💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Фантастика » Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Читаємо онлайн Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай
ім’я людини стало назвою речі. Зокрема, а. означав те саме, що арифметика. Так, скажімо, найдавніший виклад арифметики польською мовою священика Томаша Клоса від 1538 р. має назву «Algoritmus, тобто наука лічби».

До контори вбіг рудий із великою фотокамерою під пахвою.

— Панове — чого вам? — прохрипів він.

— До доктора Вольфке, за рекомендацією директора Ґживачевського.

— Уже тиждень ми маємо обіцяну винятковість! Можуть собі страйкувати, ми не віддамо ні години!

Він говорив по-російськи з помітним акцентом. Чоловік представився Генріком Іртеймом. Коли він зняв малахай і мороскляні окуляри, над рудим заростом з’явилася фізіономія немов із кошмару: рубці, відмороження, клапті шкіри, забарвлені тьмідиною, отвори в тілі майже до кісток. Це був ветеран чорної фізики, який перебував на фронті науки про Кригу від самого початку, тобто від Зими Лютих, — він першим виміряв їхній мороз, він першим виточив їхню кров. Чим пан Іртейм поквапився похвалитися, ледве тільки його заспокоїлося, що прийшлося сюди в пошуках роботи.

— Я зуби на цьому з’їв! — погукував він, гріючи собі в мороскляній колбі на пальнику Бунзена молоко з часником і маслом. — Коли ми будували перші експериментальні студниці, тут не було жодного міста, лише крижаний переліг і купа лютих. Перші контрольовані трансмутації відбувалися у войлочном наметі, який ледь захищав від вітру. Люди замерзали в мене на очах. Одному бурятові так обморозило руку, що долоня відпала, мов шматок глини; ми тримаємо її у студниці, можете оглянути, гри-гри, для перестороги.

Відклавши «Енциклопедію» і відгорнувши стос поплямованих брошур, присілося на краєчку низького столу.

— Чому тут такий безлад?

— А чого ви сподівалися? Центр Зимного Ніколаєвська, студниця на чверть мільйона пудів, перехрестя Шляхів Мамутів, — щомиті ми мусимо тягати все у Вежу й назад.

Погорталося старий випуск «Leiden Communication» зі статтею про якісь поліпшення у створенні «каскадної кріомашини». Наприкінці, під гуртовим фото команди із кількадесяти осіб, зауважилося прізвище Іртейма. Хто із цих грізних бороданів у чорних костюмах — це Іртейм? Світлина не передавала кольору волосся.

Натомість без труднощів упізналося округле обличчя доктора Вольфке.

— Власне тому, — сказав Іртейм, спостерігши об’єкт лектури. — Коли ми опублікували перші результати, доктор Вольфке покинув оптику й повернувся до фізики низьких температур. У Лейдені в Камерлінґ-Оннеса він займався кріотехнікою рідкого гелію. Крупп його перекупив у Цейсса.

— Рідкого гелію?

— Кров лютих! — загарчав Іртейм, що зазвучало, як прокляття, чи бойовий клич вікінґа, а відтак ковтнув із колби гарячого молока.

Обтерши уста й вуса, він підійшов, подав руку; потиснулося потовчену правицю — на ній бракувало двох пальців. Попри це, в нього був хват, гідний лісоруба; він ухопив і не відпустив, ухопив і тягнув, силоміць ламаючи стереометрію поглядів незнайомця й незнайомця.

— Географічне Товариство?

— Ні.

— Томський інститут.

— Ні.

— Ви не фізик?

— Математик.

— Ну, для доброї кількісної теорії нам ще багато усього бракує. — Він вищирив щербаті зуби й нарешті відпустив долоню. — Ви займалися статистичним аналізом?

Не чекаючи відповіді, Іртейм сягнув до найвищої полиці імпровізованого стелажу й зняв зі стосу течок найтовщу. Розплутавши неслухняними пальцями ремінці, він вийняв два стосики аркушів, густо записаних червоним чорнилом. Спершу подумалося, що це якісь мозаїчні діаграми або орієнтаційні мапи.

— Це наші, — розклав він, — а ці з Томська. Погляньте.

— Мгм?

— Лабораторні підкидання монети.

OPOPOPOPOPOPPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPPOPOP

OPOPOPOPOPOPOOPOPOOPOPOPPOPOPOPOPOPOPO

POPPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPPOPOPOPOPOPOPO

POPOPOPOPOPOPOOPOPOOPOPOPOPOPOPOPOPOPO

POPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPO

POPPPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPO

POPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOOPOPOPOPOPOPO

OPOPPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOPOOPOP

OPOPOPOPOPOPOPOPOPOPPOPPOPOPOPOPOPOPOP

— Так?

— Ви не бачите тут нічого надзвичайного? Але погляньте на томські.

OPOPPOPPOOOPOPPOPOOOPOOOPPOPOPPPOOPOPO

OOOOOPOOOPOOPOOOOOOPPPPPPPPPOPPPPOPPOP

OPOOPOOOPOPPPPPOPPPPOPOOPPPPOPOPOPPOOO

OOOPOPOPOPPPOOOOOPOOOPPPOPPOPOOOPOPPPO

PPPPPPPPOPOOPPOPOOOPPOOPPPOOOPPPOOOOOP

OOOPPPPPPOPOOPOOPPPOOPOPOOOOPOOOOPOOPP

PPOPOOOOOPOOPOOOOPPOOPOPOPOOPOOOPOPPOP

OOOPPPOPPPOPOOPOPOPOPOPPPOOPOOOOOPPOOP

POOPPPOPOOOPOOOOPOPPPOPPOOPOOPOOPOOPPP

— Вища нереґулярність, — ствердилося. — Принаймні на перший погляд. Це постійна різниця? Навіть кілька спроб нічого не свідчать, це, врешті, обчислення ймовірностей.

— Тут, — він струснув течкою, — ми маємо результати з тузіння інших місць. Слід це порядно опрацювати статистично, з урахуванням географічних координат, ізотерм і Шляхів Мамутів.

— Під Кригою вони дають меншу варіацію, більш упорядковані, більш, как это сказать, однозначні. Так?

Він глипнув з-під кошлатих брів.

— Ви не надто цікавилися тунґетитовою кріотехнікою, правда ж?

Відклалося папери.

— Ні, пане Генрику, я потрапив сюди з іншої причини. Я шукаю посади, так. Але — Крупп кілька років тому викупив Горчинського — там працював мій батько, Філіп Ґерославський, геолог. Отож… Може, ви його коли-небудь зустрічали?

Іртейм ляснув себе долонею по чолі.

— Ґерославський, справді! — вигукнув він із видимим полегшенням.

— Значить, ви його знали!

Він відвів погляд, наче сягаючи ним у минуле, а наче поглядаючи на цех (де доктор Вольфке вже спустився з драбини й зазирав в окуляр якогось схожого на далековид приладу, крижлізної труби, що вела до лютого).

— І рече їй ангел Господень: оце ходиш важкою, і вродиш сина, й даси йому ім’я Ізмаель; бо Господь почув тісноту твою. Сей буде дикий чоловік. Рука його проти всякого чоловіка, й усякого чоловіка рука проти його, й сидітиме він у всіх родичів своїх на шиї.

Вітер дув за вікном.

Почухалося тильний бік долоні.

— Мій фатер… — промовилося, щоб урвати незручне мовчання.

— Наші зимовики іноді згадують його під мартинівським іменем; він завжди більше тримався з робітниками. Але я називаю його Ізмаель.

Іртейм присів на скрині під дошкою, вийняв люльку й капшук, натоптав, запалив, дмухнув протьмітленим димом. Під розстебнутим кожухом він мав іще білу бекешу, стиснуту ремінними пасами. Зауважилося тепер, що те, як Іртейм тримає голову на хребті, мов на прямовисній щоглі, як він відхиляється назад і з цієї постави вдивляється у співрозмовника, — все це дуже схоже на Разбєсова.

— Людина, — сказав рудий каліка, й після «людина» пустив із ніздрів вільний дим, — щоб жити серед інших людей, мусить набути певних товариських навичок. Навичку замовчування правди: зустрічаєш знайомого, то не кажеш йому у відповідь на привітання, що він свиня, хоча він є свинею; вітаючись із дамою, не кажеш їй, що набридла, хоча й набридла. Навичку уживати формули ввічливости: «Приємно познайомитися з вами», — коли власне ще людини не знаєте, то що в цьому такого приємного? Навичка годитися з універсальністю зла: навіть найкращі люди часто чинять зло бездумно, безкорисливо, в повсякденних і маловажливих справах, водночас чинячи велике добро у питаннях найважливіших, — слід сприймати одне з другим: грубіянство, хвалькуватість, крикливість, сварливість, ревнощі й егоїзми; з тим і святі на небо йдуть. Людина обачлива заплющує на це очі, не називає на

Відгуки про книгу Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: