Янголятко в кутих черевиках. Книга перша - Генечка Ворзельська
— Що сьогодні?
— Не знаю.
Він посміхнеться до мене, але я відвернуся. Дощ, сірий вечір…
І раптом спалахне світло! Море світла! Море Вогню! Зі стін, з вікон, безліччю ліхтарів та реклам. Він заблищить дощем коштовного каміння, тисячею відбитків на мокрій чорній бруківці, у блискучих капотах машин.
Ось таке це Місто. Місто, яке я люблю.
Його мешканці працьовиті. Його жінки сором’язливо ховають обличчя. Воно нагодує, розважиться разом з тобою, запропонує прихисток і порадить:
— Не поспішай. Починай спочатку. Тут кожен четвертий митець, кожен п’ятий — майбутній мільйонер, кожен третій покине все, а потім знову повернеться, і кожен другий поет.
— Не може бути!
— Хочеш віршик?
Він жив сінема-новинами. Він розважав перехожих п’яницями, які вириваються з рук постових, щоб виконати ще кілька «па» танцю. Він дивував жителів пшеничних пагорбів Світлом, Шумом, Незмінною Посмішкою та появою Зірок.
— Дивіться!
— Оно!
— Не може бути!
— Можна автограф?
— Чи квітку на незабудь!
Його новини завжди були однакові: «ціни», «вгору», «вниз»; «новий товар»; «нова книга»; «нагородження сінема-стрічок»; «Зірка розлучилася», «Зірка занедужала», «Зірка припинила пити». Дуже рідко «падіння „Цеппеліна“». Ще рідше: «людина стрибнула зі сто двадцять п’ятого поверху».
І раптом з’явився страх:
«ДИКІ ПСИ!»
І раптом сінема-стрічки стали значно страшнішими.
«ДИВІТЬСЯ! ТІЛЬКИ НА НАШОМУ ЕКРАНІ! „ДИКІ ПСИ“»
Танок «Дикі пси», зірки, що грають «Диких Псів» та їхніх творців — Хрещених. Маклер, який живе у барі між робочим столом і бридкою дружиною, прикривши капелюхом очі, просить бармена:
— Зроби мені «Дикого Пса», — так, ніби назвав своє ім’я.
А справжні Дикі Пси з’являлися лише поночі. Задля того, щоб убивати. Байдуже, кого — Водія, котрий програв і не віддав боргу, Репортера, який написав не «Дикі Пси знову вбили!», а «Убивство, скоєне Диким Псом з кам’яним підборіддям та Диким Псом з кістяним мундштуком», Суддю, що сказав: «Винен», Ту, яка торгує Поцілунками і вчасно не заплатила, Торговців «ко», покупців «ко», власників Палаців Ігор, що ховаються у підвалах і складах, ба навіть Великих Китів. З автоматами. У чорних довгих машинах. Що живуть без родин. Короткий кивок на постріл. Короткий кивок на тост. Кивок на подяку за гроші — платню за нічну стрілянину.
Навіщо розмовляти з тим, чия смерть стане тобі нудною?
Навіщо розмовляти з тим, хто радітиме твоїй смерті?
Розділ 6Я зайшла до ліфта свого хмарочоса промокла, з пакетиком льодяників у муфті, й ліфтер в уніформі, впізнавши, всміхнувся до мене.
— До себе? — запитав він.
— До себе.
Він натиснув кнопку, біля якої замість трьох цифр поверху було написано лише «КРИХІТКА».
Я вийшла на сто другому поверсі, і тільки-но двері ліфта зачинилися, із кришталевим дзенькотом засвітилося світло. Я опинилася на килимі перед єдиними тут дверима.
Натиснути на кнопку дзвоника та почути його важкий звук.
У квартирі було тепло й світло — на мене чекали. Хто міг на мене чекати? Тільки моя Квартирка.
— Квартирко, — покликала я.
Я знала, що вона мене чує.
— Квартирко.
— Так.
— Ти що?
Вона промовчала, але в її «так» було дуже багато всього.
— Що сталося?
— Ти знаєш, — сказала вона. — Цей світ… Ти створила світ… тут…
— Ну ж бо.
— Ти можеш побачити мене.
— Квартирко! — Крихітка сплеснула руками.
Але моя квартирка соромилася.
— То мені вийти до тебе? — нарешті.
Вона була негарна. Некрасива й підстаркувата. Строге чорне плаття. Заколка у волоссі. Долоні притиснуті одна до одної. Але коли вона всміхнулася…