💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Класика » Київські прохачі - Нечуй-Левицький

Київські прохачі - Нечуй-Левицький

Читаємо онлайн Київські прохачі - Нечуй-Левицький
оце так чуд­но ста­ло, як бу­ло б чуд­но, як­би засміялась і за­го­во­ри­ла ота пан­на з ко­ти­ком, що он­деч­ки на­мальова­на на кар­тині.

- То я, пев­но, з тієї при­чи­ни по­ве­селіша­ла, що вже та­ки на­пи­та­ла собі місце за помічни­цю на­чальниці в бо­гадільні. Отець Онуфрій, спа­сибі, по­ро­ги по­об­би­вав, ри­па­ючись та туп­ця­ючи за ме­не. Вже я пе­реб­ра­лась ту­ди й жи­ву там тижнів зо два. Маю свою опрічню гар­неньку та світлу кімнат­ку ще й обід, - го­во­ри­ла Га­лецька.


- То це вже ви ли­хом об зем­лю? Поз­до­ров­ляю ж вас в щи­рим сер­цем та до­ро­гою ду­шею, - ска­зав Кміта.


- Поздоровляю й вас! - гук­ну­ла Уля­ся й собі на ра­до­щах і поцілу­ва­ла Га­лецьку. - Сідай­те ж та будьте в нас гос­тею.


- Щоб ста­рос­ти сіда­ли, чи що, як ка­жуть на селі, - ска­за­ла Га­лецька.


- Та во­ни вже й сіли оце та­ки за­раз, в цей час.


А вас про­шу бу­ти в моєї Улясі за по­са­же­ну матір. От що!- про­мо­вив Кміта.


- Невже цьому прав­да? Ко­ли так, то поз­до­ров­ляю й я вас з щас­тям. Я ра­да ма­те­ри­ну­вать в си­ро­ти, хоч ще зро­ду ні в ко­го не ма­те­ри­ну­ва­ла, - ска­за­ла Га­лецька.


Через ву­зенькі сінеч­ки Мокрієвська ду­хом по­чу­ла в своїй квар­тирі, що в кімна­тах в гос­по­да­ря тра­пи­лось щось нез­ви­чай­не. До її ву­ха долітав який­сь ве­се­лий клекіт та регіт, не­на­че десь з-над стелі або з-під землі. Во­на заціка­ви­лась, при­че­пу­ри­лась і шуг­ну­ла про­жо­гом з своєї кімнат­ки до ха­зяїна.


«Або п'ють, або ла­ються, або здо­ро­во жар­ту­ють та ре­го­тять чо­гось. Щось та є! Який­сь ціка­вий ви­па­док», - ми­готіло в Мокрієвської в думці, як во­на прис­ту­пи­ла до две­рей, звідкіль аж гув клекіт та роз­мо­ва, не­на­че окріп кле­котів в ка­зані.


Перейшовши на квар­ти­ру до Кміти, во­на сха­ме­ну­лась: здер­жу­ва­ла свої но­ро­ви та звич­ки й ра­ди Літос­тансько­го та Улясі сли­ве три тижні поспіль не швен­дя­ла по шин­ках і в ру­ки чар­ки не бра­ла.


- Добридень вам! - ска­за­ла во­на, сіпнув­ши за клям­ку й вско­чив­ши про­жо­гом в світли­цю. - Що це в вас за ра­дощі, що аж в моїй хаті лу­на йде! З якої це при­чи­ни? Щось тра­пи­лось? Еге? - спи­та­ла Мокрієвська.


- Справляємо за­ру­чи­ни мо­ло­дих. От що! - ска­зав Кміта. - А ви там си­ди­те в своїй келії, як чер­нич­ка, та й не га­даєте, що в нас на весілля за­кар­лю­чи­лось. Про­си­мо й вас на весілля… за світил­ку чи сваш­ку.


- За світил­ку, - ска­зав Літос­танський.


- Спасибі вам за честь, - про­мо­ви­ла Мокрієвська й зир­ну­ла на Уля­сю при­хильни­ми лас­ка­ви­ми очи­ма.


- Чого це ви, Ольго Се­менівно, так пож­вавіша­ли та посвіжіша­ли, що як­би я вас стріла десь на ву­лиці, то й не впізна­ла б? - спи­та­ла Мокрієвська.


- Мабуть, з тієї при­чи­ни, що я оце на­пи­та­ла-та­ки собі місце в бо­гадільні й вже жи­ву собі там ти­хо та свій хліб жую, - ска­за­ла Га­лецька.


- От тре­ба б і собі будлі-де на­пи­ту­вать та­ко­го місця! До­ки я бу­ду ти­ня­тись без діла? Вже об­рид­ло та ос­то­гид­ло бай­ди­ку­вать, - ска­за­ла Мокрієвська. - На­пи­туй­те там десь побіч се­бе й для ме­не місце.


- Добре. Як тра­питься в нас яке місце, то я по­дам вам звістку, - ска­за­ла Га­лецька.


Через два тижні Кміта спра­вив «ха­па­не» весілля. Га­лецька ма­те­ри­ну­ва­ла й поб­ла­гос­ло­ви­ла Уля­сю до вінця. Як Уля­ся вий­шла в світли­цю вся в біло­му, з білим вінком на го­лові, пиш­на та гар­на, не­на­че біла лелія, як ста­ла во­на по­руч з Літос­танським, в Мокрієвської не­са­мохіть сльози по­ко­ти­лись по що­ках.


Після весілля Літос­танський пішов в прий­ми до тес­тя: пе­рей­шов на жит­тя в йо­го дім. Кміта дав йо­му до рук бан­ко­ву роз­пис­ку на дві ти­сячі кар­бо­ванців, але дру­гу роз­пис­ку, за­пи­са­ну на своє ймен­ня, зос­та­вив у се­бе, щоб ча­сом не до­ве­лось на ста­рості літ ди­ви­тись дітям в ру­ки, як до­ве­лось Га­лецькій.


Мокрієвська на­пи­та­ла собі місце в місько­му ла­за­реті. Ста­ла до ро­бо­ти, огов­та­лась, приз­ви­чаїлась до по­рядків і зго­дом за ро­бо­тою по­ча­ла за­бу­вать за свої пе­редніші звич­ки, що тро­хи не за­па­гу­би­ли їй жи­вот­тя.


Київ. 1901 ро­ку.

Відгуки про книгу Київські прохачі - Нечуй-Левицький (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: