Науково-практичний коментар до Податкового кодексу України: в 3 т. - Колектив авторів
154.7. Відповідно до статті 9 Закону України від 1 червня 2000 року № 1775-ІІІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» діяльність у сфері освіти підлягає ліцензуванню. Стаття 12 Закону України від 11.07.2001 № 2628-ІІІ «Про дошкільну освіту» надає перелік типів дошкільних навчальних закладів (за КВЕД ДК 009:2005 — це секція М підклас 80.10.1). Стаття 9 Закону України від 13 травня 1999 року № 651-ХIV «Про загальну середню освіту» надає перелік типів загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти (за КВЕД ДК 009:2005 — це секція М підклас 80.10.2, 80.21.1 та 80.21.3). Суб’єкти, які зазначені в даних статтях законів, із статусом недержавної форми власності мають право на пільгу у формі звільнення прибутку від оподаткування. Застереженням є те, що звільняється від оподаткування прибуток, отриманий тільки від надання освітніх послуг. Прибуток, отриманий від іншої діяльності, оподатковується на загальних підставах за ставкою, встановленою п. 151.1 статті 151 ПКУ з урахуванням пункту 10 підрозділу 4 розділу XX ПКУ (з 01.04.2011 р. — 23 %, з 01.01.2012р. — 21 %, з 01.01.2013р. — 19 %, з 01.01.2014р. — 16 %).
154.8. Суть даної пільги зводиться до того, що прибуток платників податку, які отримують право на користування даною пільгою, звільняється від оподаткування в межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму: 1) передбачених інвестиційних програмам; 2) проектів, що фінансуються за рахунок природних монополій; 3) витрат у межах інвестиційних складових.
Розглянемо окремо кожну із цих складових загальних річних витрат.
1. Інвестиційні програмами на капітальні вкладення з будівництва (реконструкції, модернізації) міждержавних, магістральних та розподільчих (локальних) електричних мереж, електричних станцій, теплоелектроцентралей, магістральних газопроводів, газорозподільних мереж, підземних сховищ газу та встановлення лічильників газу населенню, у тому числі сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування вищезазначених цілей. Такі інвестиційні програми повинні бути схвалені органом, що здійснює державне регулювання у сфері електроенергетики і на ринку природного газу. В Україні таким органом є Національна комісія регулювання електроенергетики України (далі — НКРЕ, Комісія). Вона схвалює інвестиційні програмами на капітальні вкладення у визначене будівництво.
Відповідно до Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики від 17.02.2011 № 242 «Про затвердження Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання», під інвестиційною програмою розуміється план використання коштів на здійснення інвестицій з визначенням об’єктів та обсягів інвестування, джерел фінансування та графіка виконання інвестиційних заходів на плановий період чи більш тривалий термін з відповідними техніко-економічними розрахунками та обґрунтуваннями, що підтверджують доцільність та ефективність передбачуваних інвестицій.
Тому здійснені капітальні вкладення повинні відповідати вимогам визначення інвестиційної програми та погодженими з НКРЕ.
Також звільняється від оподаткування прибуток таких платників податку в межах сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування вищевказаних цілей. Тобто, виходячи з останнього, звільнятися від оподаткування буде прибуток у межах сум тільки «тіла» кредиту, а кошти на його погашення не будуть враховуватися в пільговому оподаткуванні.
Право на отримання даної пільги мають ті платники податку, які дотримуються трьох основних вимог:
1) сума прибутку, яка звільняється від оподаткування, повинна бути в межах фактичних річних витрат;
2) отримали ліцензію Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі — НКРЕ, Комісія) на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електромережами, передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та/або постачання електричної енергії за регульованим тарифом;
3) реалізують інвестиційні програми на капітальні вкладення з будівництва (реконструкції, модернізації) міждержавних, магістральних та розподільчих (локальних) електричних мереж, схвалені Комісією.
Схвалення інвестиційних програм регламентується Порядком подання, розгляду, схвалення та виконання інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженим Постановою НКРЕ від 26.07.2007 р. № 1052.
2. Звільняється від оподаткування прибуток підприємств паливно-енергетичного комплексу в межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму передбачених проектами, фінансування яких здійснюється за рахунок суб’єктів природних монополій, виробників електричної та/ або теплової енергії відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Даною нормою законодавець звільняє від оподаткування суму прибутку, яка направляється на фінансування природними монополіями та виробника ми електричної та/або теплової енергії, проектів з фінансування відповідно до рішень КМУ
Відповідно до статті 28 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статті 1 Закону України «Про природні монополії» від 20.04.2000 № 1682-ІІІ природною монополією визнається стан товарного ринку, за якого задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв’язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю продукції в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб’єктами господарювання, не можуть бути замінені у споживанні іншими, у зв’язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на такі товари, ніж попит на інші товари (послуги).
На користування даною пільгою існують три вимоги:
1. Сума прибутку, яка звільняється від оподаткування, повинна бути в межах фактичних річних витрат.
2. Право на отримання такої пільги мають виключно платники податку на прибуток, які відносяться до природних монополій та виробників електричної та/або теплової енергії.
3. Проекти з фінансування повинні реалізовуватися відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
3. Звільняється від оподаткування прибуток підприємств паливно-енергетичного комплексу в межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму витрат у межах інвестиційної складової, необхідної для повернення кредитів, інвестицій, погашення облігацій (боргових цінних паперів), випущених (отриманих) енергогенеруючими компаніями, з метою фінансування капітальних вкладень з будівництва (реконструкції, модернізації) обладнання електричних станцій і теплоелектроцентралей, відповідно до плану будівництва (реконструкції, модернізації), затвердженого Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом.
Пп. 14.1.82 п. 14.1 статті 14 ПКУ дає тлумачення сутності інвестиційної складової, як коштів, передбачених у тарифі на виробництво, передачу та постачання електричної енергії, виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, а також транспортування, зберігання та постачання природного газу ліцензіата, як частини прибутку, що залишається у розпорядженні суб’єкта господарювання для цільового фінансування видатків, пов’язаних із відновленням, реконструкцією, модернізацією основних фондів (у тому числі заходів з підвищення безпеки та дотримання екологічних норм) та будівництвом нових об’єктів підприємств паливно-енергетичного комплексу, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України (див. коментар до