Операція «Кришталеве дзеркало» - Збігнєв Ненацький
Поручник підійшов до кабіни і козирнув.
— Пане майоре, полковник наказав мені вести машину далі замість вас, — доповів він.
Альберт мовчки виліз із кабіни. Поручник сів до керма. Машина рушила. Альберт побрів угору по дорозі. Чорний «паккард» легко проскочив узвіз і швидко зник за рівненьким схилом узгір'я. Вантажний ЗІС, здавалося, через силу з'їжджав на підвищення, і, зупинившись на шосе, Альберт ще досить довго бачив високий кузов, у якому сиділо тридцять людей Рокити. Нарешті, ЗІС вибрався на вершину горба, на мить ніби застиг на ясному тлі неба. Потім і він зник, спустившись у долину.
Над шосе злегка тремтіло марево нагрітого повітря. Сорочка липла в Альберта до спини, по чолу і скронях цівками котився піт. Асфальт, здавалося, дихав жаром. Альберт зійшов з дороги й сів над порослим травою кюветом, поклавши біля себе мундир і кашкет. Він не оглянувся, почувши, як позаду різко й пронизливо завищали гальмами автомашини. Знав, що це були два військові віліси і три вантажні машини, набиті озброєними солдатами. Пізніше повз нього проїхали ще дві селянські підводи, а він усе сидів над канавою — у розстебнутій сорочці, згорблений, безсило опустивши руки на коліна, із змореним і запиленим обличчям, скидаючись на стомленого мандрівця, яких чимало в той час брело по дорогах Польщі.
1
Кляштор — католицький монастир (тут і далі — примітки перекладача).
(обратно) 2Бревіарій — молитвослов католицького священика.
(обратно) 3Убек — працівник управління держбезпеки (УБ).
(обратно) 4Єпітрахиль — частина культового одягу священика у вигляді довгої смуги, що одягається на шию.
(обратно) 5«Во ім'я отця і сина відпускаю гріхи твої» (лат.).
(обратно) 6Прелат — у католицькій церкві почесна назва кардинала, архієпископа та єпископа.
(обратно) 7Медіум — особа, яка, за уявленнями спіритів, нібито здатна сприймати явища із світу духів і бути за посередника між ними й людьми.
(обратно) 8Кеннкарта — посвідчення, яке німці видавали полякам.
(обратно) 9«Його приватні наради з цього приводу з німецьким імператором Рудольфом, польським королем Стефаном та іншими царюючими особами. Різноманітні подробиці його справи, яка переглядалася в Королівському суді внаслідок втручання папи римського: часткове відлучення його від церкви, а також листи багатьох великих людей і принців, котрі були присутні на деяких із цих нарад, а, крім того, явлення духів до згаданого доктора Ді…» (Англ.)
(обратно) 10Ринграф — опукла бляшка у формі диска або півмісяця з гербом чи зображенням святого. Щось на зразок старовинного шиїтського талісмана, який носили на грудях біля коміра.
(обратно) 11Мається на увазі трилогія Генрика Сенкевича: «Вогнем і мечем», «Потоп», «Пан Володийовський».
(обратно) 12Коссаки (Юліуш, Леон, Войцех) — родина польських художників. Гротгер, Артур — польський графік і живописець XIX ст.
(обратно) 13Кленчнік — ослінчик з пюпітром (щоб стояти навколішки під час молитви).
(обратно) 14Вікарій — у католицькій церкві помічник єпископа або заступник парафіяльного священика.
(обратно) 15Пам'ятай про смерть (лат.).
(обратно) 16Демімонд — середовище розбещених жінок у буржуазному суспільстві, які намагаються наслідувати аристократію.
(обратно) 17Армія Людова (АЛ) — народна партизанська армія, створена з ініціативи Польської робітничої партії в січні 1944 року. АЛ об'єднала тих польських патріотів, які ставили своїм завданням, окрім збройної боротьби з гітлерівськими окупантами, здійснення широких соціально-демократичних реформ у післявоєнній Польщі. 21 липня 1944 року підрозділи АЛ на правах регулярних частин були включені до складу Війська Польського.
(обратно) 18Народове Сіли Збройне (НСЗ) — підпільна терористична організація польських націоналістів, що діяла під час окупації Польщі та в перші роки після її звільнення. Серед численних підпільних організацій польського Опору НСЗ дотримувалася украй правої орієнтації, співробітничала з гітлерівцями, що постачали її зброєю, з гестапо, якому НСЗ видала ряд комуністів та інших активних борців проти фашизму.
(обратно)