кум Терешко Тонконоженко, сусiда Струк iз своєю сердитою Стручихою, дядько - старий Корнiй Грабенко та своя сiм'я. Не того Пилип бесiду завiв до себе, що сьогоднi недiля, а того, що вернувся додому з солдата середульший син його Роман. Дочок у Сивашiв не було, але троє синiв, як соколiв: найстарший. Денис, уже давно жонатий, добрий хазяїн, - удався в батька; середульший - отож Роман; а найменший - Зiнько. Роман знав, що йому йти в солдати, i не схотiв женитися, щоб жiнки самої дома не кидати, сказав, що як вернеться, тодi; Зiньковi ж давно треба було одружитися, бо i в солдати йому не припадало йти, та й жеребок вiн уже брав, дак що ж, коли не хоче? Нема, - каже, - йому пари. Батько сердився: десь у своїх книжках начитав, мабуть, такого. Мати хоч i гнiвалась, що нема їй помочi, та не дуже, бо працьовита й тиха Денисова Домаха - он та бiлява молодиця, що тепер порається бiля печi, - годила свекрусi. А так докорити Зiньковi нiчим не можна було: i тихий, i працьовитий парубок, i непитущий… не такий запальний хазяїн, як Денис, але ж таки хазяйновитий. Та найдужче мати любила оцього Романа: таке воно змалечку було моторне та цiкаве i з себе гарне, то вже було мазунчиком у матерi. А далi на службу пiшов, на чужинi поневiрявся, - хiба ж i не жалко? I стара Параска, забуваючи, щй їй треба взяти з припiчка та й поставити на стiл миску з варениками, спинялася бiля печi, дивилась закоханими материними очима на сина i думала: "Боже, яке ж гарне! Брови як на шнурочку, вус чорненький, ще й угору трохи закручений. Панич, та й годi!"
I батьки радiв, що син вернувся. Сам вiн прожив уже пiвсотнi й шiсть лiт, але сивина ледве починала проблискувати в нього у темному волосi, а оцi три сини - такi косарi, що й трава перед ними горить. Хазяйство в нього добре було, а тепер ще покращає. За такими синами й забагатiти можна. Пилип уже трохи випив i тепер, частуючи гостей, радiсний та добрий, розказував:
- Випийте, люде добрi, за здоровля моїх синiв!.. Вони в мене - як золото!.. Хоч старших бог забрав, дак же сими щедро надiлив, спасибi їм!..
- Що правда, то правда, сусiде, - дай, боже, щоб усе було гоже! - твої сини такi, що в кожного батька серце росло б, на їх дивлячись, - так проказував довгий i сухий Струк, беручи в Пилипа чарку.
Iншi гостi, потакуючи, кивали головами, а сини сидiли гордi тiєю хвалою. Старший - уже поважний, з бородою, здоровий, як робочий вiл; менший - ще молодий парубок з невеличкими чорними вусами й задуманими ясними очима; тi очi дуже нагадували батьковi, тiльки що в батька вони вже пригасли за довгi лiта клопоту й працi, а в сина сяли цiлим сяєвом молодого вогню. Але найбiльше дивилися люди на Романа. Вiн сидiв на покутi пишний, у пiджаку, обстрижений i розчесаний набiк по-городянському; повне обличчя було бiле, а гарний вус аж блищав на ньому. Тепер цей чепурний вид почервонiв, бо парубок випив не одну чарку горiлки; та вiн мiг пити побагато i ще не був п'яний, а так - тiльки починав хмiль голову розбирати, i Роман дедалi ставав усе веселiший та хвалькiший на язик.
- Чого ж це ти, небоже, - питав його дядько Охрiм, - не зараз додому вернувся, як службу вiдбув? Адже замалим не год iще прогаявсь.
- Такоє дєло случилось, - одказував Роман.- Как вишол я з служби, зараз должность мине предложили, очинь даже хорошую: триста рублєй жалування.
- О, це добра служба, - триста рублiв! - озвався свят Манойло.- А яка ж то служба?
- А така - швейцаром при палатi. Ну, я там почал служить, а потом затосковался по свому роду. Нивжлi - думаю - я в свойой родинє не могу приличной для себе должности получить? Бросив усьо i прийшов.
- I добре зробив, синку, - сказала мати, - бо й нас iзвеселив.
- Тепер тiльки одружиш, свате, дiтей та й забувай горе! - сказав до Пилипа Манойло.
- Та я з дорогою душею, - всмiхнувся Пилип, - аби сини!
- Пождiть, батюшка, будемо й жениться; вот тольки должность получим, одказав Роман.
- Образований чоловiк може завсегда собi должность получить, - озвався Денисiв кум Терешко. Вiн колись, ще за панського права, був бiля панiв у дворi, то iнодi й сам любив закидати "по-образованому". Йому дуже подобалось, як говорить Роман, i самому хотiлося докинути слiвце, щоб знати було, що й вiн не абихто. Батько й iншi гостi думали: "Ач, як набрався Роман, науки! Так i рiже по-панському!" Їм здавалося, що Роман дуже добре потрапляє на панську мову. Тiльки сивому мовчазному Корнiєвi Грабенковi та Зi-ньковi не подобалось, що солдат ламає язика.
А Пилип iз Пилипихою все припрохували та частували. Обличчя в гостей почервонiли й спiтнiли, язики починали чiплятися за зуби, хоч голоси дедалi ставали все гучнiшi та гучнiшi. Тiльки Зiнько був зовсiм тверезий, бо вiн не вживав горiлки; та Роман бадьорився. Але й йому вже так ударило в голову, що аж млосно стало, i вiн пiшов з хати на прохолоду. Зiнько й собi вийшов мовби за ним, а просто того, що не любив дивитися на п'яних. Обидва вийшли в двiр.
Була недiля, i на вулицi вешталось чимало народу. Iшли парубки в святкових чумарках i добрих поясах, смiялися й погукували на дiвчат, а тi, хихикаючи й щебечучи, проходили вулицею, маючи ясноколiрними стрiчками. Попiд хатами, на призьбах та на колодах скрiзь сидiли баби, лузаючи насiння, часом i чоловiки з люльками в зубах i розмовляли про всякi новини та про хазяйськi й хатнi справи. I пiд Сивашевим двором лежали колоди, добрий хазяїн, Пилип давно вже стягав деревню на нову хату синовi, - i чути було звiдтiля гомiн. Через низенький тин. цiкаво зазирало на нового солдата кiлька дитячих i дiвочих, бiлих i заквiтчаних по-святному голiв. А в дворi у сусiда Струка стояло бiля тину i дивилося двоє дiвчат: Струкова дочка з його наймичкою Левантином.
- А, дiвчата! - гукнув Роман.- Нада й їм празник устроїть. Брат Зiновiй!