Межа Фундації - Айзек Азімов
Компор, здавалося, сторопів.
— Ні, звичайно.
— Тоді що ви маєте на увазі?
Компор зупинився і, здається, спробував зібрати думки докупи. А тоді спокійно відповів:
— У нас у родині є старі книжки з історії Сіріуса. Це зовнішня спадщина, а не внутрішня. І це не те, про що ми патякаємо поза межами родини, а надто якщо плануємо політичну кар’єру. Тревіз, здається, протилежної думки, але повірте, я згадую про це лише в колі добрих друзів.
У його голосі почулася гіркота.
— Теоретично всі ми громадяни Фундації. Але ті, хто походить зі старих світів, таки більші громадяни, ніж вихідці з новіших. А вихідці зі світів за межами Федерації — найменші громадяни з них усіх. Але це неважливо. Окрім читання книжок, я якось відвідав старі світи. Тревізе, агов…
Тревіз пройшовся в інший кінець кімнати й визирнув у трикутне вікно. Воно слугувало для того, щоб показувати більше неба й менше міського краєвиду — більше світла й більше приватності. Тревіз підтягнувся, щоб глянути вниз.
А тоді повернувся в порожнє приміщення.
— Цікава конструкція вікна, — сказав він. — Ви мене кликали, депутате?
— Так. Пам’ятаєш мою поїздку після коледжу?
— Після випуску? Дуже добре пам’ятаю. Ми були друзяками. Друзяками назавжди. Фундація довіри. Двоє проти світу. Ти вирушив у свою поїздку. Я пішов служити на флот, сповнений патріотизму. Якось мені не хотілося з тобою їхати — якийсь інстинкт підказав мені цього не робити. Хотів би я, щоб цей інстинкт і потім залишився зі мною.
Компор не клюнув і повів далі:
— Я відвідав Компореллон. Сімейна традиція стверджувала, що мої предки походили звідти — принаймні з батькового боку. За давніх часів, ще до того, як нас поглинула Імперія, ми належали до правлячої родини, і моє ім’я походить від назви світу — або так це подає сімейна традиція. У нас була стара поетична назва для зірки, навколо якої обертався Компореллон, — Епсілон Ерідана.
— Що це означає? — запитав Пелорат.
Компор похитав головою.
— Не знаю, чи має ця назва якесь значення. Це просто традиція. У їхньому житті багато традицій. Це старий світ. У них є довгі, детальні літописи історії Землі, але ніхто про неї багато не говорить. Вони ставляться до неї забобонно. Щоразу згадуючи це слово, вони піднімають обидві руки з перехрещеними пальцями, вказівним та середнім, щоб відлякати невдачу.
— Ви комусь про це розповідали після повернення?
— Звичайно ж, ні. Кому це цікаво? Та я й не збирався навантажувати когось цією історією. Ні, дякую! Мені треба було робити політичну кар’єру, і останнє, чого мені хотілося, — це випинати своє іноземне походження.
— А як щодо супутника? Опишіть супутник Землі, — раптом сказав Пелорат.
Компора заскочили зненацька.
— Я нічого про це не знаю.
— Вона має супутник?
— Я не пригадую, щоб читав або чув про це. Але впевнений, що коли ви попрацюєте з компореллонськими літописами, то зможете дізнатися.
— Але ви нічого не знаєте?
— Не про супутник. Не пригадую цього.
— Ха! Як Земля стала радіоактивною?
Компор похитав головою і нічого не сказав.
Пелорат не вгавав:
— Подумайте! Ви напевно щось чули.
— Це було сім років тому, професоре. Тоді я ще не знав, що ви будете мене розпитувати. Була якась легенда… вони вважали її історією…
— Яка легенда?
— Імперія піддавала Землю радіоактивному остракізму, погано з нею обходилася, її населення зменшувалося. І Земля якимось робом вирішила знищити Імперію.
— Один присмертний світ збирався знищити цілу Імперію? — втрутився Тревіз.
— Я ж кажу, що це легенда, — виправдовуючись, відповів Компор. — Я не знаю подробиць. Знаю, що в цій історії замішаний Бел Арвардан.
— Хто він такий? — запитав Тревіз.
— Історична постать. Я пошукав про нього інформацію. Це був надзвичайно чесний археолог періоду ранньої Імперії, який стверджував, що Земля розташована в секторі Сіріуса.
— Я чув це ім’я, — сказав Пелорат.
— Він народний герой на Компореллоні. Слухайте, якщо хочете дізнатися про ці речі — летіть на Компореллон. Тинятися тут немає сенсу.
— А як саме, за їхніми словами, Земля планувала знищити Імперію? — запитав Пелорат.
— Не знаю. — У голосі Компора з’явилося помітне роздратування.
— Це якось стосувалося радіації?
— Не знаю. Розповідали, що на Землі створили якийсь розширювач розуму, синапсифікатор або щось таке.
— І він створював надрозуми? — сказав Пелорат з найглибшим скепсисом у голосі.
— Не думаю. Єдине, що я пам’ятаю, — це те, що він не спрацював. Люди ставали кмітливими й помирали молодими.
— Мабуть, це був якийсь моралістичний міф, — сказав Тревіз. — Якщо просиш забагато, то втратиш і те, що маєш.
Пелорат роздратовано накинувся на Тревіза:
— Що ви знаєте про моралістичні міфи?
Тревіз підняв брови.
— Янове, може, це й не моя галузь, але це ж не означає, що я повний невіглас.
— Що ще ви пам’ятаєте про цей так званий синапсифікатор, депутате Компор? — запитав Пелорат.
— Нічого, і я не даю згоди на подальший перехресний допит. Слухайте, я стежив за вами за наказом мера. Мені не наказували встановлювати з вами особистого контакту. Я зробив це лише для того, щоб попередити, що за вами стежать, і сказати, що мер вислала вас для своїх цілей, якими б вони не були. Я не мав би більше нічого з вами обговорювати, але ви заскочили мене, порушивши це питання про Землю. Що ж, дозвольте мені повторити: чого б там не було в минулому — Бел Арвардан, синапсифікатор, що завгодно, — це ніяк не стосується того, що є зараз. Скажу вам знову: Земля — це мертвий світ. Дуже раджу полетіти на Компореллон, де ви довідаєтеся все, що хочете знати. Просто летіть звідси.
— А ти, звичайно ж, покірно повідомиш меру, що ми полетіли на Компореллон, і полетиш слідом, щоб упевнитися в цьому. А може, вона вже все знає. Думаю, що вона ретельно тебе проінструктувала й прорепетирувала кожне слово, яке ти нам тут сказав, бо саме на Компореллоні вона нас і хоче бачити. Правильно?
Обличчя Компора зблідло. Він підвівся і вимовив напруженим майже до заїкання голосом:
— Я намагався пояснити. Намагався бути корисним. Не слід мені було й пробувати. Лети хоч у чорну діру, Тревізе.
Він розвернувся й швидко вийшов, не озираючись.
Пелорат здавався трохи приголомшеним.
— Це було доволі нетактовно з вашого боку, Ґолане, друже. Я міг би дізнатися від нього більше.
— Ні, не змогли б, — похмуро відповів Тревіз. — Ви не витягли б із нього нічого, що він не готовий був би вам розповісти. Янове, ви не знаєте, який він… А до сьогодні