Солдати гріху - Анджей Зем'янський
"Щоб надіслати електронний лист, перейдіть у режим мережі, натиснувши...".
Ні, це не те. Далі: "Якщо ви хочете надіслати смс, ви повинні...".
Божечки. "Для розмови в режимі конференції при одночасному підключенні більше десяти телефонних номерів необхідно використовувати...". "Оплату найкраще здійснювати карткою передоплати або безконтактною кредитною карткою, не торкаючись до телефону. У випадку з класичними картками з чіпом потрібно розблокувати…".. "Нагадуємо, що банкноти більші за двадцять злотих автоматом не приймаються…". "Меню міжнародних номерів є доступним з...»", "Список послуг мережі доступний за адресою...".
Господи Ісусе! Холера, він піде без попередження! Йому було наплювати на ці капіталістичні зручності. Телефонна будка з безліччю функцій, які йому ніколи не знадобляться і які не дозволяли йому користуватися своїм дурним телефоном. Марчін витер піт з чола. Повернувшись на станцію посеред площі, він трохи заспокоївся. Дані, які відображалися над платформами, значно полегшили йому пошук зв’язку.
Уже в автобусі він зрозумів, що попереднього разу, коли їхав трамваєм, не закомпостував квиток. Прокляття! Йому пощастило. Звісно, у нього були квитки від Елі, але в автобусі, мабуть, не було компостера. Насправді, тут і там висіли маленькі пристрої, які щось відображали, але жодна з них не мала ні кнопки, ні ручки, ні кнопки взагалі. Він звернувся до кількох студентів із запитанням:
– Вибачте, як мені закомпостувати цю кляту річ?
Хлопець, що стояв найближче, мило посміхнувся.
– Це легко. Треба встати над квитковим автоматом і голосно сказати, куди ти йдеш, до кого і з якою метою. Потім слід представитися ім'ям та прізвищем і показати довідку з парафії про відсутність серйозних гріхів на цьому тижні.
Барський зрозумів іронію і, на щастя, зупинився на половині дії.
– Дуже дотепно, – протягнув він.
– Ну що ви, пане? Просто вставте його, і квиток закомпостується сам. – намагався заспокоїти своїх підхіхікуючих колег студент.
Квиток і дійсно закомпостувався сам, а інформація з гучномовця та на дисплеї про наступні зупинки дуже полегшувала орієнтацію. Завдяки їм Марчін фактично не пропустив зупинку, але коли вийшов, не хотів вірити, що справді опинився на перехресті Кромера та Зєлєнського. Він бачив ті самі німецькі кам'яниці, які пам'ятав. Але варто було лише трохи повернути голову і... Замість кущів праворуч, хтось побудував жовту будівлю з величезною стоянкою. Ззаду, замість порослих травою розвалин, була якась дивна іноземна бензозаправка, вся зеленого кольору. Барський нерішуче рушив далі. Замість ринку тепер стояла мегабудівля на суворих бетонних плитах, така величезна, що майже нагадувала Пентагон. Перед собою він помітив автобусну та трамвайну станцію, схожу на ту, що стояла на Грюнвальдській площі.
Поглянувши вбік, він побачив, що замість одного Варшавського мосту тепер два. Останній трохи нагадував пластикову збільшену модель першого. Все, звичайно, виблискувало на сонці.
Найстрашніше, однак, було те, що деякі старі будівлі на Мазурськім Лузі, які він пам’ятав, були закриті великою скляною стіною. Ісусе Христе! Цікаво, чому? У всякому разі, все це нагадувало пейзаж міста на Марсі, який міг народитися в головах режисерів–фантастів. Барський заблукав, намагаючись перетнути звичайну вулицю. Щоб вони скисли! Тепер знадобилося п'ять пар світлофорів, щоб перейти на іншу сторону дороги! На кожен крок по світлофору! Марчін почувався роботом, яким керує лазер. Спітнівши, він лише через деякий час вибрався за скляну стіну, на вулицю. Він ніяк не міг її згадати. Мабуть, тоді було інакше. Що ще гірше, те, що він вважав широким тротуаром за стіною, виявилося велосипедною доріжкою, про що йому негайно нагадали сердиті дзвінки проїжджаючих повз велосипедистів. Справжній тротуар був з іншого боку, за шеренгою машин.
Через деякий час він легко знайшов потрібний номер брами. Його не здивувало те, що домофон теж був космічний, злегка блимаючий темно-синім світлом. Він здогадався, що технологія в цю епоху мала бути на користь людям. Дійсно, достатньо було торкнутися кнопки з номером квартири, і через деякий час він почув:
– Так?
Що сказати? Холера, що йому сказати через двадцять років? Барський важко зітхнув.
– Хто там?
– Міліція Обивательська[44].
Через дуже довгу мить хтось ніби кашлянув. Можливо, прочищав горло. Тиша, тиша, тиша… Теж зітхання.
– Увійдіть. – Через секунду автомат розблокував двері.
Барський здригнувся, коли хтось зайшов на терасу. Він усміхнувся Потоцькій, коли та поклала йому руку на плече.
– Чому ти такий задумливий, коли один?
– Така ніч, – прошепотів він.
– Трохи переживаю за сьогоднішню поїздку.
– Розумію.
Вони довго стояли мовчки. Марчін і досі не міг позбутися спогадів про той день.
Генєк Яницький стояв у відчинених дверях. Він постарів. І дійсно, він нагадував свою тінь двадцятирічної давності. Тепер він зняв окуляри, протер товсті лінзи полою сорочки й знову одягнув їх, нахмурившись.
– Але ж ти мертвий.
Барський знизав плечима.
– А ти бачив мою могилу?
– Та в гівно могила. – Яницький ще більш насупився, наче це мало допомогти очам, що вже не бачили, i нахилився. – Але ж ти мертвий.
Марчін стояв на сходах.
– Ти збираєшся тримати мене тут отак? Навіть в якості трупа?
– Ні, заходь. – Чоловік відступив, зробивши вузеньку щілину, якою легко можна було протиснутися в квартиру. – Але ж ти не живеш.
– Знаєш, що? Тобі завжди бракувало розуміння.
– Ага.
Яницький шморгнув носом. Він відійшов ще далі в кухню і взяв із шафи пляшку. Другою рукою він потягнувся до двох склянок.
– Навіщо тобі цілих дві? – запитав Барський. – Оскільки я мертвий, то ковтну ектоплазми.
– Ага, – автоматично повторив Генєк. – Каву будеш?
– Справжньої чи з експресу?
– Справжньої. – Яницький правою рукою ввімкнув електрочайник, а лівою наповнив обидві склянки. Чудова координація рухів. Хоча така координація рухів, ймовірно, призвела до деякого порушення вищих психічних функцій.
– Ну... – Генєк підняв одну склянку, а другу простягнув товаришеві. – На здоров'я.
– Оскільки я мертвий, то, напевно, "в пам’ять", – виправив Барський.
– Як хочеш. В пам'ять.
Обоє випили, не запиваючи. Горілка була тепла, пекуча, на смак, як і раніше. Яницкий насипав меленої кави в дві склянки. Рівно до половини обсягу. Коли вода закипіла, розлив її по склянках, помішав ложкою, накрив блюдцями. Тоді він показав Барському стілець і дістав із кишені сигарети. На жаль, немає