Злий - Леопольд Тірманд
Хлопець пробився крізь хащі будови й вийшов на вулицю Заменгофа, позаду Муранова. Минув Дзєльну, Новоліпки, Новоліпє і зупинився на Лєшні. Вже ходили перші трамваї, нечисленні силуети людей маячили в півмороці.
Хлопець прямував до Лєшні, радіючи півмороку. «Додому? Ні! Може, на вокзал, вихилити хоч одну, щоб прочуматися?» подумав він з раптовою приємністю.
Нарешті він добрався до Головного вокзалу з боку Твардої. Засмічений зал заповнювали пасажири, які поспішали з приміських поїздів. Хлопець протиснувся крізь людський потік до буфету, навіть не помічаючи, з якою огидою люди розступаються перед ним. Підійшов до великого прилавка вглибині.
— Гутеку! — тихо покликав він офіціанта в куртці, яку не прали, мабуть, з півсторіччя. Той сидів у кутку і дрімав. Почувши поклик, поволі розплющив очі. Глянув — і змахнувши мокрою ганчіркою, зірвався на рівні ноги.
— Мето! — вигукнув він тихо, — який у тебе вигляд!
— Налий сто, але зараз же, — обізвався Мето. Гутек без слова налив горілки в чайну склянку. Мето
випив, ковтаючи з зусиллям.
— О рани Ісусові! — повторив Гутек, — що у тебе за игляд!
Мето сів до першого скраю столика, голова його звисла низ, і за хвилину він уже спав, так само, як безліч люти навколо — поклавши обличчя на долоні.
— Пане шефе, — мовив Гутек буфетникові в заплямованому фартусі, — я зараз повернуся.
Накинув пальто на офіціантську куртку, щільно застебнувся, вибіг з залу, пробіг довгу чекальню, повну пасажирів, і вбіг до приміщення поштової філії. Старанно замкнувся в телефонній кабіні і набрав номер.
— Анелю? — спитав він за хвилину, — це ти? Слухай, як би його зараз спіймати Крушину?
За хвилину кивнув головою і сказав:
— То нехай чекає на мій дзвінок, добре?
Гутек поклав трубку і секунду мордувався з дверима, які нізащо не хотіли відчинятись, аж поки під натиском його плеча не відскочили раптово.
— О-о-о-о! Дуже перепрошаю! — вигукнув Гутек, швидко підтримуючи якогось низенького немолодого пана, котрий стояв так близько до дверей, що мало не впав, діставши штурхана в ніс і в груди.
Немолодий пан підняв з підлоги котелок і старанно обтрусив з нього пил рукавом пальта.
— Це нічого, — мовив він, і запобігливий усміх з'явився на його жовтому кістлявому обличчі. — Нічого. У цих кабінах шибки так високо в дверях. Людям нашого зросту це завдає певного клопоту.
Не слухаючи, Гутек швидко вибіг з поштової контори. Пан у котелку зайшов до кабіни, глибоко замислився, потім поліз у задню кишеню брюк і вийшов.
— Прошу, пані, — промовив він, підходячи до віконця, за яким позіхала жінка, — чи можна довідатись, з яким саме номером був з’єднаний хвилину тому цей автомат?
— Навіщо це панові? — байдуже позіхнула жінка.
— Той пан, який тут був хвилину тому, щось загубив…
— То залиште тут. Як побачить, що немає, прийде й забере. Ми віддамо.
— Дуже прошу, — промовив дивовижний відвідувач і поклав перед жінкою величезний блискучий чорний браунінг типу «Гішпан 9».
— О-о-о! — щось забулькотіло в горлі жінки, і вона схопилася із стільця.
— В міліцію з цим! До карного розшуку! — вигукнула вона, швидко з’єдналася з Центральною і схвильовано загукала в трубку:
— Прошу, пані, прошу, пані! Це поштова контора Головного вокзалу, обслуга автомата 713! З яким номером він був щойно з’єднаний? Вісім… шістнадцять… ноль два. Дякую…
— Дякую, — повторив немолодий пан у старомодному комірці, записуючи номер, і сховав револьвер у кишеню. — Піду в міліцію, заявлю.
І миттю зник.
…Немолодий пан, постукуючи парасолькою, рушив до буфетного залу й сів у віддаленому кутку, спершись підборіддям на ручку парасольки, наче в дрімоті. Він не зводив очей з Мето. Гутек квапливо снував по залу, розносячи нагромаджені під час його відсутності на буфеті кухлі з пивом та склянки з чаєм. За кожним разом, проходячи повз Мето, він поправляв ледве помітним рухом щось в його одязі, так що незабаром Мето вже нічим не відрізнявся від десятків людей, які спали за сусідніми столиками в таких самих позах.
О пів на дев’яту Гутек штовхнув Мето в плече. Мето безтямно підвів голову: обличчя в нього було страшне, запухле, синє. Пошерхлі, порепані губи були вкриті почорнілою кров’ю, над правим оком виднівся червоно-фіолетовий струп.
— Вставай, — промовив Гутек. — Іди хоч трохи приведи себе в порядок! Тут зараз може бути контроль, тебе можуть схопити тільки за вигляд. Досить вже… Навіщо тобі ці квіточки?
Мето мовчки кивнув головою.
— Іди до Ткачика, — додав Гутек, — принаймні хоч лахи тобі відсвіжить.
— Правильно, — з зусиллям мовив Мето. — Ти маєш рацію.
Устав, спершись об стіл, закутався в пальто, насунув шапку на лоба і рушив до виходу. Через хвилину після цього пан з парасолькою прокинувся, встав з-за столика й вийшов.
Мето поволі йшов під темними мурами Товарної вулиці. Звернув на Срібну, потім Желязною добрався до Шлізької і нарешті зайшов у браму одного з будинків: це була похмура, величезна кам’яниця з чорними стінами і вузькими вікнами, на яких скрізь стояли продукти. По будівельній дошці з прибитими на ній поперечинами Мето виліз на другий поверх і подзвонив. На дверях була скляна табличка з написом: «Ізидор Ткачик. — Кравець».
Пан з парасолькою провів Мето аж до флігеля на другому подвір’ї, повернувся й поволі пішов до Желязної. Неподалік Єрусалимських Алей він побачив кремезного юнака в клітчастому пальті з дуже широкими плечима, який хутко йшов по той бік вулиці, йому назустріч. Пан з парасолькою непомітно, але радісно всміхнувся, наче бухгалтер, в якого безпомилково збігаються цифри копіткого, складного звіту.
Мето кивнув