Справа зниклої балерини - Олександр Віталійович Красовицький
– Провели обшук, – він підвів погляд від паперів і пояснив гостям: – Його не знайшли у квартирі. Однак… сумнівів майже не лишилось. Міро, – він подивився на дівчину і вона повільно підвелась, не зводячи з нього очей, – ви впізнаєте цю річ?
Сестра балерини підійшла до слідчого, той простягнув їй щось, що сяйнуло відблиском від вогника з каміна. На долоні Тараса Адамовича лежала маленька брошка у вигляді квітки.
– Жоржина, – прошепотіла Міра, – її улюблена.
І додала:
– Це Вірина брошка. Назимов подарував, бо знав, що вона любить жоржини, – і врешті сказала те, що він хотів почути. – Вона була на сестрі в той вечір.
Тарас Адамович кивнув і віддав їй брошку, пояснивши:
– Вона знадобиться нам як речовий доказ, однак поки що нехай лишиться у вас. Відбитків пальців з неї не зняти, та у звіті зафіксовано, в чиїй квартирі її знайшли.
– Що тепер? – запитала Міра.
– Найголовніше – поговоримо з господарем квартири, яку обшукали слідчі пів години тому. Потрібно поспішати.
Яків Менчиць з готовністю підвівся, кинув короткий погляд на дівчину. Міра розтлумачила його відразу і попередила:
– Я піду з вами.
– Звичайно, – погодився Тарас Адамович, – ваша присутність може бути корисною.
– Але ж, – спробував заперечити Менчиць і затнувся, коли Тарас Адамович хитнув головою.
– Варто викликати городових, – наполягав молодий слідчий.
– Так. Ви це зробите, а потім наздоженете нас.
– Де мені вас шукати?
– На горищі дому Гінзбурга, – відповів колишній слідчий.
Ще за часів діда Тараса Адамовича від Лютеранської через Бессарабку до університету Святого Володимира проклали вулицю Університетську-Круглу. В ті часи Інститутську, що пролягала від площі на Хрещатику до гори називали Іванівською дорогою. Дід пояснював це тим, що по ній ходили аж до церкви Іоанна Златоуста, що в серці міста. На цій же вулиці відвели місце для великої садиби генерал-майора М. Бегічева й на його честь перейменували всю вулицю. Пізніше на цій території звели приміщення для Інституту шляхетних дівчат, а поблизу виросли будинки банку, Київської біржі, генерал-губернатора і одинадцятиповерховий велетень мільйонера Льва Гінзбурга, київського купця першої гільдії, найвищий житловий будинок в імперії на момент відкриття.
Це був прибутковий будинок, у якому налічувалось близько 90 шикарних квартир, деякі з яких були одинадцятикімнатними. Однак слідчого Галушка та дівчину, що сиділа в екіпажі поруч з ним, цікавили не квартири. Дім був зведений на схилі, всі одинадцять поверхів можна було побачити лише з Миколаївської вулиці. Художник Олександр Мурашко говорив, що в Києві багато світла, тому в цьому місті варто писати картини. Коли він відкривав рисувальну школу на горищі найвищого дому в Києві, будинок мав адресу – Інститутська, 18.
Тарасу Адамовичу не потрібно було повідомляти адресу – дім височів над містом, його бачили за кілька кілометрів, кожен візник у Києві знав його. На першому поверсі – магазини. Тут вони дочекались Якова Менчиця в супроводі кількох жандармів. На найвищий поверх їх підіймала червона кабінка ліфта.
Їхали мовчки. Міра втупилась поглядом у гравіювання Otis Elevator Company. Менчиць стояв поруч, поринувши у думки.
Тарас Адамович першим вийшов із кабінки, кивнув молодому слідчому, той віддав короткий наказ поліціянтам. Усі разом рушили до сходів й за мить опинились перед масивними дверима з металевою візерунчатою ручкою. Менчиць із сумом подивився на двері, певно прикидаючи, що їх доведеться вибивати. Тарас Адамович натиснув на ручку – двері рипнули й відчинились.
Олександр Мурашко втілив свої мрії про особливу школу саме в цьому будинку. У 1913-му художника вже визнали в Європі, тож на перший семестр у його заклад записалось більше сотні учнів. Він сам склав програми навчання, нещадно позбуваючись рутини гіпсових зліпків з античних статуй, над якими роками сиділи учні класичних рисувальних шкіл. У школі над містом студенти малювали не статуї – саме життя. Квіти, предмети, овочі, портрети з натури – те, що надихало. Малювали олією в два тони, а пізніше – використовуючи всю гамму, вивчали історію образотворчого мистецтва, анатомію і філософію новітнього мистецтва. Мрії розширити школу, перетворити її на Академію мистецтв, здобути Києву славу українських Афін перекреслила війна. Школу в домі Гінзбурга довелось закрити.
Колишній слідчий, перш ніж переступити поріг, згадав розмову з офіцером, що допоміг їм вийти на слід злочинця.
– Він викрав трьох балерин? – запитав у Тараса Адамовича Сергій Назимов, коли вони зустрілися в домі Олександри Екстер.
– Припускаю, що так. Свідчення Броніслави Ніжинської можуть підтвердити наші здогади.
Дружина балетмейстера міського театру погодилась подивитись на те, що приніс офіцер. Назимов дістав сувій, розгорнув його, розклавши на столі в бібліотеці. Він заздалегідь зняв картини з рам, щоб їх простіше було переносити. На двох полотнах – тендітні силуети дівчат.
– Він відмовився продати третю картину, – пояснив офіцер, – Віру.
Тарас Адамович поглянув на Броніславу Ніжинську.
– Ви знаєте дівчат, що зображені на картинах?
Широко відкритими очима вона дивилась на полотна.
– Так, – вимовила за хвилину, – але жодна з них більше не танцює в театрі. Одна, здається, виїхала за кордон. Інша… Просто чомусь перестала ходити на репетиції.
– Зможете назвати прізвища?
– Наталя…Наталя Скиба. І, – вона замислилась, – Мар’яна…Не згадаю прізвища. Дівчину звали Марія, нерідко називали Машер, але потім вона чомусь почала називати себе Мар’яною.
– На афішах у газеті «Киянин» її називали Машер Залевська, – завважив Яків Менчиць.
Тарас Адамович кивнув і запитав:
– Що ви скажете про них, як про балерин?
– Я… бачила їх на сцені давно.
– Але ж у Києві не так багато хороших балерин. Ви запам’ятали імена, – не відступав колишній слідчий.
– Вони були з хороших, – погодилась Ніжинська. – Наталя мала непогане відчуття музики, пластичність. Виконувала партії одалісок, танцювала Цар-дівицю з «Горбоконика». Машер… Машер хотіла бути у центрі, любила балети на античні сюжети.
Тарас Адамович торкнувся одного полотна, запитав, не підводячи очей на Ніжинську:
– А Віра Томашевич?
Сергій Назимов різонув поглядом приму київської опери. Вона відповіла:
– Коли Віра почала танцювати, здається, Наталя вже покинула театр. Віра швидко вчилася, відчувалось, що вона от-от затьмарить Машер і решту. Машер намагалась відвоювати першість, однак потім…
– Зникла?
– Я думала, вона не хотіла миритися з роллю дублерки чи балериною з кордебалету. – Її ніхто не шукав? – запитав слідчий.
– Не знаю. До мене ніхто не приходив, –