💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Фантастика » Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Читаємо онлайн Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай
задля цієї мети клубом. — Ганьба! — загукали окремі з присутніх. — За кого ви нас маєте, за розбишак якихось! Побійтеся Бога! — Й так далі, й так далі, довго це тривало, хоча до жодних конкретностей Поченґло вже не дійшов, і суперечка залишилася на рівні інвектив і загальних закликів до порядности, християнських чеснот тощо. Потому голосували, й пропозиція пана Порфірія пройшла у відношенні три до одного, із чималою кількістю тих, хто утримався. Поченґло встав, уклонився, подякував. — Спитайте, скільки з них мають паї у залізниці Гаррімана, — прошепотів редактор Вулька-Вулькевич.

Пан Цвайґрос підвівся із крісла, підніс келих із червоним вином у тості за успіх в інтересах і польське багатство Сибіру. Випили. Стоячи всі члени клубу простягнули руки під серветки на тарілочках, покладених праворуч, й узяли пальцями обох рук невеликі монети. Пролунав протяжний тріск, наче звук битої порцеляни. Зібрання закінчилося.

Почалася неофіційна частина зустрічі, мабуть важливіша за офіційну, як це зазвичай буває у політиці. Всі посходилися у групки й гуртки близьких знайомих, залу сповнив гомін вільних розмов. Розглядалося за паном Ґживачевським, який загубився десь у натовпі, не будучи помітної статури. Тільки за якийсь час зауважилося, що поруч хтось стоїть і придивляється з привітною посмішкою. Хто? Озирнулося. Інженер Решке із Північної Мамутової компанії.

— Вибачте…

— Я…

— Дозвольте…

— Бенедикт Ґерославський.

— Так, так. Решке, Ромуальд Решке. Чи могли б ми…

— Слухаю.

— Сподіваюся, що ви не будете на мене гніватися. Так трапилося, що я перекинувся кількома словами про вас із паном Войславом. Ну добре, визнаю, — підморгнув він, — я розпитував про вас. Від самого початку ми дуже цікавимося ініціативами доктора Тесли. Ви, як я чув, близько з ним знайомі… — він раптом змінив тему. — Ви вже говорили із губернатором?

— Ні.

— Думаю, ви переконаєтеся, що він дуже розсудлива людина, а пропоновані ним рішення — єдино слушні в нашій ситуації. Чим швидше все це визначиться, тим краще. Я випадково почув, що ви тим часом шукаєте тут посади, й…

Зрозумілося, до чого Решке так лавірує: як перекупити, не промовляючи уголос непристойного слова. Зрозумілося: усі вони дуже багато втратять — цілі маєтки, — коли Крига відступить. Втратить і Веліцький. Ось його інвестиція: вдячність Сина Мороза! Якби вони могли, то висадили б Теслу в повітря разом із його машинами.

Ах, ні! Вони ж бо «добрі люди»! Стрималося кусюче хихотіння. Забракло Чинґіза Щекєльніковa, нема кому боронити від їдкої отрути підозріливости, споживаючи її: вона вже знову отруює душу. Відшукалося поглядом бадьоре обличчя пана Войслава. «Чи нема в нього доброго серця? Чи він не любить людей?»

— … з доктором Теслою?

— Plaît-il?

— У зручних для нього часі й місці, звичайно. Бачте, ми намагаємося зв’язатися з ним, була людина від нас у нього в готелі й в Обсерваторії, але…

Зробилося глибокий вдих.

— Це не має сенсу, пане інженере. Мабуть, вам доводилося мати справу з людьми науки, подібними до доктора Тесли. Немає такого багатства, задля якого він зрікся б своїх відкриттів і слави першовідкривача, батька чорної фізики. Вибачте.

Пройшлося зиґзаґом між членами клубу до Ґживачевського.

Він упізнав після другого моргання.

— Пан… Бенедикт.

