Орлі, син Орлика - Тимур Іванович Литовченко
Щиро Ваш,
Луї
Проте Луїза-Єлена так і не втішилася, бо до кінця життя (а пережила вона чоловіка на шістнадцять років) не знімала жалобних строїв, не брала участі у будь-яких розвагах, не з'являлася при королівському дворі. Швидше за все, вона не могла вибачити саму себе, що коханий її чоловік загинув, «граючися» отриманим на весілля даруночком – драгунським полком «синіх шведів». Ясна річ, молода пані знала, що чоловічі «забавки» з подібного роду «іграшками» іноді бувають… смертельними. Проте аж ніяк не могла уявити, що загибель спіткає саме її коханого, а не його ворогів!!!
Поступово удовиця призвичаїлась до нового становища, сховала чорну тугу від сторонніх очей і понад усе переймалася лише одним – щоб хтось, близький чи далекий, зненацька не порушив могильний спокій такого існування… Як раптом 12 грудня 1775 року від Різдва Христового австрійська імператриця Марія Терезія надіслала їй орден Всхіднього Хреста – нагороду вірним вдовам. Ця дрібниця несподівано глибоко роз'ятрила душевну рану, яка, звісно ж, ніколи не загоювалась остаточно. З іншого боку, могутня монархиня мимовільно образила Луїзу-Єлену: справді, не заради людської вдячності шляхетна пані прирекла себе на подібне існування, тож не варто було «оплачувати» вірність загиблому чоловікові ніякими коштовними відзнаками…
Як би там не було насправді, та всього лише через три дні – 15 грудня 1775 року від Різдва Христового – Луїза-Єлена ле Брюн де Дентевіль пішла з цього буремного світу, аби під величний спів хору небесних янголів назавжди поєднатися з коханим чоловіком – Григорієм Орликом у Божому саду, найпрекраснішому від будь-яких садів земних.
8 березня – 8 грудня 2007 p.,
Київ
Хронологічна таблиця до роману «Орлі, син Орлика»Уважні читачі роману, мабуть, звернули увагу на деякі розбіжності між датуванням подій у хронологічній таблиці та в тексті твору. У зв'язку з цим зазначу, що хронологічна таблиця є результатом опрацювання низки документально-публіцистичних джерел, що містять біографічні відомості про героїв твору, які автор розшукав у 2004—2007 роках. Частково ці відомості не надто добре корелюються між собою, тож до таблиці події вносилися в порядку, на який вказує більшість джерел.
Інша річ – художній текст: письменник має право не тільки дотримуватися думки меншості біографів, але також вводити до сюжету вигаданих персонажів (Софійка Півторак, її син Грицько, Лейла та ін.) і давати власні інтерпретації загадковим фактам (наприклад, незрозуміло, з якого дива генерал Джеймс Кейт відпустив чи загалом відмовився заарештувати Григорія Орлика).
Уклінно прошу зважити на це.
Тимур Литовченко, 7 липня 2010р.
Дати, події11.10(11?).1672
У с. Косута (Костуса?) народився майбутній гетьман Пилип Орлик. Його батько Степан Орлик походив зі старовинного чеського герба Навинів. мати Ірина Малаховська з роду дрібних шляхтичів Малаховських, які й володіли Косутою (Ольшанський повіт, неподалік Вільно, нині – Віденський район Мінської області).
1673
Під час польсько-турецької війни Степан Орлик загинув під Хотином.
1673
Народився майбутній турецький султан Ахмед III.
17.06.1682
У Стокгольмі, в сім'ї короля Карла XI та Ульріки Елеонори, принцеси Датської, народився майбутній шведський король Карл XII.
01.10.1685
У короля Леопольда І та Елеонори Пфальц-Нойбургзької народився син Карл – майбутній імператор Священної Римської імперії Карл VI, король Угорщини і Чехії з династії Ґабсбурґів.
