Закон України «Про судоустрій і статус суддів». Науково-практичний коментар - Владислав Едуардович Теліпко
Роз’яснення Пленуму можуть надаватися не тільки щодо застосування спеціалізованими судами матеріального законодавства при вирішенні справ відповідної судової юрисдикції, а й питань процесуального права, удосконалення судової діяльності спеціалізованих судів тощо.
При невідповідності роз’яснень законодавства вищого спеціалізованого суду роз’ясненням Пленуму Верховного Суду України суди використовують постанови Пленуму Верховного Суду, який може визнати нечинними постанови Пленуму вищого спеціалізованого суду.
Періодичне заслуховування Пленумом інформації голови вищого спеціалізованого суду про діяльність відповідних спеціалізованих судів, а також повідомлень про практику вирішення судових справ сприяє об’єктивній інформованості Пленуму про стан здійснення судочинства у системі спеціалізованих судів, плануванню подальшої роботи судів, з’ясуванню необхідності роз’яснень чи змін законодавства.
На своїх засіданнях Пленум приймає рішення про звернення до Верховного Суду України про направлення конституційного подання щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та щодо офіційного тлумачення Конституції та законів України.
Пленум вищого спеціалізованого суду скликається не рідше двох разів на рік. Пленум вищого спеціалізованого суду скликається головою вищого спеціалізованого суду в разі потреби або на вимогу не менш як п’ятої частини від складу суддів вищого спеціалізованого суду, але не рідше двох разів на рік. Про день і час скликання пленуму його учасники повідомляються не пізніш як за десять днів до засідання. У цей же строк надсилаються матеріали щодо питань, які виносяться на розгляд пленуму.
На засідання Пленуму можуть бути запрошені судді судів відповідної юрисдикції, члени Науково-консультативної ради, представники органів законодавчої і виконавчої влади, наукових установ, громадських організацій, ЗМІ та інші особи. Вони не є учасниками Пленуму, але з дозволу головуючого можуть висловити свої пропозиції і зауваження щодо обговорюваних питань.
Правильність визначення повноважності Пленуму має важливе значення для прийняття постанов Пленуму шляхом голосування. Засідання Пленуму вищого спеціалізованого суду є повноважним, якщо в ньому беруть участь не менше двох третин складу Пленуму. Саме в такому складі Пленум має повноваження вирішувати питання, віднесені до його компетенції.
Постанови Пленуму приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів членів пленуму, підписуються головуючим на засіданні пленуму та секретарем пленуму і публікуються в офіційному друкованому органі вищого спеціалізованого суду.
Секретар пленуму вищого спеціалізованого суду організовує роботу секретаріату пленуму, підготовку засідань пленуму, забезпечує ведення протоколу та контролює виконання постанов, прийнятих пленумом вищого спеціалізованого суду.
Стаття 37. Науково-консультативна рада та офіційний друкований орган вищого спеціалізованого суду1. Науково-консультативна рада утворюється при вищому спеціалізованому суді з числа висококваліфікованих фахівців у галузі права для попереднього розгляду проектів постанов вищого спеціалізованого суду, підготовка яких потребує наукового забезпечення.
2. Порядок організації та діяльності Науково-консультативної ради визначається положенням, що затверджується пленумом вищого спеціалізованого суду.
3. Вищий спеціалізований суд має офіційний друкований орган, в якому публікуються матеріали судової практики вищого спеціалізованого суду та інших судів відповідної судової юрисдикції, матеріали з питань організації діяльності судів відповідної судової юрисдикції та інші матеріали.
Науково-консультативна рада при вищому спеціалізованому суді є дорадчим органом і утворюється з числа висококваліфікованих фахівців у галузі права для попереднього розгляду проектів постанов вищого спеціалізованого суду, підготовка яких потребує наукового забезпечення.
Законом не передбачено строк, на який утворюється Науково-консультативна рада. Як показує практика Верховного Суду України, така рада утворюється строком на п’ять років з числа вчених, суддів та інших фахівців, які за характером своєї діяльності пов’язані з роботою судів.
До складу Науково-консультативної ради входять голова Науково-консультативної ради, його заступники, вчений секретар, які обираються на організаційному засіданні ради, члени ради. Цей склад затверджується Пленумом вищого спеціалізованого суду за поданням Голови вищого спеціалізованого суду.
Науково-консультативна рада вивчає питання, що виникають у судовій діяльності, і на підставі вимог закону та наукового аналізу судової практики розробляє і подає вищому спеціалізованому суду рекомендації по проектах роз’яснень Пленуму вищого спеціалізованого суду, по матеріалах узагальнень судової практики і аналізу судової статистики, по проектах конституційних звернень вищого спеціалізованого суду до Конституційного Суду України щодо необхідності офіційного тлумачення положень Конституції України, по проектах інструкцій, методичних листів та інших документів, які розробляються вищим спеціалізованим судом з питань правового характеру, які виникають у судовій практиці, а також висновки щодо проектів законів та інших нормативно-правових актів.
На засіданнях ради можуть обговорюватися теоретичні праці та практичні посібники з питань права, судочинства та організації судової діяльності.
Членам Науково-консультативної ради надається можливість бути присутніми на засіданнях Пленуму вищого спеціалізованого суду і брати участь в обговоренні загальних питань судової діяльності, в установленому порядку ознайомлюватися з матеріалами судової практики і судової статистики вищого спеціалізованого суду та інших судів, ініціювати перед Науково-консультативною радою та керівниками вищого спеціалізованого суду питання щодо поліпшення судової практики і вдосконалення законодавства, конституційності законів та інших правових актів, необхідності офіційного тлумачення положень Конституції та законів України,
З числа членів Науково-консультативної ради можуть утворюватись секції, робочі групи для вивчення та обговорення окремих питань судової практики та організації діяльності судів.
Плани роботи Науково-консультативної ради затверджуються на її засіданнях,
Для участі в засіданні ради можуть бути запрошені наукові та практичні працівники, спеціалісти з різних галузей науки, які не є її членами.
На засіданнях Науково-консультативної ради забезпечується всебічне творче обговорення питань, що розглядаються.
Про роботу Науково-консультативної ради її голова в разі потреби інформує Пленум вищого спеціалізованого суду.
Робота Науково-консультативної ради висвітлюється у друкованих органах вищого спеціалізованого суду.
Фінансове, матеріально-технічне забезпечення діяльності Науково-консультативної ради здійснюється за рахунок