💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Фантастика » Плутонія - Володимир Опанасович Обручев

Плутонія - Володимир Опанасович Обручев

Читаємо онлайн Плутонія - Володимир Опанасович Обручев
їстимуть з нашого посуду.

— Все може бути в цій чудесній країні минулих геологічних періодів. Хіба не могли деякі комахи в юрські часи піднятися до високого ступеня розумового розвитку і відігравати роль царів природи?

— Але ж і в сучасному періоді є розумні комахи, що, живуть громадами за певними законами, наприклад, бджоли або мурашки.

— Стривайте, ви мені подали думку! Чи не мурашки загарбали наше майно?

— А чому не бджоли або оси?

— Якщо взяти до уваги вдачу мурашок зовнішньої поверхні нашої планети, то їм більше личить роль грабіжників. Адже мурашки тягнуть у свій мурашник всякий мотлох, навіть зовсім їм непотрібний, і надзвичайно сильні порівняно з своєю величиною.

— Так, бджоли далеко слабші і збирають у вулик тільки мед і віск, а оси тягнуть їстівне. Крім того, і ті і другі — крилаті, а наші грабіжники, очевидно, безкрилі.

— Я теж так думаю, хоч і крилаті комахи могли тягти по землі такі предмети, які надто важкі, щоб переносити їх в повітрі.

— Одне слово, ми, здається, на правильному шляху: перша підозра — на мурашок, друга — на ос, третя — на бджіл.

— І ті, і другі, і треті належать до комах, які кусаються або жалять і впускають у рану отруту. Я гадаю, що саме вони вжалили Генерала, коли він захищав від них намет.

— Правильно! Укуси цих комах викликають опух, сильний біль; коли ж узяти до уваги їх величину, то можна припустити і тимчасовий параліч під впливом отрути.

Так, обмінюючись міркуваннями з приводу природи грабіжників, наші мандрівники йшли години дві і за цей час дуже втомилися, бо пісок пляжу був пухкий і йти ним було важко.

— Ну, я більше не можу! — сказав, нарешті, Громеко, зупиняючись і витираючи піт, що заливав йому очі. — Сьогодні надзвичайно душно і ні найменшого вітерця.

— Зате море спокійне, і наші товариші не відстають від нас.

— Чи не помінятися нам з ними? Ми втомилися працювати ногами, а вони — руками.

— А чи зуміють вони йти по слідах грабіжників? А проте спробуємо.

Макшеєв гукнув на товаришів, що пливли в човнах. Коли вони пристали, він показав Каштанову й Папочкіну сліди комах і деякий час ішов з ними, стежачи, як вони розбиратимуться в цих слідах. Потім він і ботанік полізли в човни і взялися за весла.

Місцевість зберігала попередній характер. Понад берегом моря йшов піщано-гальковий пляж на сотню-дві кроків завширшки, який, очевидно, заливало хвилями під час великої бурі. Понад пляжем ішла суцільна стіна хвощів та папороті, в якій тільки зрідка можна було помітити вузький розрив — сухе русло, подібне до того, яке оглядали напередодні. На піску під промінням сонця вигрівалися ігуанодони, які при наближенні людей і човнів тікали в ліс. На морі інколи з’являлися плезіозаври і плавали, граціозно вигнувши шиї, наче величезні чорні лебеді. Над лісом часто пролітали летючі ящери, розглядаючи, чи нема поживи на березі моря.

Години через дві після того, як Макшеєв і Громеко сіли в човни, попереду показалися червонуваті горби, що доходили до берега моря, перериваючи стіну лісу. Тут знайшли більш глибоке й широке сухе русло. Воно йшло в глиб країни, відмежовуючи ліс від горбів, що являли собою скупчення дрібного червонуватого піску. Сліди грабіжників повертали вгору руслом і пішоходи гукнули товаришам, які сиділи в човнах, щоб ті пристали до берега.

Переконавшись, що грабіжники справді повернули з морського берега в глиб країни, мандрівники почали радитися. Їм доводилося тепер залишити човни і продовжувати переслідування пішки.

Але за цілий день екскурсії, ходьби, клопоту та хвилювань вони дуже потомилися; крім того, Генерал був ще дуже слабий. Тим-то вирішили відпочити кілька годин на березі моря, що давало певну прохолоду, на яку не можна було розраховувати далеко від води в цей страшенно душний і палючий день.

Витягши човни на берег, швидко розклали багаття, підсмажили м’ясо і скип’ятили чай. Генералові знову зробили холодні компреси.

Підкріпивши свої сили, троє полягали спати просто на піску, а четвертий залишився на варті, бо треба було вжити застережних заходів проти нападу ящерів або таємничих комах.

Три години минули спокійно. Остання варта припала Каштанову. Він лежав на піску, майже біля самого берега, міркуючи про дальшу долю експедиції, яка буде сумною, коли не пощастить відбити свого майна в грабіжників. Помалу, під впливом нестерпної задухи, він почав дрімати і раптом прокинувся від кошмару: йому приснилось, що на нього навалився велетенський ящер і великим липким язиком лиже лице. Пройнятий жахом, він із стогоном розплющив очі і побачив прямо над собою морду Генерала, який поклав одну лапу йому на груди і жалісно скавчав.

Вірний пес недаремно розбудив Каштанова. Підвівши голову, Каштанов побачив, що горизонт на півночі зовсім потемнів: насувалася тропічна гроза, якої вже зазнали мандрівники на річці Макшеєва. Чувся безперервний гуркіт, і темну стіну хмар безупинно краяли яскраві блискавки.

Гаятися не було часу. Треба було відійти далі від берега моря, яке мало розгулятися не на жарт.

Каштанов розбудив товаришів. Вирішили бігти до горбів, бо в лісі було не менш небезпечно, ніж на березі моря. Човни поволокли за собою, побоюючись, що хвилі змиють і понесуть їх.

Зійшовши на гребінь першої гряди горбів, у яких Каштанов одразу виявив морські дюни[32], мандрівники побачили, що за нею розгортається глибока долина, паралельна берегові моря і зовсім неродюча, як і обидва схили гряди. Скрізь було видно той самий червонуватий пісок; він палав під промінням Плутона, якого ще не заступила грозова хмара.

В цій долині мандрівники вирішили переждати грозу. Перекинувши човни дном догори, вони сховалися під ними. Це був їх єдиний захист від зливи, бо непромокальні плащі, як і інший одяг, були пограбовані.

Гроза

Відгуки про книгу Плутонія - Володимир Опанасович Обручев (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: