💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера

Чорна рада - Куліш П.

Читаємо онлайн Чорна рада - Куліш П.
сказав, дивуючись, Білозерець. - Чи тебе гос­по­дь сотворив із самого заліза, чи що? Ні рани, ні літа те­бе не одолівають.

А Шрам йому:



- Як треба рятувати Україну, байдуже мені і літа, й рани. Обновиться яко орля юность моя. На коня, на коня! Нічого гаятись!


- Да вгамуйсь, бога ради! Хоть дух переведи, хоть чарку го­рі­лки випий да закуси.


Сяк-так осадив Білозерець Шрама. Шрам уже й сам тоді по­чу­всь, що треба дати собі пільгу.


Виїхали з Борзни. Чи проїхали з десяток верст, чи ні, як на­зустріч гонець до Білозерця, щоб простовав уже під Ні­жень.


- Військо гетьманське пішло, - каже, - туди ще зранку, а Со­м­ко-гетьман з Васютою і з іншою старшиною тож із Ічні рушили. Уся старшина присягу виконала Сомкові на по­слу­­ше­нство в ринковій церкві ічанській, да, почувши, що вже бо­яре під Ніженем, просто з церкви на коні да й ру­ши­ли до Ні­женя.


- Заворушились наші! - каже Шрам. - Слава тобі, боже! Ну, не тратьмо ж часу й ми.


Повернули коней на Ніженську дорогу; їдуть спішно. Ви­їжджають на Ічанський шлях, недалеко од Ніженя, аж гля­ну­ть - і Сомко з Васютою їде. Старшина за ним купою. Пові­тавшись, Шрам зараз і питає:


- А що, пане гетьмане, яково?


- Не журись, батьку, - каже Сомко, - усе буде гаразд. Уже як ми з паном Золотаренком узялись за руки, то нехай ус­то­їть проти нас хто хоче. Лубенський, Прилуцький і Перея­слав­сь­кий полки я виправив з Вуяхевичем під Ні­жень, а Чер­ні­гі­в­сь­кий буде туди сьогодні на ніч. Чого ж ти іще супишся?


- Ти кажеш, пане гетьмане, що з Вуяхевичем полки ви­правив? - питає Шрам.


- З моїм генеральним писарем, - одвітує Сомко.


- Да то-то ж! Не дав би я йому гетьманського бунчука під та­ку годину.


- Е, батьку! - каже Сомко. - Тобі-бо вже дуже зневірились лю­де.


- А ти, синку, дуже багато ймеш їм віри. Я чував про Вуя­хевича дещо негарне.


- Е, годі! Ти мого Вуяхевича не знаєш. Ніхто лучче його не вміє гамовати козаків: тим я й дав на сей день йому бу­нчук, а не іншому.


- Похмурна, похмурна година! - каже сам собі Шрам.


- Не така ще, як тобі здається, - сказав Сомко.


- Дай, боже! А що ти скажеш про поспільство, що купи­ться коло Ніженя, нехай бог криє, наче як було на початку Хме­ль­нищини? Се все брюховці!


- Нічого не скажу. Мені більш їх жаль, ніж досадно; більш досадно, ніж страшно. Поки в мене в таборі козаки да га­рмати, я ні про що й гадки не маю. Ти думаєш, може, мене дуже за­смутили миргородці да полтавці з зіньківцями? Не за­сму­ти­ли вони мене, а преогорчили. Не те мені шкода, що три по­л­ки одпало, а те, що честь, правда поламана.


«О, голово ти моя золота! - подумав Шрам. - Коли б то так усі, як ти, держались честі да правди! А то на кого не згля­неш - усяке, мов звірюка, про свою тілько шкуру да про свій бе­р­ліг дбає».


Уїхали в місто. Тілько що переїхали Галатовку-урочище, аж ось перегородила їм дорогу процесія: несли мертвого.


Питається Шрам:


- Кого ховають?


