Чорна рада - Куліш П.
От деякі пошапковали його да й кажуть:
- Зібрались ми, панотче, на божий суд; нехай господь розсудить людську кривду.
- Яка ж, - питає, - сталася кривда і од кого?
Кажуть:
- Та от, бач, полюбив молодець дівчину, ну і дівчина не од того. Молодець же нашого міщанського роду - син нашого війта, а дівчина, бач, роду шляхетського - дочка пана Домонтовича. От і заславсь молодець до дівчини; а в сватах пiшли неабиякi люде - бурмистрове та райцi магiстратськiї. Дак що ж би ти думав, панотче? Як привiтав їх пан Домонтович? Розлютовавсь, мов на свою челядь, назвав хамами, личаками. «Не дiждете, - каже, - i рiд ваш не дiжде, щоб Домонтович оддав дочку за гевала!»
- От як розвеличалась ледача шляхта! - перехопили тут інші з синьокаптанників. - Се тії, що впрохались у батька Хмельницького на Вкраїну! А якби не пустив, то попропадали б з голоду в Польщі!
- Цитьте, цитьте, горлатії ворони! - озвались тут деякі з кармазинів. - Дайте й нам що-небудь вимовити. Невже ви хочете, щоб за вашого війтенка отець силовав одним-одну дочку?
- Який, - кажуть, - враг просить його силовати? Вона з дорогою душею піде!
- Чого ж се так? - одвітують кармазини. - А може, й гарбуза втелющить!
- Гарбуза? Ні, не гарбузом тут пахне, коли сама дала війтенкові каблучку.
- Годі, годі квакати! - кажуть кармазини. - Побачимо ось, чия візьме.
- Розводьте бійців! - кричать інші.
- Як же їх розводити, коли не згодились, чи на пістолях, чи на шаблях? Нехай розсудить панотець. Скажи нам, будь ласка, панотче, - обернулись до Шрама, - як лучче дознати суда божого, чи пістолями, чи шаблями? От брат стає за сестру, а жених за себе і за все міщанство. Коли жених поляже, нехай потішаться кармазини; як же поляже кармазин, тоді дочку нам подавай, хоч лусни! Не сховаєшся од нас ні за високими ворітьми, ні за привілеями!
- О, щоб вас господь побив праведним громом! - каже тоді Шрам.
- За що се ти нас так проклинаєш? - каже, зумившись, громада.
- О голови, сліпії і жорстокі! - глаголе знову Шрам. - Як збирається на небі хуртовина, то й звірюка забуде свою ярость; а ви перед самою бурею заводите криваві чвари!
І помчавсь од них необзир.
У Борзні заїхав Шрам одпочити до сотника Білозерця. Білозерець був старосвітський сотник, іще-то з тих, що перші озвались потиху до батька Богдана: «днай, батьку, Україну, а ми тебе виручимо». Так знав його Шрам добре, і були вони приятелі.
Тілько що доїжджає до воріт, аж сотник виїжджає з двору. Пізнав Шрама і сам не знав, що робити од радості.
- Ну, батьку, - каже, - у саму годину завітав ти до нас у гості!
- Бачу, я й сам. Бодай лучче нічого не бачити?
- Куди ж отсе?
- Да в Батурин же, до навісного діда Васюти.
- Е, уже раду рушили!
- Як?
- А так. Ось заїдьмо лиш до господи.
Заїхали, ввійшли, до світлиці, сіли кінець стола. Тоді Білозерець і почав розказовати.
- Так і так, - каже. - Навісноголовий Васюта коверзовав-коверзовав, далі таке вигадав, що ледві й сам не пропав. «Присягайте мені, - каже, - на послушенство гетьманське, а не присягнете, то тут вам і капут!» Наустив вражий дід піхоту да хотів так придавити у Батурині старшину, щоб і не писнула. От як у нас тепер завелось!
- Да чого доброго й ждати од такого, що полизав лядських полумисків? - каже Шрам. - Уже коли ти був раз Золотаревським, то Золотаренком ізнов не будеш! Ну, що ж старшина?
- А старшина, - говорить Білозерець, - почала його усовіщувати: «Побійся бога! Чи тобі ж довго жити на світі? Нехай би молодшії гетьмановали. Ей, пане полковнику! Не удавай Сомка на Москву зрадником! Держись за його; то ще й сам, і всі ми поживемо з упокоєм». Куди! Розходивсь наш дідуган: «Скоріш у мене волосся на долоні виросте, ніж переяславський крамар буде гетьманом! За мене бояре на Москві тягнуть, за мене Брюховецький з запорожцями стоятиме. Ось я послав уже посланці до Зінькова». - «Не йми, - кажуть йому, - віри запорожцям: вони тебе уочевидьки ошукують. Приїжджають до тебе з Січі задля узяття тілько подарунків. Ми тебе гетьманом, ми тебе гетьманом оберемо! А там своє на умі. Хіба не знаєш, яким вони духом на городову старшину дишуть? Се в їх обичай давній!» Де тобі! І слухати не хоче. Як ось і гонці з Зінькова. «А що?» - «Еге! - кажуть. - Прощайсь, пане полковнику, з гетьманством. Там запорожці таке провадять, що аж слухати сумно». - «А князь же що?» - «Що князь? Князь із запорожцями запанібрата, а твої подарунки прийняв у сміх, бо в його й свого доволі». Васюта й руки попустив. Тоді старшина за його, а піхота й собі потягла за старшину; та до того прийшлось, що трохи сам Васюта не наложив головою. Як ось од Сомка лист до Васюти.
- Од Сомка? - питає Шрам, здивовавшись.
- Од його самого, од Якима Сомка.
- Із Переяслава?
- Ні, із Ічні. Сомко вже в Ічні.
- Не сподівавсь я, - каже Шрам, - щоб Сомко так скоро переміг себе.
- Еге! - одвітує Білозерець. - Крута година наступила. Пише до Васюти: «Во ім'я боже, ти, пане полковнику ніженський, і всі, під його рукою будучії, послухайте мого голосу, не погубляйте отчизни. Чи вам, - каже, - лучче оставатись під рукою свинопаса Іванця, чи під лицарською рукою переяславського Сомка? Забудьмо всякі чвари. Не час нам тепер враждовати, час за козацьку честь постояти. Я, - каже, - жду в Ічні. Хто єсть вірний син своєї отчизни, збирайтесь до мого боку. Не попустимо гетьманської булави в ледачі руки...» Бачить тоді Васюта, що нікуди дітись, давай старшину до Ічні прохати, да й рушили всі з Батурина. І я отсе, дещо впорядкувавши, туди ж їду. Так намовились між себе, щоб уже всіма голосами Сомка обрати і присягу йому виконати, і при йому всім стояти.
- Так чого ж гаятись? - каже Шрам. - На коней да до Ічні!
- Господи! -