Вертиголов та інші політичні тварини. Антологія німецької літератури 90-х років XX ст. - Неля Ваховська
З німецької переклала Неля Ваховська
Короткий словник-довідник власних назв і термінів
БЕРЛІНСЬКИЙ МУР (13 серпня 1961 — 9 листопада 1989) — частина внутрішньонімецького кордону між НДР та ФРН, що розділив Берлін на Західний сектор та Східний Берлін. Був споруджений військами НДР з колючого дроту й поступово укріплений до вигляду майже суцільної бетонної стіни 167,8 км завдовжки з наглядовими вежами та чекпойнтами. Уздовж більшої частини Муру з боку Східного Берліна простягалася зона відчуження. «Антифашистський захисний вал» (термін НДР) було створено, щоб запобігти масовій міграції громадян НДР на Захід та зберегти трудові ресурси. У випадку спроби несанкціонованого перетину Муру військові мали наказ стріляти на ураження. З боку Західного Берліна Мур (термін ФРН) не охоронявся. Берлінський мур став одним із головних символів Холодної війни.
ВАРТБУРҐ — марка східнонімецьких авто, що випускалися з 1956 до 1991 року. На момент Повороту вартбурґи були морально й технічно застарілі.
ВЕРТИГОЛОВ — крутиголовка згідно з Переліком українських наукових назв птахів фауни України Інституту зоології НАН України — пташка родини дятлових, що може повертати голову на 180°. У контексті Повороту вертиголовами називали політичних перевертнів Нових земель, які блискавично змінили свої переконання, щоб зробити кар’єру на Заході. У якості глузливої метафори вживається донині.
ВЕССІ — глузливе позначення жителів Західної Німеччини.
ВЕСТАЛЬГІЯ — туга жителів Західних земель за своєю автономністю під час Холодної війни, типова для 90-х років; особливо стосувалася міфологізованого образу богемного Західного Берліна.
ВІТАЛЬНІ ГРОШІ — виплати для громадян НДР, які в'їжджали на територію Західної Німеччини. Вітальні гроші в розмірі 30 дойчмарок були запроваджені для підвищення популярності ФРН, тому що туристам зі Східної Німеччини дозволялося вивозити з собою не більше 70 марок НДР. У ніч падіння Муру вітальні гроші в Західному Берліні видавалися вдень і вночі. Виплати було припинено в кінці 1989 року.
ВОССІ — наймення для західняків чи східняків, які на початку 1990-х кинулися робити кар’єру в іншій частині Німеччини
ГОНЕКЕР, ЕРІХ (1921—1994) — генсек ЦК СПЄН (1971—1989), «архітектор Муру».
ЗНЕШКОДЖЕННЯ — конспіративні заходи штазі з т. зв. «м’якого» переслідування та маніпулювання життям своїх опозиціонерів за допомогою мережі «неофіційних співробітників»; запроваджені у 80-ті роки.
КРАК, ЕРГАРД (1931—2000) — останній бюрґермайстер Східного Берліна, СПЄН.
КОЛЬ, ГЕЛЬМУТ (нар. 1930) — шостий федеральний канцлер ФРН (1986—1998), ХДС, керував об’єднанням Німеччини. Саме йому часто закидали «кол(ь)оніалізацію Сходу».
КПП/ЧЕКПОЙНТ — контрольно-пропускний пункт на Берлінському мурі.
КРЕНЦ ЕҐОН (нар. 1937) — останній генсек ЦК СПЄН, обіймав посаду кілька тижнів, «відкривач Муру».
МОМПЕР, ВАЛЬТЕР (нар. 1945) — бюрґермайстер Західного, а потім і об'єднаного Берліна в 1989—1991 роках, СДПН.
МУРОВІ ДЯТЛИ — люди, які під час чи після падіння Берлінського муру розбивали його на шматочки з метою подальшого продажу сувенірів.
НОВІ (ФЕДЕРАЛЬНІ) ЗЕМЛІ — землі, що входили до складу НДР: Бранденбурґ, Мекленбурґ-Передня Померанія, Саксонія, Захзен-Ангальт, Тюрингія.
НДР (DDR) — Німецька Демократична Республіка, столиця (східний) Берлін. Створена 1949 року з ініціативи Радянського Союзу на основі зони радянської окупації у відповідь на заснування ФРН, складалася з 5 федеральних земель. Т. зв. соціалістична держава робітників і селян, також Республіка реального соціалізму. Припинила своє існування 1991 року. Після Повороту територія НДР набула назви Нових земель.
НС (нім. ІМ) — неофіційний співробітник штазі.
ОПЕРАТИВНИЙ ПРОТОКОЛ (ОП) — протокол репресивних заходів штазі з роботи зі «внутрішніми ворогами» від збирання компромату до його публікації, арешту підозрюваного й судового розгляду його вчинків за «політичною» статтею. З середини 80-х протокол було пом’якшено запровадженням практик знешкодження та висилки в Західну Німеччину.
ОССІ — глузливе позначення жителів Східної Німеччини.
ОСТАЛЬГІЯ — настрій жителів Східних земель, розчарованих об’єднанням: ностальгійна (ре)конструкція образу НДР як малої батьківщини, де все було людяніше і краще. Остальгія стала основою для створення т. зв. ідентичності всупереч офіційному дискурсу єднання та етнізації східняків як окремої національної меншини, не здатної повністю інтегруватися до ФРН.
ПОВОРОТ — політичні події з осені 1989 до зими 1990, переважно в НДР (активізація громадянських рухів та демонстрації населення з вимогами послаблення контролю), та пов’язані з ними суспільні зміни — приєднання НДР до ФРН, перехід на спільну валюту, реструктуризація економіки тощо.
ПРОСВІТИТЕЛЬСТВО — шпигунство різного профілю, робота штазі зі з’ясування актуальних настроїв суспільства з метою цілеспрямованого впливу на них, виявлення небажаних контактів із жителями НДР, нагляд за дисидентами та збір інформації про них, також за тими, що були позбавлені громадянства й вислані з країни.
РАДОМСЬКИ, АРОН — східнонімецький фотограф, журналіст, опозиційний до режиму СПЄН, публікувався на Заході. Під час Повороту дискутував із прикордонниками, вимагаючи відкриття Муру, одним із перших перетнув німецько-німецький кордон. Автор фотодокументації ночі Повороту.
РЕАЛЬНИЙ СОЦІАЛІЗМ — поширене у 1980-ті роки поняття на позначення державного й ідеологічного устрою в НДР. Інтелектуали, розчаровані формами соціалізму, який вдалося збудувати після II Світової війни, протиставляють йому утопічний СПРАВЖНІЙ СОЦІАЛІЗМ.
СВНМ (FDJ) — Спілка вільної німецької молоді, молодіжна організація НДР, аналог радянського комсомолу.
СПЄН (SED)