💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Фантастика » Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Читаємо онлайн Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай
після вдягання рукавичок свербіж аж ніяк не припинився. Почалося бавитися коробкою з ґвинтами. Тварини в клітках нервово попискували. Справді, почувся ритмічний гуркіт, від якого розходилися кола на рідині в мензурках і дзеленчали скло й метал. Відкрилося годинника. ЛубуМММ! — двадцять сім секунд — лубуМММ! — двадцять сім секунд — лубуМММ! Нікола Тесла генерує хвилі на Шляхах Мамутів. Цікаво, чи шамани підуть скаржитися Побєдоносцеву. Захихотілося. Коробка випала з рук, ґвинти розсипалися по підлозі. Нахилилося, щоб їх позбирати, — й завмерлося так, із розчепіреними пальцями, в дивній, згорбленій позі. Що вони казали про ворожбу в Краї Лютих? Про гру в карти? Тут ніхто ніколи не викинув п’ять шісток у кості й не дістав на руки покер. Ґвинти лежали рядочками, наче під лінійку вишикувані.

Вийнялося з пуляреса піврублеву монету й почалося кидати її на стільницю незґрабними, вбраними в рукавички пальцями. Двоголовий орел, орел, орел, орел, OOOOOOOO, після восьмого знову з’явилися решки, але — але! ЛубуМММ! Хутко позбиралося ґвинти. Вісім орлів поспіль — це не закономірність, це флуктуація хаосу, гребінь хвилі ентропії. Шкіра рук горіла, наче облита кислотою.

З’явився Саша Павліч із професором Юркатом, одразу за ними увійшов інженер Яґо. Відвелося професора убік.

— Маю до вас запитання. Чи пам’ятаєте, пане професоре, що ви казали мені в підвалі? Про водотоки під кригою і вічну мерзлоту?

— А що саме я казав?

— Запитання полягає у наступному. Замерзли річки, чи не так? Замерзли до дна. Принаймні більшість. Тут, на вододілі Байкалу. Чи правильно я розумію? І, звичайно ж, замерзла до дна єдина річка, яка витікає з Байкалу: Анґара. Але ви, пане професоре, стверджуєте, що вічна мерзлота має постійну температуру, оті мінус чотири градуси за Цельсієм, і незалежно від ізотерми на поверхні, в землі під тиском іноді йдуть такі потоки, що коли недбало копати колодязь, то людину може умить залляти, й вона замерзне в чистій кризі — так?

Клімент Руфіновіч закліпав, тьмідина залягла йому в зморшках шкіри.

— Нууу, загалом…

— Отож, якби я десь знайшов актуальну гідрографічну мапу Байкальського Краю, то побачив би тисячу живих підземних струмків, які доправляють воду до озера. Чи правильно я розумію?

— Тисячу? Гідрографічні мапи…

— Знаю. Але — так це має виглядати, чи не так? То, може, ви мені, пане професоре, вирішите цей парадокс: куди, черт побери, стікає із Байкалу увесь цей мерзлотний потік, як не в Анґару?

Старий аж задихнувся.

— Тобто, ви припускаєте, тобто, що начебто що… як це… що не витікає?!

— Тобто, я припускаю, що гідрологією мерзлоти під Кригою керують інші закони, й ці мапи не мають нічого спільного з гідрографією Літа. Я припускаю, що коли лід на озері не піднімається, і залізниця їздить по ньому, як їздила, то принаймні така сама кількість води покидає Байкал підземними ріками.