Кажуть:


- Війтенка.


- Що сьогодні з Домонтовичем на божий суд ставав?


- Того самого. Не послужила фортуна горопасі. Тілько стя­­лись на шаблях, зараз так і положив його вражий ка­рмазин.


- Е, ні-бо! - перебив тут хтось ізбоку. - Перше Домонтови­ченко влучив війтенка по лівій руці - кров так і задзюрко­тіла. Мій батько сам там був, дак розказував. Шарпонув та й каже: «Годі, буде з тебе!» А війтенко: «Ні, або мені, або тобі не жи­ти на світі!» - «Дак нехай же, - каже, - господь ус­по­коїть твою душу», - та й почав налягати ще більш на вій­те­нка. Попл­я­му­вав його скрізь ранами. «Ей, - каже, - годі! Пожалуй сам се­бе!» А той маха та й маха наосліп, аж поки дано йому так, що й покотивсь, як сніп.


- Нехай, нехай! - каже ще один, ідучи мимо. - Візьме ко­лись і наша!


Дивиться Шрам, аж за труною того війтенка трохи не весь Ніжень піднявся; і все самі міщане: жодного в кар­ма­зи­нах. Дивиться Васюта, аж за міщанами сунуть і козаки ні­же­нські; і все тілько товариство: жодного сотни­ка, ні ота­мана. Ідуть, утупивши очі в землю, і мов не бачать ні геть­мана, ні Васюти з старшиною. Шрам тілько похитав голо­вою. Нічого не ска­зав і Сомко, дивлячись, що козаки, замість табора під містом, опинились на війтенкових похоронах, на­че в свого полков­ни­ка, да ще під такий вели­кий час. А старшина тілько між со­б­ою зглядувалась. Зро­зумів, мабуть, щось і Васюта; бо, ско­ро перейшли похо­ро­ни, зараз, одкло­нившись гетьманові, повернув до свого дво­ру. Старшина Ні­женського полку теж роз'їхалась по дворах; а з других полків поїхали за Сомком до табора. А табор Сомків стояв під Ніженем, за Білявськими ле­вадами.


Доїжджають до табора, аж у таборі ще оддалеки чути го­мін, галас. Приїжджають ближче, аж округи табора жодних бекетів. Козаки змішались, як у бразі гуща; той туди, той ту­ди йде, а жодного порядку між ними немає. А тут ще почало тем­ніти, так Сомкове військо - наче те море, що спе­реду ще хоч видно, як хвилі ходять, а дальш, у темноті, так уже ті­ль­ко реве да бурхає.


Добравшись до свого намету, Сомко зараз звелів позвать пе­ред себе Вуяхевича. Кинулись шукати його по табору, да не так-то його й знайти у такій мішанині. Сомко напавсь на під­ручників генерального писаря, сердивсь, кричав; да­лі ба­чить, що тим серцем мішанині таборовій не запобі­гне, ро­зі­слав старшину по всьому обозові козаків га­мовати, а сам сів на коня і поїхав поміж наметами. Шрам їхав за ним, по­хму­рний, як ніч, що надходила.


Аж ось і генерального писаря уздріли. Той давно вже їздив по табору, гамуючи козацтво, тілько од його гамо­ва­н­­ня іще гірш підіймавсь гомін.


- Вражі діти! - кричить. - Пічкури! Навчимо ми вас стар­ши­­ну шановати! Не будете ви в нас копилити губу, як тії за­по­ро­жці, що всі в їх рівні. Порівняємо ми вас так, що й не за­хо­че­те. Мало чого не буває, що запорожцям усюди своя воля, що з ними старшина й гетьман запанібрата. Пожа­луй! У їх не­ма ні вбогих, ні багатих; так на те ж вони за­порожці, ко­за­ки над козаками. А ви що? Мужики! Тая ж мужва! Да ми

Відгуки про книгу Чорна рада - Куліш П. (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: