Смажені зелені помідори в кафе «Зупинка» - Фенні Флегг
— Люба моя, заради Бога, що сталося?
Евелін підняла очі на місіс Тредґуд і сказала:
— Не знаю, — і продовжила плакати та їсти батончик.
— Ну ж бо, люба, беріть вашу сумочку та прогуляємося трохи.
Місіс Тредґуд узяла її за руку, витягла з крісла і стала водити по коридору, туди й назад.
— А тепер розкажіть мені, люба, що з вами. У чому справа? Чому ви така сумна?
Евелін повторила:
— Не знаю, — і знову розридалася.
— О серденько, не може бути, щоб усе було так погано. Давайте почнемо, крок за кроком, і ви розповісте мені щось із того, що вас турбує.
— Ну… схоже, що відтоді, як мої діти пішли до коледжу, я почуваюсь нікому не потрібною.
— Це цілком зрозуміло, люба, — відповіла місіс Тредґуд. — Усі через це проходять.
Евелін вела далі:
— І ще… Здається, я ніяк не можу припинити їсти. Я намагалася й намагалася, щодня прокидаюся й думаю, що сьогодні буду дотримуватися дієти, і щодня її порушую. Я ховаю шоколадні батончики по всьому будинку і в гаражі. Я не знаю, що зі мною не так.
Місіс Тредґуд сказала:
— Ну, люба, один шоколадний батончик вас не вб’є.
— Один — можливо, але не шість чи вісім, — відповіла Евелін. — Хочу вже або остаточно луснути від жиру, або мати волю скинути цей жир і стати стрункою. Я немов застрягла… просто посередині застрягла. Жіноча емансипація прийшла занадто пізно для мене… Я вже мала чоловіка і двох дітей, коли з’ясувалося, що можна було й не виходити заміж. А я ж гадала, що це необхідно. Що я знала тоді? А тепер уже пізно щось змінювати. Я відчуваю, що життя лишило мене за бортом.
Вона обернулася до місіс Тредґуд. Сльози котилися по її обличчю.
— Місіс Тредґуд, я занадто молода, щоб бути старою, і занадто стара, щоб бути молодою. Я просто ні до чого не придатна. Я б хотіла накласти на себе руки, але сміливості забракне.
Місіс Тредґуд була обурена.
— Іще чого! Евелін Кауч, не смійте навіть думати про таке! Це як штрикнути мечем у бік Ісуса! Усе це лише пусті балачки, люба, ви маєте опанувати себе і відкрити серце Господу. Він допоможе вам. А тепер дозвольте мені спитати. Ви відчуваєте біль у грудях?
Евелін здивовано подивилася на неї.
— Ну, іноді.
— А спина й ноги болять?
— Так. Звідки ви знаєте?
— Дуже просто, люба. Ви лише проживаєте тяжку форму менопаузи, ось у чому справа. Усе, що вам треба, то це приймати гормони та щодня виходити гуляти на свіжому повітрі. Треба просто це пережити. Ось що я робила, коли таке відбувалося зі мною. Я могла розплакатись, поїдаючи стейк, від самої згадки про бідолашну корівку. Я доводила Клео до сказу, ридаючи увесь час, бо вважала, що мене ніхто не любить. І коли я починала діймати його своїм ремствуванням, він казав: «Так, Нінні, час уживати ліки». І колов мені В-12 нижче спини.
Я виходила на прогулянку щодня, уздовж залізничних колій, туди й сюди, от як зараз ми робимо. І дуже скоро я подолала цю проблему й повернулась до норми.
— Але я гадала, мені ще зарано для цього, — заперечила Евелін. — Мені щойно виповнилося сорок вісім.
— О ні, люба, чимало жінок проходять через це раніше. Ось у Джорджії була жінка, якій виповнилося лише тридцять шість. Тож одного дня вона сіла в машину і виїхала на ґанок будівлі окружного суду, опустила віконне скло і з криком: «Ось, що хотіли, те й майте» — жбурнула в поліцейського голову своєї матері, яку щойно відтяла на кухні. Та й поїхала собі вниз. Ось що може накоїти рання менопауза, якщо не бути обережною.
— Ви справді вважаєте, що проблема в цьому? І через те я останнім часом така дратівлива?
— Звісно. О, це гірше, ніж каруселі… угору-вниз, униз-угору… А щодо вашої ваги — ви ж не хочете бути худою. Ось погляньте лише на всіх цих старих навколо, більшість із них — сама шкіра та кістки. Чи просто підіть до баптистської лікарні й відвідайте палату ракових хворих — ті люди мріють погладшати на кілька кілограмів. Бідолашні, яких зусиль вони докладають, аби не втрачати вагу. Тож припиніть перейматися цим і дякуйте, що здорові! Що вам справді треба, це читати Боже Слово, і обов’язково щоранку Псалом дев’яностий. Це допоможе вам, як допомогло мені.
Евелін спитала місіс Тредґуд, чи буває в неї депресія.
Місіс Тредґуд відповіла відверто:
— Ні, люба, останнім часом ні. У мене просто нема не те часу, я надто зайнята тим, що дякую Господу за Його благословення. Їх так багато було в моєму житті, що й не перелічити. Гаразд, не зрозумійте мене неправильно, у кожного свій біль, і в декого — більше, ніж в інших.
— Але ви здаєтеся такою щасливою, ніби зроду-віку не знали турбот.
Місіс Тредґуд лише засміялася на те.
— Люба, я своїх мертвих уже поховала. І кожного оплакувала не менше за попередніх. Бували часи, коли я просто не розуміла, навіщо великий Господь відміряв мені стільки горя — здавалося навіть, що я не витримаю більше жодного дня. Але Він завжди дає нам рівно стільки, скільки ми можемо витримати, не більше… І скажу вам: не можна постійно перебувати в журбі, це підриває здоров’я швидше, ніж будь-що.
Евелін сказала:
— Ви маєте рацію. Знаю, що маєте. Ед каже, мені не завадить сходити до психіатра, чи щось таке.
— Люба, не треба вам нікуди ходити. Щоразу, як вам захочеться з кимось поговорити, просто приходьте до мене. Я буду рада поспілкуватися з вами. Щаслива буду мати співрозмовницю.
— Дякую вам, місіс Тредґуд, я так і робитиму.
Вона глянула на свій годинник.
— Що ж, я краще піду, бо ще Ед на мене сердитиметься.
Вона відчинила сумочку і висякалася в серветку, в якій раніше тримала горішки в шоколаді.
— А знаєте, я почуваюся краще. Мені справді полегшало!
— Що ж, я рада й молитимусь за ваше здоров’я, люба. Вам треба сходити до церкви й попросити Господа полегшити ваш тягар і бути з вами в цей нелегкий період, як Він не раз бував зі мною.
Евелін відповіла:
— Дякую вам… Що ж, я зайду до вас наступного тижня, — і пішла через зал.
Місіс Тредґуд гукнула їй услід:
— А тим часом приймайте заспокійливі пігулки номер десять!
— Номер десять!
— Так! Номер десять!
«Вімз віклі»
(Тижневик міста Вісл-Стоп, Алабама)
8