— Але ж це не має сенсу! — сивенький старий поправив на носі товсті лінзи, глибше зітхнув, відкашлявся. — Передусім, шановний, підземна гідрологія країв Криги дуже вбога. Тут навіть до Зими Лютих, під час звичайних зим вічна мерзлота замуровувала ґрунтові води. Почитайте Міддендорфа. Побачили б ви тайгу улітку, ці тисячі вёрст підмоклих ґрунтів, трясовини, торфовища, багна, аласи, то ви би таких речей не оповідали. Єнісей, Лєна, Об, чи навіть Юкон на іншому боці Берінґової протоки, — це гігантські річки на поверхні, шириною у вёрсты й вёрсты. Проте, якщо зважити на опади, то ми тут маємо майже пустельний клімат. Тимчасом — тайга зелена, волога, розрослася на половину континенту. Чому? А тому, що не промерзла земля поглинає сімдесят, вісімдесят відсотків опадів, а в нас навпаки: дев’яносто відсотків опадів іде у відкриті річки, йде по мерзлоті, наче канавами, укладеними одразу під поверхнею ґрунту. Розумієте? Тут не залишається достатньо води, щоб розвинути порядну мережу підземних потоків. До того ж Байкал лежить між породами із дуже низькою проникністю, низькою капілярністю і пористістю. Як ви думаєте, чи під таким тиском вода не витекла би під землю ще раніше?

— А чи знаєте ви, пане професоре, як міняється структура породи після проходження лютого? Багаторазового промороження? Структура породи й тих мерзлотних ґрунтів, зазвичай непроникних? Ви бачили, як руйнуються споруди з мармуру, з дурної голови розташовані на Шляхах Мамутів?

Сивий кріогеолог роздратовано замахав руками.

— Шляхи Мамутів! Так не можна! Спершу вивчіть справу глибоко, а потім теорії оповідайте! Що ви вигадуєте? Що підземні мандрівки лютих якось розм’якшують породу й промерзлу землю, і тому постає абсолютно нова гідрографія Сибіру, прив’язана до Шляхів? Мабуть, іще від Байкалу угору йдучи, проти спливу усього вододілу? Ха!

Кивалося головою, проте й далі бачилося усю справу цілком інакше. Отож, Шляхами Мамутів плине тунґетитова вода, з дна священного озера піднята, де спочивають померлі. А позаяк природний напрямок тиску рідини й льоду спрямований угору, врешті ці потоки виходять на поверхню. Десь тут є, можливо, якісь гарячі джерела, сірководневі ванни, улоговини вулканічного походження, які виділяють геологічне тепло? Чулося про таку клініку над затокою Хакаси; мусять бути й інші подібні місця. Оази чорної флори й фауни, де не одна картоплина, а вся рослинність виростає на тунґетитовому ґрунті, всмоктуючи соки тунґетитові в тканини, а звірята це їдять, звірятам це всмоктується в кров, і якщо мандрівник якийсь щасливо-нещасливо туди заблукає… Та-ак.

— Що ви знаєте про кригу, юначе? — вичитував нотації професор, охоплений лихим хвилюванням. — Що ви знаєте про воду? Це великі таємниці науки! Неподалік Оймякона, например, таке диво мають: мінус десять за Цельсієм, і річка замерзає; але доходить до мінус п’ятдесят — і хлюп, лід розтанув, течія плине гладко, наче під червневим сонечком. Поясніть спершу це, а потім за гідрологію лютих беріться!..

На Цветистую сімнадцять приїхалося ще до того, як родина Веліцьких повернулася з церкви. Камердинер вручив листа, якого доправив за відсутности господарів спеціальний гонець. Уяву одразу ж охопило лихе передчуття. З ногою іще в дерев’яній собачці ув’язненою, наполовину роззувшись, розірвалося коверту. Наче блискавка тьмітляна вдарила в хребет. Це було запрошення на друге (тобто п’ятнадцяте) листопада до палацу генерал-губернатора Тімофєя Макаровіча графа Шульца-Зимового на церемонію заручин його доньки Анни з паном Павлом Несторовічем Ґерушиним. Надіслано із власноручним підписом графа для monsieur Бенедикта Філіповіча Ґерославського et invité, pas de cadeaux, R. S. V. P. Ну, от цього вже не сподівалося!

З порогу покою повернулося і гукнулося слугу знову. Чи цей гонець приніс листа й для родини Веліцьких?

Відгуки про книгу Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: