Криміналістика - Андрій Віталійович Кофанов
До предмета судової фінансово-економічної експертизи відносяться дослідження закономірностей утворення та відображення інформації щодо фінансово-економічних показників діяльності підприємств, формування їх статутних фондів, акціонування, паювання, банкрутства та ліквідації підприємств, орендних відносин, цільового використання бюджетних коштів та грошових коштів підприємств за господарськими операціями у справах, що перебувають у провадженні органів дізнання, досудового слідства чи суду.
Практика свідчить, що об’єкти судово-економічної експертизи визначають параметри дослідження. Її об’єктами є документи, що містять дані про матеріальні, трудові й фінансові ресурси, процеси господарської діяльності та системи бухгалтерського, податкового обліку і звітності (первинні документи, регістри бухгалтерського, податкового обліку, форми бухгалтерської, податкової та статистичної звітності).
Завданням цієї експертизи є встановлення:
— документальної обґрунтованості аналізу показників фінансового стану (платоспроможності, фінансової стійкості, прибутковості, тощо);
— документальної обґрунтованості аналізу і структури майна та джерел його придбання;
— документальної обґрунтованості стану та інтенсивності використання оборотних активів та джерел їх формування;
— документальної обґрунтованості аналізу джерел власних коштів і фінансових результатів діяльності;
— документальної обґрунтованості аналізу загальногосподарських і спеціальних фондів;
— документальної обґрунтованості аналізу доцільності отримання і використання кредитів і позик, укладення угод, контрактів;
— документальної обґрунтованості розрахунків при приватизації та оренді, відповідності чинним методикам оцінки вартості майна, що приватизується.
Фінансово-економічною експертизою вирішуються питання за таким орієнтовним переліком:
Якими є основні економічні показники (ліквідності, платоспроможності та прибутковості) господарсько-фінансової діяльності (зазначити організацію) на дату укладення або закінчення угоди (зазначити реквізити)?
Як вказані показники вплинули на господарсько-фінансову діяльність (зазначити організацію, підприємство)?
Чи сформований статутний фонд акціонерного товариства (ВАТ або ЗАТ) у відповідності до норм чинного законодавства?
Якою є частка майна (зазначається організація, підприємство), пропорційно частці статутного фонду, що підлягає виплаті учасникові (зазначаються прізвище, ім’я, по-батькові, дата виходу) в разі виходу його із складу засновників?
Чи підлягає індексації доля капітальних вкладень (назва підприємства) у складі незавершеного будівництва (назва підприємства)?
Чи є, відповідно до наданих установчих та первинних документів, у вартості об’єктів нерухомості (яких конкретно), що підлягали приватизації, доля фінансування споруд за рахунок державних коштів?
21. Товарознавча експертизаСутність товарознавчої експертизи полягає у тому, щоб за допомогою спеціальних знань у галузі товарознавства дослідити товарні (споживчі) властивості виробів з метою визначення їх фактичного стану або (та) їх вартості (початкової, залишкової).
Товарознавча експертиза — це дослідження споживчих властивостей товарів за органолептичними, фізико-хімічними та мікробіологічними показниками, а також показниками їх кількісних характеристик, що здійснюється експертом шляхом проведення дослідження та (або) на підставі інформації, яка міститься на маркуванні товарів або (та) в їх супровідних документах.
Товарознавча експертиза допомагає вирішити широке коло питань: визначити якість виробів, фактори, що забезпечують збереження продукції, обставини, що спричиняють зниження якості товарів.
Об’єктами дослідження при проведенні товарознавчої експертизи є різні вироби товарного походження, зразки (проби), а також матеріали кримінальних та цивільних справ, у яких викладені товарні характеристики досліджуваних об’єктів та інша інформація про обставини зміни споживчих властивостей. Цими об’єктами можуть бути галантерейні, пушно-хутрові, електропобутові, текстильні, швейні, меблеві товари, взуття та інші промислові товари народного споживання; харчові жири, зерно-мучні, плодоовочеві, кондитерські, м’ясні, рибні, молочні та інші продовольчі товари, нафтопродукти, лісоматеріали, промислове обладнання, мінеральні добрива та інша продукція промислово-технічного призначення, а також споживчі властивості різноманітної сировини, допоміжних матеріалів, тари і пакувальних засобів, оскільки вони також є товарами. Об’єктами експертизи цього виду можуть бути й інші товари, для оцінки яких можуть запрошуватись фахівці відповідної спеціальності.
Завдання, які найбільш часто вирішують експерти-товарознавці, формуються у такі розділи:
— дослідження непродовольчих товарів: встановлення ринкової вартості всіх груп промислових товарів, конфіскованих, контрабандних, визнаних безхазяйними; встановлення відповідності умов, термінів зберігання, складання й транспортування; встановлення залишкової вартості з урахуванням морального та природного зносу об’єкта і факторів причинного характеру; встановлення дефектів виробничого та невиробничого характеру, прихованих дефектів;
— дослідження продовольчих товарів: встановлення ринкової вартості всіх груп продовольчих товарів; встановлення фактичного стану об’єкта; встановлення відповідності умов, термінів зберігання товару, транспортування;
— дослідження обладнання: встановлення ринкової вартості обладнання; встановлення ринкової вартості за фактичним станом;
— встановлення коду товару згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Товарознавчою експертизою вирішуються питання за таким орієнтовним переліком:
Чи відповідає певний вид товару пред’явленій технічній документації?
Чи відповідає вимогам Держстандарту, технічним умовам якість пред’явленого товару, виробів?
Яка роздрібна ціна пред’явлених товарів?
Фабричного чи кустарного виробництва вироби, що вилучені у певних осіб?
Який відсоток зношування поданих на експертизу виробів?
Чи відповідає пред’явлена партія виробів заводській упаковці?
Яка початкова вартість пред’явлених для дослідження речей, виробів, товарів?
22. Автотоварознавча експертизаПри здійсненні юридичних операцій з автотранспортними засобами, при визначенні матеріального збитку внаслідок ДТП власники транспортних засобів звертаються до фахівців експертних установ у галузі автотоварознавства. У разі виникнення майнових спорів і при розслідуванні правопорушень, пов’язаних з експлуатацією транспортних засобів, до експертних установ звертаються суди, прокуратура, органи дізнання ДАІ, слідчі органи, адвокати. Експерти-автотоварознавці здійснюють оцінку транспортних засобів також при митних операціях, при оформленні спадщини та виконанні інших нотаріальних дій.
Судова автотоварознавча експертиза вирішує такі питання:
Якою є залишкова вартість ТЗ залежно від строку експлуатації автомобіля, пробігу, його фактичного технічного стану, комплектності, додаткового обладнання?
Яка вартість деталей, вузлів та агрегатів ТЗ?
Яка вартість відновлювального ремонту ТЗ та розмір матеріальних збитків з технічної