💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера

1984 - Орвелл Джордж

Читаємо онлайн 1984 - Орвелл Джордж

Але у будь-якому разі він мав зовнішність людини з якою ти міг поговорити, якщо б тобі вдалося якось обдурити телезахист та залишитися з ним на одинці. Вінстон ніколи не робив і найменшої спроби щоб підтвердити цей здогад : насправді, не було жодного способу вчинити так. Цієї миті О'Брайєн поглянув на свій наручний годинник, побачивши що на ньому було близько одинадцятої години, він очевидно вирішив залишитися у Відділі Записів до закінчення Двох Хвилин Ненависті. Він обрав собі стілець у тому ж ряду що і Вінстон, за пару місць від нього. Маленька рудувата жіночка, що працювала у наступній до Вінстонової кубікулі, сіла поміж ними. Дівчина з темним волоссям всілася безпосередньо за ним.

Наступної миті огидна, потворна, скрегочуча промова, яка була схожа на гомін велетенської механічної машини що працювала без належної змазки, вибухнула з великого телезахисту у кінці кімнати. Це був ґвалт який змушував скреготати зубами та ставати дибки волосся на потилиці. Ненависть розпочалася.

Як завжди, обличчя Еммануеля Гольдштейна, Ворога Народу, спалахнуло на екрані. Було чутно шипіння, сичання та свистіння повсюди від аудиторії. Маленька рудувата жіночка видала писк зі змішаними страхом та огидою у ньому. Гольдштейн був зрадником та віровідступником хто колись, дуже давно (проте наскільки давно ніхто не міг достеменно пригадати), був однією з визначних фігур Партії, майже на одному рівні зі Старшим Братом особисто, а згодом був викритий у контрреволюційній діяльності, і був засуджений на смерть, та містичним чином втік і випарувався. Програми Двох Хвилин Ненависті різнилися кожного дня, але не було жодної де б Гольштейн не виконував головну роль. Він був первісним зрадником, найпершим опаганювачем чистоти Партії. Усі наступні злочини проти Партії, усі зради, акти саботажу, єресі, збочення, випливали прямісінько з його вчення. Десь там або деінде він все ще живий та ховається дотримуючись жорсткої конспірації : можливо десь за морем, під захистом його іноземних грошовитих хазяїв, можливо навіть – згідно час від часу виринаючих чуток – у якомусь потаємному місці власне у Океанії.

Діафрагма Вінстона стислася. Він ніколи не міг дивитися на обличчя Гольдштейна без болючої емоційної суміші. Це було видовжене єврейське обличчя, з великим пухнастим ореолом з сивого волосся та козлячою борідкою – розумне обличчя, а зараз якось ще й природньо паскудне з якоюсь старечою дурістю на тонкому носі, на кінчику якого було припасовано окуляри. Воно було схоже на овече,і голос також лунав мов овече блеяння. Гольдштейн вимовляв свою звичайну отруйну атаку на доктрини Партії – атаку настільки надмірно підкреслену, перебільшену та збочену, що навіть дитина це зрозуміла б, але таку ймовірнісно правдоподібну що виникало тривожне відчуття щодо людей, не таких розумних як ти сам, які б могли на це купитися. Він лаяв та паплюжив Старшого Брата, викривав диктатуру Партії, він вимагав негайного укладення миру з Євразією, він захищав свободу слова, свободу Преси, свободу зібрань, свободу думок, він істерично кричав про те що революцію зраджено – і все це швидкою багатоскладовою мовою ,що була якоюсь пародією на зазубрений стиль промовців Партії і навіть включала слова з Новосуржу : більше слів з Новосуржу,насправді, ніж будь-який член Партії міг нормально використовувати у реальному житті. І увесь цей час, щоб не було сумнівів у тому що криється за показовою та оманливою тріскучою балаканиною Гольдштейна, позаду нього на телезахисті маршували нескінчені колони Євразійської армії – ряд за рядом, щільно однорідні чоловіки з яскраво вираженою азійською зовнішністю пливли по поверхні екрану та зникали, щоб бути заміненими точнісінько такими самими на вигляд іншими чоловіками. Глухий та монотонний ритм важкої ходи солдатських чобіт формував тло для блеючого голосу Гольдштейна.

У останні тридцять секунд Ненависті, неконтрольовані вигуки люті почали лунати від половини людей у кімнаті. Самовдоволені овцепикі обличчя на екрані, та жахаюча міць Євразійської армії поза ними, це було занадто щоб це винести: окрім того, сам вигляд або думка про Гольдштейна автоматично викликали страх та лють. Він був об'єктом для ненависті більш постійним ніж Євразія чи Східазія, відтоді як Океанія була у стані війні з однією з них з іншою з цих Сил вона зазвичай укладала мир. Але найдивовижнішим було те що не зважаючи на те що Гольдштейна усі знехтували та ненавиділи, незважаючи на те що це діялося щоденно і по тисячу разів на день на трибунах, з екранів телезахисту, у газетах та книгах, його теорії було спростовано, розчавлено та піднято на глум, постійно підтримувалася думка про те що ці теорії насправді жалюгідне сміття – незважаючи на все це, його вплив здавалося ніколи не меншав. Завжди знаходилися нові дурні , що чекали на те щоб він спокусив їх. Не минало і дня, щоб Поліція Думок не викривала шпигунства та саботажу здійснених під його орудою. Він був головнокомандуючим незліченної тіньової армії , підпільної мережі змовників що діяли по всіх усюдах Держави. Припускали , що вона називається Братерство. Також пошепки розповідали історії про жахливу книгу, першоджерело усіх єресей, автором якої був Гольдштейн і яка таємно поширювалася по всіх усюдах. Це була книга без назви. Люди згадували її, якщо взагалі згадували, просто як КНИГА. Але дізнатись про все це можливо було лише з туманних пліток. Ані Братерство, ані КНИГА не були предметами розмови для будь-кого зі звичайних членів Партії, якщо існував шлях уникнути такої розмови.

У цю другу хвилину Ненависть розрослася до справжнього божевілля. Люди стрибали на своїх місцях униз та вгору та горлали на всю горляку намагаючись заглушити зводячий з розуму, блеючий голос , що лунав з екрану. Маленька рудувата жіночка перетворилася на яскраво рожеву, її рот відкривався та закривався неначе у риби що потрапила на суходіл. Навіть жорстке обличчя О'Брайєна щільно почервоніло. Він дуже струнко сидів на стільці, його могутня грудна клітина роздувалася та тремтіла так ніби у ній вирував штормовий океан. Темноволоса дівчина , що сиділа безпосередньо за Вінстоном, почала кричати : "Свиня!Свиня!Свиня!", та несподівано вона узяла важкий словник Новосуржу та жбурнула його у екран. Він вдарився, з глухим звуком, об ніс Гольдштейна та відскочив; його голос лунав невблаганно. Якоїсь миті Вінстон ясно зрозумів що горлає разом із рештою та жорстоко,ба навіть брутально, лупить своєю п'ятою по обідку свого ж таки стільця. Найжахливішою річчю що крилася у цих Двох Хвилинах Ненависті було те,що нікого не примушували грати свою роль, навпаки, було не можливо уникнути цього та не приєднатися до них. Протягом цих тридцяти секунд будь-яке удавання було зайвим. Огидний екстатичний транс зі страху та мстивості, бажання вбивати, катувати, трощити пики кувалдою, здавалося кружляв поміж усією цією групою людей неначе електричний струм, перетворюючи всіх і кожного на кривляючогося , верескливого божевільного лунатика. І зараз лють яку відчував кожен стала абстрактною , не адресованою емоцією яку можна було передавати та спрямовувати з одного об'єкта на інший неначе вогонь у паяльній лампі. Наприклад, однієї миті ненависть Вінстона була спрямована взагалі не проти Гольдштейна,а , навпаки, проти Старшого Брата, Партії та Поліції Думок; і цієї миті його серце линуло до самотнього, осміяного усіма єретика на екрані, самотнього стража істини та єдиної людини зі здоровим глуздом у цьому брехливому і божевільному світі. А вже наступної ж миті він був єдиним цілим з усіма тими людьми що були поруч та все що вони казали про Гольдштейна здавалося правдою йому. Цієї миті його таємна неприхильність до Старшого Брата змінилася на поклоніння йому, Старший Брат здавалося височів мов вежа, нескорений, безстрашний захисник, що стоїть неначе скеля проти орд з Азії, та Гольдштейн не зважаючи на його ізоляцію, безпорадність та сумніви про те що він досі існує, здавався якимось зловісним лиходієм-чаклуном, що здатен лише однією силою свого голосу зруйнувати основи цивілізованого світу.

Було навіть можливо, на мить, переспрямувувати свою ненависть тим чи іншим шляхом однією тільки свідомою думкою. Зненацька, неначе одним різким зусилля мов відриваєш голову від подушки через нічне жахіття, Вінстон домігся переспрямування своєї ненависті з обличчя на екрані на темноволосу дівчину що знаходилася безпосередньо позаду нього. Яскрава, прекрасна та жвава галюцинація спалахнула у його свідомості. Він забивав її до смерті гумовим поліцейським кийком. Він прив'язував її оголену до стовпа та пронизував безліччю стріл неначе Святого Себастіяна. Він жорстко ґвалтував її та перерізав їй горлянку у мить оргазму. Більш того, краще ніж дотепер, він зрозумів ЧОМУ насправді він так ненавидить її. Він ненавидів її тому що вона була молода, гарненька та фригідна, тому що він хотів переспати з нею але так цього і не зробив, тому що її солодка гнучка талія, яка здавалося так і просить бути огорненою твоїми руками, була огорнена одіозним яскраво червоним паском, агресивним символом цнотливості.

Ненависть сягнула свого апогею. Голос Гольдштейна перетворився на справжнє блеяння вівці і на мить його обличчя стало овечим. Потім овече обличчя переплавилося у фігуру євразійського солдата, що здавався досвідченим, величезним та жахливим, його автомат бурхливо стрекотів і здавалося долав навіть межі поверхні екрану, тож деякі люди з першого ряду насправді здригалися і падали на свої місця. Але тієї ж миті, витягуючи глибоке та щире зітхання полегшення від кожного, ворожа фігура розплавилася у обличчя Старшого Брата , чорноволосого , чорновусого, сповненого сили та містичної незворушності, і такого безкрайого що воно заповнило увесь екран. Ніхто не чув що казав Старший Брат. Це були лише декілька слів підбадьорення, що їх зазвичай вимовляють у розпалі битви, особисто не помітні але відновлюють упевненість уже тим фактом що були просто сказані. Потім обличчя Старшого Брата поступово зникло, а натомість з'явилися три гасла Партії , написані великими літерами :

ВІЙНА ЦЕ МИР

ВОЛЯ ЦЕ РАБСТВО

БАЙДУЖІСТЬ ЦЕ СИЛА

Але обличчя Старшого Брата здавалося затрималося на декілька секунд на екрані, настільки сильним був імпульс, що ніби лишив відбитки у очних яблуках усіх присутніх,що неможливо було просто так швидко позбутися його.

Відгуки про книгу 1984 - Орвелл Джордж (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: