Маятник Фуко - Еко Умберто
— Маятник було винайдено і встановлено у минулому сторіччі. Поки що знехтуймо його.
— Знехтуймо? — заперечив Бельбо. — А вам ніколи не доводилось бачити ієрогліфічну Монаду Джона Ді, талісман, у якому зосереджена вся мудрість Всесвіту? Хіба вона не схожа на маятник?
— Гаразд, — сказав я, — припустімо, між цими двома фактами можна встановити зв'язок. Але як перейти від Сент-Альбана до маятника?
Я зрозумів, як це можна зробити, за кілька днів.
— Отже, пріор Сент-Альбана є настоятелем Сен-Мартен-де-Шан, що таким чином стає осередком тамплієрофілів. Бекон через свою вотчину встановлює зв'язки з друїдами, послідовниками Сент-Альбана. Тепер увага: коли Бекон розпочинає свою кар'єру в Англії, у Франції завершує свою кар'єру Гійом Постель.
(Я завважив непомітну гримасу на обличчі Бельбо і згадав діалог на виставці Ріккардо, Постель нагадував йому про того, хто, на його думку, забрав у нього Лоренцу. Але це була тільки одна мить).
— Постель вивчає єврейську мову, намагається показати, що це прообраз усіх мов, він перекладає книги Зогар та Багір, контактує з кабалістами, виступає з проектом усесвітнього миру, схожим на проект німецьких розенкройцерських угруповань, намагається переконати французького короля укласти союз із султаном, відвідує Грецію, Сирію, Малу Азію, вивчає арабську мову, словом, відтворює шлях Хрістіана Розенкройца. І не випадково він підписує деякі твори ім'ям Росіспергіус, тобто Той, хто сіє росу. А Гассенді у своєму "Examen Philosophiae Fluddanae" каже, що прізвище Розенкройц походить не від слова роза, а від слова роса. У своєму рукописі він говорить про якусь таємницю, яку треба оберігати, аж поки не настане час, і пояснює: "Щоб не кидати перлів свиням". А знаєте, де з'являється ця євангельська цитата? На титульній сторінці "Хімічних зашлюбин". Отець Марін Мерсен, викриваючи розенкройцера Флудда, каже, що він і отой atheus magnus Постель одним миром мазані. З іншого боку, схоже на те, що 1550 року відбулася зустріч між Ді та Постелем, котрі не знали, та й не могли знати, що вони і є ті два великі магістри Плану, які мали зустрітися в 1584 році, вони могли дізнатися про це лише через тридцять років. Тоді Постель заявляє, — чи ви таке чули? — що король Франції, як прямий нащадок старшого сина Ноя (а Ной же був родоначальник кельтського племені, а отже, цивілізації друїдів),є єдиним за конним претендентом на титул Царя Світу. Саме так, Царя Світу з Аґарттхи, однак він це каже на три сторіччя раніше. Не згадуймо того факту, що він закохується в одну бабусю на ймення Йоанна, вважаючи її божественною Софією, у цього чоловіка, либонь, були не всі вдома. Пам'ятаймо, що він мав могутніх ворогів, його обзивали псом, мерзенною потворою, клоакою всяких єресей, одержимим легіоном демонів. Однак навіть незважаючи на скандал з Йоанною, інквізиція вважає його не єретиком, a amens, себто дещо, так би мовити, безтямним. Це означає, що його не наважуються знищити, адже відомо, що він речник якоїсь досить впливової групи.
Звертаю увагу Діоталлеві, що Постель — також побував на Сході і був сучасником Іцхака Лурії, можете висновувати з цього все, що вам до вподоби. Гаразд, 1564 року (у рік, коли Ді пише "Monas Ierogliphica", Постель зрікається своїх єресей і замикається... відгадайте де? У монастирі Сен-Мартен-деШан! Чого він очікує? Ясна річ, 1584 року.
— Ясна річ, — підтвердив Діоталлеві.
Я провадив:
— Ви це усвідомлюєте? Постель великий магістр французького осередку, який очікує на зустріч з англійською групою. Але в 1581 році, за три роки до зустрічі, він помирає. Висновки: по-перше, непорозуміння 1584 року відбувається тому, що в належний момент бракує такого гострого розуму, ж Постель, здатного зрозуміти, до чого може призвести плутанина з календарями; по-друге, Сен-Мартен — це місце, де тамплієри завжди почували себе як удома і де осідає людина, уповноважена навести третій контакт. СенМартен-де-Шан був Схованкою!
— Усе стає на свої місця, наче в мозаїці.
— Тепер послухайте мене. У період побачення, же не відбулося, Беконові було всього двадцять років. Але в 1621 році він стає віконтом Сент-Альбаном. І що він знаходить у дідівських посілостях? Невідомо. Залишається фактом, що саме того року хтось звинувачує його в хабарництві і садовить на якийсь час до в'язниці. Бекон знайшов щось таке, що викликало страх. У кого? Таж напевно саме в той період Бекон збагнув, що Сен-Мартен належить тримати під наглядом, і в нього зароджується ідея здійснити там свою мрію про Дім Соломонів, лабораторію, де за допомогою експериментальних методів можна дійти до відкриття таємниці.
— Однак, — поспитав Діоталлеві, — що могло пов'язувати спадкоємців Бекона із групами революціонерів кінця вісімнадцятого століття?
— Чи не масонство? — припустив Бельбо.
— Чудова ідея. Це, по суті, підказав нам Альє того вечора в замку.
— Добре було б відтворити події. Що ж насправді відбувалось у тих середовищах?
75
Отож вічного сну... уникнуть лише ті, хто ще за життя зумів звернути свою свідомість до найвищого шляху. На краю цього шляху стоять Утаємничені, Адепти. Здобувши пам'ять, анамнезу, як казав Плутарх, вони стають вільними, рухаючись без кайданів; увінчані, вони відправляють "містерії" і бачать, як на землі юрмляться ті, хто не був утаємничений і не досяг "чистоти", штовхаючи і шпигаючи один одного у болоті та пітьмі.
Julius Evola. La tradizjone ermetica,
Roma, Edizioni Mediterranee, 1971, p. 111
Я відважно виступив охотником для здійснення швидких і точних пошуків. Незабаром я пошкодував про це. Я загруз у трясовині книг, які містили історичні дослідження та герметичні плітки, і мені нелегко було відрізнити вірогідні факти від фантастичних. Я працював, наче автомат, протягом тижня, і нарешті склав дуже заплутаний перелік сект, лож і таємних гуртків. Вряди-годи під час роботи я відчував певне тремтіння, натрапляючи на відомі імена, які не сподівався зустріти в цій компанії, а також занотовуючи цікаві хронологічні збіги. Я показав свій витвір двом своїм спільникам.
1645
Лондон: Ешмол засновує Невидиму Колегію, товариство розенкройцерського духу.
1662
З Невидимої Колегії народжується Королівське товариство, а з Королівського товариства, як усім відомо, починається масонство.
1666
Париж: заснування Академії наук.
1707
Народився Клод-Луї де Сен-Жермен, якщо він справді народжувався.
1717
Створення Великої Лондонської Ложі.
1721
Андерсон робить начерк Конституцій англійського масонства. Відбувши втаємничення у Лондоні, Петро Великий засновує ложу в Росії.
1730
Бувши проїздом у Лондоні, Монтеск'є відбуває ініціацію.
1737
Ремзей висуває тезу про тамплієрське походження масонства. Народження Шотландського Обряду, який відтак перебуватиме в боротьбі з Великою Лондонською Ложею.
1738
Фрідріх, тодішній спадкоємний принц Пруссії, відбуває втаємничення. Він буде патроном енциклопедистів.
1740
Цими роками у Франції народжуються численні ложі: Вірні Шотландці в Тулузі, Суверенна Найвища Рада, Материнська Шотландська Ложа Великого Французького Глобу, Колегія Найвищих Князів Царської Таємниці в Бордо, Двір Найвищих Командувачів Храму в Каркасоні, Філадельфи у Нарбоні, Капітула Рози і Хреста у Монпельє, Найвищі Обранці Істини ...
1743
Перша публічна поява графа Сен-Жермена. В Ліоні народжується ступінь Лицаря Кадоша, який повинен помститися за тамплієрів.
1753
Віллермоз засновує ложу Досконала Приязнь.
1754
Мартінес де Паскаллі засновує Храм Elus Cohen (а може, це відбувається в 1760 році).
1756
Барон фон Гунд засновує Суворий Тамплієрський Звичай. Подейкують, що його надихав Фрідріх II Прусський. Там уперше говориться про Невідомих Зверхників. Хтось пробує натякнути, що ці Невідомі Зверхники — Фрідріх та Вольтер.
1758
До Парижа прибуває Сен-Жермен і пропонує королю свої послуги хіміка, фахівця з фарб. Учащає до мадам Помпадур.
1759
Утворилася Рада імператорів Сходу та Заходу, яка через три роки подасть проект Конституцій та Правила Бордо, що, очевидно, дадуть початок Стародавньому і Визнаному Шотландському Обрядові (однак офіційно він з'являється лише 1801 року). Типовим для Шотландського Обряду буде збільшення кількості високих ступенів до тридцяти трьох.
1760
Сен-Жермен виконує неясну дипломатичну місію в Голландії. Він мусить тікати, у Лондоні його заарештовують, а відтак випускають. Дом Пернеті засновує товариство Просвітлених Авіньйона. Мартінес де Паскаллі засновує товариство Лицарі Каменярі, Обранці Всесвіту.
1762
Сен-Жермен у Росії.
1763
У Бельгії Казанова зустрічається з Сен-Жерменом: той називає себе де Сюрмоном і перетворює монету на золото.
Віллермоз засновує товариство Суверенна Капітула Лицарів Розенкройцерського Чорного Орла.
1768
Віллермоз вступає до Elus Cohen Паскаллі. У Єрусалимі друкується апокриф "Les plus secrets mystères des hauts grades de la mazonnerie dévoilé, ou le vrai RoseCroix" : там говориться, що ложа Рози та Хреста міститься на горі Гередон, за шістдесят миль від Единбурга. Паскаллі зустрічається з Луї-Клодом де Сен-Мартеном, який заживе слави як Незнаний Філософ. Дом Пернеті стає бібліотекарем короля Пруссії.
1771
Герцог Шартрський, згодом відомий як Філіп Егаліте, стає великим магістром Великого Сходу, а відтак Великого Сходу Франції і намагається уніфікувати всі ложі. Опір з боку лож Шотландського Обряду.
1772
Паскаллі вирушає до Санто-Домінго, а Віллермоз та Сен-Мартен засновують Найвищий Трибунал, який згодом стане Великою Шотландською Ложею.
1774
Сен-Мартен виходить із гри, щоб стати Незнаним Філософом, а на переговори з Віллермозом приїжджає делегат Суворого Тамплієрського Звичаю. З цього народжується Шотландська Директорія провінції Овернь. З Директорії Оверні народиться Виправлений Шотландський Обряд.
1776
Сен-Жермен під іменем графа Велдона подає Фрідріхові II хімічні проекти.
Народжується Товариство Філатетів, яке має об'єднати всіх герметистів.
Ложа Дев'яти Сестер: до неї належать Гійотен та Кабаніс, Вольтер та Франклін. Вайсгаупт засновує Товариство Просвітлених Баварії. Дехто каже, що він прийняв втаємничення при поверненні з Єгипту від одного данського купця на ім'я Кельмер, який був таємничим Альтотасом, учителем Каліостро.
1778
Сен-Жермен зустрічається в Берліні з Домом Пернеті.