Потислося йому руку, оту здорову, правицю: стиск у нього був, наче в лещатах.

— Я чув, що ви були знайомі з Філіпом Ґерославським.

— Перепрошую?..

— Ну то вибачте.

Пан Сатурнін Ґживачевський відправив рухом голови попереднього співрозмовника й відійшов від групки, відступивши у внутрішній куток столу.

— Пан Веліцький мені казав. Якби я міг чимось допомогти, — він вийняв візитну картку, — не вагайтеся.

Та-ак, кожен другий крижлізний промисловець хоче тут за півдармо купити вдячність Сина Мороза. Що може бути простіше, ніж нехитро дозволити їм це зробити? Попросити позичку — дадуть не бідкаючись тисячу, дві, п’ять, що це для них.

Здригнулося, мов від шмагання живим вогнем. Стиснулося кулаки; шкіра вже майже не пекла. Клятий Мишлівський, доктор права і суддя-кат.

— Я шукаю чесної праці, — сказалося твердо, майже театрально. — Реґулярної посади.

Пан директор Ґживачевський, «працьовитий егоїст» (потьміт, наче чорний ореол), тільки кивнув головою.

— Яку ви маєте кваліфікацію? Працювали коли-небудь у гірничодобувній промисловості, в металурґії, може в торгівлі?

— Ні.

— Мовами володієте?

— Російською і німецькою. Французькою нічого собі. Із класичними впораюся у письмовій формі.

— Чим ви, власне, займалися у Царстві?

— Математичною логікою. — Схрестивши руки на грудях, цмокнулося з-під ясен. — Експериментальною логікою. Боюся, що — нічим придатним у практиці торгівлі чи промисловости.

— Експериментальною, кажете. Отже, ви науковець. Зачекайте-но, маю задум. — Схилившись над столом, він накидав на зворотному боці візитної картки кілька слів. — З’явіться із цим у понеділок у нашому бюро в Зимному Ніколаєвську, вас скерують до доктора Вольфке. Побачимо, чи ви підійдете. Тоді й обговоримо умови.

— Дуже дякую. А про яку платню…

— Якщо Вольфке вважатиме, що ви придастеся, то поговоримо. Потім, потім.

— Гаразд.

Він буркнув іще щось обнадійливе й пішов геть.

Невідь-чому, подумалося у цю мить про панну Юлію. Чому у Варшаві ідея постійної оплачуваної роботи залишалася такою неймовірною, що ніколи навіть не шукалося посади? Криза, справді, всі роботу шукають, таких убогих студентів повсюди стукає кільканадцять у день, — а все ж пан Кожинський і йому подібні безумовно допомогли б в ім’я пам’яті про батька. Якби людина справді заповзялася, якби доклала зусиль… А тут Сибір: як казав пан Поченґло, освічених людей беруть на посади навіть із-поміж засланців. Але не в тому річ. Розтулилося кулак, поклалося долоню пласко на стільниці, біла картонна картка упала на червоне дерево. Сині нігті, цеглянисті плями під шкірою… Тьмідина, відкачувана літрами в кристали, в кінцевому підсумку також нічого не пояснює, — адже яке врешті-решт може тут бути пояснення? Пізнається мову опису світу, але не пізнається себе. Щось зробилося, тепер здогадується, чому воно зробилося. І навіть якщо здогад буде правильним, — його годі висловити, бо ці речі годі висловити мовою другого роду. Щонайбільше, можна спитати пана Поченґла або пана Мишлівського, — й вони не бентежачись висловлять судження про чужого, й таким ото чином глянеться на мить на Бенедикта Ґерославського із зовнішнього боку. Бенедикта Ґерославського, який є таким й отаким, бо поводиться так й отак: ба, навіть ще перш ніж будь-яким чином повівся.

Задзеленчало скло. Пан Вулька-Вулькевич спотикався об крісла. Користуючись нагодою безкоштовної випивки, редактор

Відгуки про книгу Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: