В Багдаді все спокійно - Валерій Павлович Лапікура
- Ні, але я вже бачив таке вбивство. Кілька днів тому у Піонерському парку. Після танців у «Інтуристі». Думаю, той же самий…
- Товаришу капітан, за…мовкніть! Ви поки що відсторонені від слідства. Пропустіть експертів, тут і без вас повернутися ніде.
Я відійшов, але недалеко - до сходів. Коридорчик був не такий уже й задовгий, по три квартири з кожного боку, тому, попри кепське освітлення я все добре бачив і, звісно, чув. Наш начальник тиснув руку районному, висловлюючи співчуття від імені служби, розпоряджався негайно оформити всю належну допомогу сім’ї загиблого, але все це було, як казав один наш університетський викладач, «туземні танці в Київській губернії». Бо я вже все збагнув. Запізно, але зрозумів.
Картина виглядала приблизно так: дільничний прийшов раніше за мене, бо жив неподалік, на Танковій. Відчинив двері запасним ключем, який ми знайшли вчора під час обшуку, увійшов і став оглядатися. А коли почув, що ще хтось длубається ключем у дверях, то замість зачаїтися на кухоньці, увімкнув світло у крихітному передпокої і спокійно сказав: «Товаришу капітан, заходьте - відчинено».
Як потім з’ясувалося, дільничного вдарили ногою під дих, потім напівпритомного затягли до кімнати і перерізали горлянку в той же спосіб, що й покійному господарю квартири. І тим же знаряддям убивства - ножем-багнетом від АКМу. Нападник витер закривавлене лезо шматком ганчірки, залишивши на ній залишки зброярського мастила.
Він прийшов по те ж, що й я. Порожню банку з-під меленої кави. Чому саме по неї? Як казав мій улюблений герой Вінні-Пух, нащо тобі робити “дж-ж-ж”, якщо ти не бджола? Нащо тримати вдома мелену каву, якщо у тебе немає ані джезви, ані кавоварки? Кажеш, дехто варить у каструльці? Зарізаний Дембель у каструльці варив тільки макову соломку. Отже - у тій банці з-під кави перед тим, як вона стала порожньою, була не кава. У ній навіть запаху кави не збереглося. Я вчора акуратно, аби не стерти відбитки пальців, дістав її з-під батареї, куди вона закотилась, обнюхав і замість узяти з собою в Управу, залишив, ідіот, на столі. Мовляв, завтра, завтра, завтра… експерти пальчики відкатають, а потім уже з’ясуємо, що там у ній було всередині. От і дочекався.
Забігаючи наперед, можу сказати, що смерть дільничного наробила великого галасу, але виключно у вузько обмежених колах. Сім’я - вдова з маленькою дитинкою - одержала квартиру з резерву Міністра, пенсію на втрату годувальника оформили негайно, а у «Вечірці» з’явилося кілька рядочків - на останній сторінці, внизу праворуч: «Шевченківський райвідділ міліції глибоко сумує з приводу передчасної смерті свого співробітника… і висловлює глибоке співчуття сім’ї та близьким покійного». Класичний фінал пролетаря правоохоронної праці.
Не знаю, чого раптом, але наш Генерал вирішив влаштувати традиційне покарання непричетних не у себе в кабінеті, а на оперативній нараді. Мало того - припхалось і це, м’яко кажучи, ляпало, він же замполіт. Сидів і аж підстрибував від нетерплячки, доки Генерал перераховував усі існуючі та нашвидкуруч надумані гріхи, недоліки, недоробки і прогалини в роботі старшого інспектора Сироти О.М.
Я не встрявав. І не перебивав. Я терпляче дочекався, коли замполіт почав відривати дупу від стільця і заворушив губами перед тим, як пролепетати: “Прошу слова!”
Я різко підвівся, свідомо грюкнувши стільцем, і сказав:
- Це я прошу слова! У мене запитання до товариша комісара… пробачте, товариша підполковника. Яка філософська доктрина є офіційною в нашій комуністичній партії і нашій радянській державі?
Замполіт застиг з виряченими очима і відкритим ротом. По зміні виразу обличчі Генерала я зрозумів, що спочатку він хотів заткнути мені рота, але одразу збагнув, що заповідається на досить жвавий фінал цієї занудної говорильні.
- Ми чекаємо, товаришу підполковник! - підігнав я комісара. Той благально подивився на вищих за рангом. Найбільшим гуманістом виявився Полкан, він же начальник розшуку. Постукав себе вказівним пальцем по правому борту піджака. Замполіт скосив очі на свій ромбик з профілями Маркса і Леніна і радісно вигукнув:
- Марксизм-ленінізм!
- Так ото ж! - не приховуючи єхидства, продовжив я, - а складовою частиною наукового матеріалізму, що лежить в основі марксизму-ленінізму, є науковий атеїзм. Так, товаришу підполковник?
- Д-до чого тут ваш ат-ат-атеїзм? - аж заникуватися почав замполіт - Ми що - в ц-церкві?
- Ми між двома церквами: Софією і Андріївською. Але я мав на увазі інше. Науковий атеїзм неспростовно довів, що так звані ритуальні жертвоприношення не вмилостивлять неіснуючих богів. І ніякої користі справі не принесуть.
Тут уже втрутився Старий.
- Сирота, переклади. Бо зараз точно доведеться нашому комісарові ворожку викликати. Переляк викачувати. Звичайна «швидка» не допоможе, навіть якщо приїде доктор Корольов. (про доктора Корольова, який був пострахом усіх київських псевдохворих, див. у романі «Комісар Мегре і Кіціус», - авт.).
- Будь ласка. Як я зрозумів, йдеться про те, щоб в історії з убивством дільничного зробити крайнім мене. Я не проти! Прапор в руки. Можете мене покарати, вигнати і навіть віддати до суду. Але - все це не припинить серії вбивств, розпочатої в Піонерському парку. Тільки чи вистачить у нас крайніх - не знаю.
Генерал споважнів:
- Нарада закінчена. Сирота, за п’ять хвилин чекаю вас у себе. Товаришу полковник, вас теж. А вас, Іване Борисовичу, також попрошу зайти. Буду вдячний.
Старий перехопив мене на виході і тихо поцікавився:
- Олексо, у тебе є що-небудь у прикупі, окрім твоїх філософських заморочок? Чи ти знову відгавкуєшся замість дякувати за науку?
- Дещо є. Був час подумати, співставити.
- Ну дивись. А головне - остерігайся