Помста професора Моріарті - Джон Едмунд Гарднер
Втішаючись затишком власного дому та ліжка, Кроу вирішив піти на Бейкер-стріт завтра, відразу після звіту в Скотленд-Ярді про своє відрядження.
У службовому кабінеті Кроу був задовго до пів на дев'яту. На столі знайшов записку, в якій повідомлялося, що рівно о дев'ятій на нього чекає Комісар.
Кроу вже збирався йти, коли до кабінету заглянув Тернер.
— Маєте добрий вигляд, сер. Зовсім одужали? — весело запитав він.
— Ніколи не почувався краще, — відказав Кроу й подумав, що це справді так. Тепер його зовсім не гнітила зрада Гарріет.
— Отже, краще, ніж містер Холмс, — майже сердито кинув Тернер.
— До чого тут містер Холмс? — насторожився Кроу.
— Ви зустрічалися з ним, сер, правда ж?
— Два чи три рази. Але що сталося?
— Ви нічого не чули?
— Анічогісінько.
— Великий містер Холмс ставить себе в кумедне становище з тією жінкою. Скандал. Про це балакає пів-Лондона.
— Вигадка…
— Це правда, сер. Кажуть, колишня співачка. Ірена Адлер. Він буває з нею повсюди.
Кроу поспішив до Комісара, аби якнайшвидше розв'язати собі руки.
— Вигляд у вас здоровий, — коротко відзначив Комісар. — Почуваєте себе добре?
— Готовий виконувати будь-яке завдання.
— Доведеться виконувати. Майте на увазі, Кроу, це ваш останній шанс. Я розмовляв з Муром Агаром, він запевнив мене, що ви цілком відновили своє здоров'я й самопочуття. Вірю, що так воно і є, хоча, як я чув, декотрим його пацієнтам ведеться не так добре.
— Невже? — Кроу змусив себе виказати подив.
— Між нами кажучи, — нахилився до нього Комісар, — я маю на увазі Шерлока Холмса. Пам'ятаєте, який він був завжди стриманий? До жінок навіть близько не підходив.
— Звичайно, пам'ятаю.
— Таке в його віці трапляється. Чоловік опиняється в руках молодої спритної жіночки й втрачає розум.
— Містер Холмс? — Кроу по-справжньому розхвилювався. Тернер міг перебільшити, але Комісар — ніколи.
— Так. Попався на гачок саме такій жіночці.
— Важко повірити.
— Я бачив на власні очі. Щовечора буває в «Моніко», «Крійоні» або «Трокадеро». Обнімається з нею в усіх на очах. Неприємне видовище. У моєму клубі кажуть, що бачили їх добре напідпитку в «Амбасадорі», а з рідним братом Майкрофтом Холмс не бажає навіть розмовляти. Одне слово ганьба, і, на жаль, таке трапляється часто. Коли людина збочує з прямої дороги… — Комісар не доказав речення, і Кроу перевів розмову на справу, задля якої той його викликав.
Розмова тривала добру годину. Йшлося про вибух на Прейд-стріт і ту людину, яка там постраждала. Звільнившись, Кроу найняв екіпаж і погнав на Бейкер-стріт, не знаючи, що його там чекає.
— Дякувати Богові, це ви, сер! — вигукнула місіс Гадсон, відчинивши двері на схвильований стукіт Кроу. — Він звелів, крім вас, нікого не приймати, навіть не дозволив дати телеграму докторові Ватсону.
— Що, зрештою, сталося, місіс Гадсон?
— Він такий хворий, сер… Таким я ніколи досі його не бачила. Думала, помре, але лікаря не викликали. А те, що про нього плетуть, — неправда.
Перестрибуючи через два східці, Кроу поспішив нагору, звідки долинали високі сумні звуки скрипки. Постукавши й не чекаючи відповіді, він майже вдерся до кімнати.
Холмс, зі скрипкою біля підборіддя, заплющивши очі, сидів у своєму улюбленому кріслі. Вигляд великого детектива вразив Кроу до глибини душі. Холмс був наче висушений — щоки втяглися, очі позападали. Кроу бачив, що рука, в якій той тримає смичок, далеко не така тверда, як звикле.
— Що з вами, Холмсе?
Холмс розплющив очі, перестав грати й відкинувся в кріслі.
— Радий вас бачити, Кроу. Ви одержали мою телеграму? Є новини?
— Дещо є, але що з вами?
— Про мене не турбуйтеся, дорогий мій друже. Я переміг і вже майже видужав.
Ним раптом стало так тіпати, що він кілька хвилин не міг говорити. Обличчя вкрилося рясним потом.
— Боюся, Кроу, що ця хвороба — мій власний витвір, — кволим голосом мовив трохи згодом Холмс. — Але я справді майже видужав. Трохи курячого бульйону місіс Гадсон — і все прийде до норми.
— Що з вами, Холмсе?
— Це довга історія. Одна з примх, що дорого коштують. Але спочатку новини. Ми його схопимо. Чули, що він виробляє по ресторанах і готелях?
— Маєте на увазі розмови про вас та Ірену Адлер?
— Так.
— Чув. Вам треба їх негайно спростувати.
— Не раніше, ніж зовсім одужаю. Це буде диво сьомого дня, побачите. Ну, то які новини?
— Я знайшов ту дівчину.
— Я був певний, що знайдете. Якось, коли хвороба була трохи попустила, я прочитав у газеті, що Жорж Мельєс знімає в Монтреї молодих циганок для кіно і влаштовує для них вечерю в «Порожньому домі». Отже, я не мав сумніву, що там неодмінно буде й наша невловна Сюзанна.
— Я певен, що Гризомбра вони тоді розшукали, принаймні Морнінгдейл з ним зустрічався. А ще Сюзанна каже, що вони згадували в розмові одну лондонську адресу: Алберт-сквер.
— Передайте мені, будь ласка, довідник «Лондон», — кивнув Шерлок Холмс на книжкову полицю. — Подивимось… Ага, ось: Алберт-сквер, поряд з Ноттінг-Гіллом. — Знайомий блиск з'явився в очах великого детектива. — Цього разу Джеймс Моріарті знайшов собі пристойніше місце порівняно з його останньою норою… Я почуваю себе значно краще. Мабуть, скуштую бульйону. Будь ласка, Кроу, гукніть місіс Гадсон.
Холмс іще був кволий, але після бульйону відразу зник сумнів, що його організм обов'язково подолає недугу.
— Чи можу я вам довіритись, Кроу? — запитав він.
— Ви можете довірити мені навіть своє життя.
— Дякую. Я молю Бога, щоб