Кінець 1685
У Кам'янці турки стратили гетьмана Юрія Хмельниченка сина Богдана Хмельницького, який не вирізнявся видатними якостями державного діяча. Формальним приводом стало його жорстоке поводження з підданими. Хмельниченко ввів нові податки, зокрема «мито на весілля», а заможний купець-єврей Орун (Арон) одружив сина без сплати податку. Розлючений гетьман послав до купця челядників, ті схопили і скарали на смерть дружину єврея, здерши з неї шкіру. Маючи ділові зв'язки з високопоставленими турками, Орун поскаржився на свавілля Хмельниченка. Гетьмана з удавкою на шиї відвели на замковий міст, задушили, а труп кинули у річку.
25.07(04.08)1687
Іван Мазепа став гетьманом.
1693
Народився Іван Неплюєв – відданий послідовник імператора Петра І, військовий моряк, майбутній резидент Росії в Туреччині, оренбурзький намісник і сенатор.
21.11.1694
Народився Жан-Франсуа Вольтер (Марі-Франсуа.
Аруе)
1694
Діставши першу вищу освіту (з теології) у Віденській академії та переїхавши в Україну, Пилип Орлик з успіхом закінчив Києво-Могилянську академію.
1695
До влади в Османській імперії прийшов султан Мустафа II.
1698
Прекрасно володіючи латиною, грецькою, польською, українською та іншими мовами, маючи літературні здібності (писав латинські вірші, панегірики, політичні трактати). Пилип Орлик став кафедральним писарем Київської митрополії.
1699
У Криму почався перший період правління хана Девлет-Гірея III.
1700
Почалася Північна війна (Швеція проти Північного союзу – Росії, Саксонії, Польщі, Данії).
1700
Помер Павло Семенович Герцик спочатку бідний торговець, згодом полтавський полковник (1675—1677, 1683—1687, 1691—1695), вихрест з євреїв, дід Григорія Орлика через дочку Ганну; син Павла Герцика Григорій (брат Ганни, дядько Григорія Орлика – майбутнього французького генерала Григора Орлі) був козацьким полковником в Івана Мазепи та супроводжував його у вигнанні. Павло Герцик мав також іще двох синів – Івана та Опанаса (Атанаса).
1700
На кошти Павла Герцика поставлено Воздвиженський храм у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.
1700
Пилип Орлик став старшим канцеляристом генеральної військової канцелярії.
05.11.1702
В соборі Батурина (гетьманської резиденції) охрещено сина старшого канцеляриста генеральної військової канцелярії Пилипа Орлика і Ганни Герцик Петра-Григорія Орлика. Його хрещеним батьком був гетьман Іван Мазепа, хрещеною матір'ю – Любов Кочубеївна, дружина генерального судді Василя Кочубея. Батька на хрестинах не було – за відсутністю у військових справах…
Окрім Григорія, у подружжя Орликів було шестеро дітей: дочки Настя, Варвара, Марта і Марія, сини Михайло (перебував на засланні разом із батьком, помер в Салоніках від холери) і Яків (наймолодший, народився у Бендерах, хрещеник короля Карла XII, помер у Бреслау).
1702
У Криму завершився перший період правління хана Девлет-Гірея III: його змістили. Надалі на троні вчетверте перебував Хаджі-Селім Гірей (1703—1704, помер ханом) і Газі-Гірей III (1704—1707, насамкінець його змістили).
1703
Після султана Мустафи II до влади в Османській імперії прийшов турецький султан Ахмед III: найняті архітектори будували йому мечеті й палаци у стилі Версаля, у Стамбулі було відкрито друкарню. Родичі султана більше не утримувалися у жорстокому ув'язненні, дехто з них почав опановувати наукову і політичну спадщину Західної Європи.
1703
У майбутнього польського короля Станіслава Лещинського народилася дочка Марія Аделаїда, принцеса Савойська – майбутня французька королева, дружина короля Луї XV.
1704
За ініціативою Карла