💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Наука, Освіта » Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану - Олексій Анатолійович Кононенко

Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану - Олексій Анатолійович Кононенко

Читаємо онлайн Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану - Олексій Анатолійович Кононенко
області у верхів'ях pp. Геріруда і Гільменда, розташованих між Гератом і Баміаном, що пізніше увійшла до складу Афганістану (Баршольд В. В. Туркестан, т. II, с. 326).(обратно) 136

Газнін (Газна) – місто в Афганістані.

(обратно) 137

Всі етимології терміну «калач» виходять з дво-елементного складу цього слова: кал + ач, але по-різному тлумачаться; за Махмудом Кашгарським: «Почекайте, залиштеся і продовжіть своє перебування», за уйгурським рукописом: «Залишся, відкрий», за Рашід-ад-діном: «Залишся голодним» (Баршольд В. В. Очерк, с. 8).

(обратно) 138

Мавераннахр (по-арабськи: «Те, що за рікою», тобто за Амудар'єю (Транс-оксанія) – культурна область у басейні Амудар'ї і Сирдар'ї (Баршольд В. В. Туркестан, т. II, с. 65 – 181).

(обратно) 139

В області халіфату розрізнялися три гілки огузів або туркменів: сельджукські, балханські та іракські (Баршольд В. В. Очерк, с. 24). За Ібн-ал-Асіром, термін «іракські огузи» (туркмени) виник на початку XI ст. (Там же, с 25).

(обратно) 140

Мова, ймовірно, йде про Кутб-ад-діна, засновника мусульманської династії в Індії, який правив з 602 по 607 Р.Х. (1205–1206 – 1210–1211 р. н. е.). Кутб-ад-діна, найближчого помічника і сподвижника гуріда Му'из-ад-діна, що завоював Індію у кінці XII ст. н. е., було призначено намісником Делі. Після смерті Му'из-ад-діна (1206) Кутб-ад-дін стає повновладним правителем Делі; з цього часу тюркські елементи посідають панівне становище в країні; починається енергійна ісламізація країни (Умняков И. И. «История» Фахреддина Мубаракшаха, с 108–115).

(обратно) 141

В. В. Радлов (О языке куманов, с 6) виводить «тенге» від слова «тенгерек» – «коло», а Г. С. Саблуков (Монеты Золотой Орды, с. 519–520) зазначає: «Іменем «денг» (татарським письмом «данг») позначалася взагалі монета… У мові татарсько-тюркській «дат», в перській «тенге», є слово звуконаслідувальне, що означає дзвін металу «тен» чи «тіннь»…». Слово «танга» складається з двох елементів: таєн + гає, де – гає – словоутворюючий аффікс (Zajqczkowski A. Sufiksy imienne і czasownikowe w jçzyku zachodniokaraimskim, с. 68–70), а перший елемент, тобто таєн, співставляється із словом тін – тідн – тапин – тЩн, яке в деяких тюркських мовах (татарська, казахська, киргизька, узбецька та ін.) відображає процес функціонування хутра в якості грошей, має два значення: «білка» і «копійка».

(обратно) 142

Ярлик – патент на посідання певної посади чи на одержання визначеного чину, звання (А. А. Семенов. Бухарский трактат о чинах и званиях и об обязанностях носителей их в средневековой Бухаре, с. 142).

(обратно) 143

Легендарний цар Ірану.

(обратно) 144

Цим арабським терміном позначалися власники дрібних князівств, що з'явилися в Іспанії на самому початку XI ст. у зв'яку з розпадом Кордовського халіфату. Цей термін досить широко увійшов до східної («мусульманської») історичної літератури, в якій він вживається у названому вище значенні: дрібний князь.

(обратно) 145

Хакім – правитель міста чи області, об'єднуючий адміністративні і судові функції (В. А. Гордлевский. Государство Сельджукидов, с. 144).

(обратно) 146

Арак («ар» – піт, випари), «арака» – горілка; це слово, відоме в тюркських мовах також у формах араки, раки, ара(и)ґи (якутськ.), увійшло до ряду мов Сходу і Заходу.

(обратно) 147

До нинішнього часу немає загальноприйнятого написання термінів «бузук», «учук», що у першу чергу пояснюється відсутністю хоч якої-небудь задовільної етимології цих термінів. Ці терміни зустрічаються в написаннях: бузук, бузук, бозок, боз-ок, бузок, бузок; учук, уч-ук, учок, уч-ок. У складі терміну «учук» (учок) елемент «уч» може означати: «три» [учук (учок) – «три племені»; уч огуз – три [різних] племені].

(обратно) 148

Як відомо із «Сокровенного переказу», серед заснованих Чингізханом «придворних» посад були також чотири «дальні і ближні стріли»; на думку

Відгуки про книгу Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану - Олексій Анатолійович Кононенко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: