Королева Сонька - Ірина Звонок
- Тоді допоможи мені.
- Як? Хіба в моїх силах перетворити князівство Литовське на королівство? Я навіть не знаю, як це робиться!
- Князівство у королівство можуть перетворити лише дві людини: папа римський та імператор Священної Римської імперії, – пояснив князь Вітовт. – Я написав до них листи з проханням, щоб Литві був наданий статус королівства, а я став королем.
- Сподіваюся, що так воно і буде, дядечку. Але як я можу допомогти? Хто послухає слабку жінку?
- Ягайло послухає! – реготнув Вітовт. – Вплинь на Ягайла, щоб він підтримав мене. По вашому, по-жіночому. Ну ти розумієш... Приголуб його, поцілуй... І попроси, щоб він теж написав листи папі та імператору з подібним проханням. І хай також домовиться про підтримку з Сигізмундом Угорським, якщо вже вони останнім часом зробилися друзями. Оскільки я більше не втручаюся у чеські проблеми, то буде справедливо, щоб Сигізмунд проявив удячність і допоміг мені.
- Добре, я передам королю Ягайлу. Але що, як він не послухає мене?
- Так зроби, щоб послухав! – вигукнув Вітовт. – Інакше з Ягайлом доведеться поговорити мені. І тоді тобі буде не солодко!
- Що?! – Сонька здригнулася і пополотніла.
- Те, що чуєш, – відрізав Вітовт. – Мені відомо про твої походеньки з рицарем Гінчею. Чи як там його у біса кличуть? Не відвертайся, Сонько. Я ж бачив вас удвох тоді, у лісі. Не думай, що я – сліпий або дурний. Я все зрозумів. А як так вірив у твою чистоту та невинність, коли пропонував Ягайлові одружитися з тобою... Ех, ви, жінки, Євине насіння.
Сонька напружено мовчала, зціпивши тонкі пальці так, що вони побіліли. Рубіновий перстень, подарунок короля Ягайла, який вона носила на лівій руці, здавався краплею крові на білосніжній шкірі.
- Послухай, – голос Вітовта пом’якшав; він торкнувся Соньчиної руки. – Я не збираюся шкодити тобі. Просто пропоную взаємовигідну угоду: твоя підтримка в обмін на моє мовчання.
- Добре, дядечку, – сухо відповіла Сонька, підводячись зі стільця. – Я зроблю усе можливе для того, щоб ти став королем Литви. Але у мене є одна умова.
- Яка?
- Іван Баба, син дядька Семена... Він теж дізнався про мою таємницю і з тих пір нахабно переслідує мене. Я хочу, щоб він зник з моїх очей і замовк назавжди.
- Не хвилюйся, – з похмурою рішучістю запевнив Вітовт. – Іван Баба ніколи більше не потривожить тебе.
Сонька аж злякалася:
- Тільки не треба його вбивати! Яким би він не був, а все ж, він мій двоюрідний брат...
= Та не лякайся ти так! – розреготався князь. – Ніхто його не збирається вбивати. Просто копну його чоботом по дупі, і нехай котиться у замок свого батька.
Сонька стримала слово.
Наступного дня Ягайло викликав до себе Вітовта і сказав йому:
- Чув я, брате, що ти хочеш стати королем Литви? То добра справа. Ми будемо силою, коли обидва носитимемо королівські корони! Я повністю підтримую тебе.
Після розмови з королем князь Вітовт повернувся до себе. Викликав Івана Бабу. Сказав йому похмуро:
- Усе, що ми думали про королеву, виявилося неправдою.
- Але я бачив її... – спробував заперечити Іван.
- Забудь усе, що бачив і чув! – гримнув Вітовт. – Не чоловіча то справа – язиками про жінок плескати! По-чоловічому – битися з супостатом. Тож готуйся, скоро я відправлю тебе на війну.
- З ким? – запитав Іван.
- З тим, хто перший на нас нападе. Сам знаєш, ворогів у нас багато. А поки що повертайся у Друцьк і сиди там, поки я тебе не викличу.
- Зрозумів, – насупив брови Іван Баба. – Коли мені їхати?
- Завтра на світанку, – відповів Вітовт і відвернувся.
Іван кивнув і вийшов з Вітовтових покоїв ображений на увесь світ. У першу чергу – на князя та королеву.