💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Сучасна проза » Вітри сподівань - Володимир Кільченський

Вітри сподівань - Володимир Кільченський

Читаємо онлайн Вітри сподівань - Володимир Кільченський
повеселішали, Олекса аж викрикнув від задоволення:

— Не пропадемо, хлопці, до Паски! А там сонце нас обігріє, дощик обмиє!

Гусак дозволив усім з дороги випити оковитої, а вранці явитися до стайні, де мешкали їздові, — для обговорення подальших дій. Добропорядна господиня Христина приготувала вечерю, не пожалівши докинути сальця в куліш. Вечеряли в хаті разом з дітлахами. Старшому, Маркові, було вже тринадцять рочків, і він весь час крутився побіля хлопців та прохав Івана, щоб дав потримати пістоля або витяг шаблю. Іван відмахувався від його домагань, а тоді спокійно мовив:

— Ти, Марку, поки що палицею вправляйся з хлопчаками. А тоді подивимось…

Марко ображено відстав зі своїми проханнями, а вже вечеряючи, звернувся до Івана:

— Так, дядьку Іване, ми вже завтра будемо битися на палицях. Ото ви побачите, як я рубатимусь!

Козаки, наминаючи кашу, підсміювались у вуса, а мала Уляна, Маркова сестричка, весело сміялася та раділа, що завтра в неї будуть розваги від тих хлоп’ячих побоїщ.

Після вечері Христина попрохала занести на ніч галуззя до хатини, і хлопці швидко впорались та позапихали його під піч, а що не помістилося — полишили в сінях. Явилися до їхнього гурту сусідки, передбачаючи вечірню гульбу та балаканину. Діти забралися на піч і принишкли там, боячись, що матір їх закриє ширмою та змусить спати. Лише у Христини не було чоловіка, поклав голову ще до Хмельниччини, а в сусідочок мужі відбували десь козацьку повинність. От промовила Галина, веселої вдачі молодиця:

— З’являється мій Терешко — діточок перерахувати та торбу харчем наповнити! — і всі засміялися, а Іван потупив голову, пригадавши свою Марію.

Хлопці, розігріті оковитою та присутністю молодиць, почали говорити про козацьке життя-буття. Зголосився розповісти про свою пригоду Петько Олекса. Спочатку таємниче оглянув усіх, потім підійшов до дверей і щільно причинив двері засувом, а потім ще й маленьке віконце прикрив ширмочкою. Навіть Іван з Овсієм примовкли, поглядаючи на таємничого Олексу. А той, присівши поміж молодицями, заходився пригадувати чудасію, яка минулого року трапилася з ним під Збаражем. І голос його звучав якось дивно:

— Облягли ми той Збараж з усіх боків, що й миша не пролізе, та все ж не вдавалося його взяти приступом. Та як почали добряче насідати козаки разом з повсталими, то пани кинулися втікати далі — до Львова, а то і до Кракова. Ми вже коней загнали до загибелі, за ними гасаючи по тих байраках та яругах, а вони все лізуть і лізуть: хто на своїх, а хто верхи на добрячих конях. Уже збиралися ми під вечір до свого обозу, бо кишки попідпирало без кулешу, а воду ще по обіді видудлили. Спішилися під байрачком та й «рвемо» очі, виглядаючи нашої зміни. Коней неподалік тримаємо, попасом вони побіля нас походжають. Коли це хтось із наших, що були в дозорцях, кричить, мовляв, на коней хутчіше, карета ляська від замку несеться. Та наш сотенний також був добре притомлений. Він без ніякого захвату підняв голову з підстеленого сіна та махнув рукою, мовляв, хто хоче, той нехай і женеться за тією каретою. Зголосилося нас троє дурнів, дідько нас смикнув за язик. Швидко знайшли своїх вороних і, піднявшись на гребень байраку, побачили, що карета вже ген-ген шалено котиться, підстрибуючи на вибоїнах, подалі від нас, чортополохів. Крикнув я своїм: «А що, настигнемо її чи нехай собі ідуть?» Та видно, що мало ми в той день в кульбаках сідниці товкли. Гейкнули мої хлопці, та понеслися ми за тим тарантасом, мов на звіриних ловах.

Діло було під вечір, а цей клятий ридван мчав щодуху на захід. Ми не бачили, що на задку стоять якісь непрості ляські посіпаки. Вечірнє сонце добре нам засліпило очі, а можливо, жадоба наша. Коли настигали вже цю розцяцьковану «гарбу», звідтіля і пальнули по нас, аж у мене понад вухом зашкварчало, що і кучма злетіла з мого «кабака». Один товариш полетів зі свого вороного головою до землі, а ми, засліплені бажанням будь-що відплатити кривдникам за нашого Остапа, мчали далі, прихиляючись до грив коней. А ті, бачачи, що від нас не відвертітися, почали знову палити, і ми смальнули по них. Злетів з ридвана один їхній, і мій вірний побратим Пархом також гепнувся на землю. Його кінь чимдуж поспішав за моєю Музою. Не мислив я на тім прогоні нічого, окрім посікти на січку цих посіпак і тих, кого вони так вберігали.

Не було чим палити по нас із Музою тому, хто лишився на приступці злощасного ридвана, і настигла моя шабля його голову, як він не вертівся. Того комонного, що сидів на одному з чотирьох коней і шмагав, вибиваючи з них останні сили, також «приголубив» своєю довгою шаблюкою. Не встиг він і Матку Боску призвати на поміч… Коні почали стишуватися, нікому було їх лупцювати батогом. Та вже й зовсім зупинилися, а мене острах бере: кат його знає, хто там в такому розцяцькованому ридвані висиджується. Роздумувати не було вже коли, от-от стемніє, а мене занесло від моєї сотні, як ото вихор курча від квочки. Спішився я і, просунувши пістоля у велику дірку у дверцятах, щосили заволав: «Хто в кареті, вилазьте, бо палити будемо… Живими засмажимо!» А у відповідь — анітелень, аж потім хтось жалібно так чхнув, що в мене аж дрижаки по спині побігли. Краще б пальнули з пістоля. Я з ляку смикнув ті дверцята і з пістолем туди… А там — нікого!

При цих словах Христина ледве не на ноги виперлась Олексі, а діти з печі заверещали, мов поросята, коли їх у торбу кидають. Іван з Овсієм як бувалі вояки — ані пари з вуст, проте обоє повитягували шиї, а Степан Кукута засіпався, шукаючи на боці шаблю. Тут ще й затріскотіла лампадка та почала гаснути, наводячи жах

Відгуки про книгу Вітри сподівань - Володимир Кільченський (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: