Тарас Бульба - Микола Васильович Гоголь
- То ти, куме, кажеш, що не був іще у дяка в новій хаті? — говорив козак Чуб, виходячи з дверей своїх, до сухорлявого, високого, в короткій кожушині чоловіка, оброслого бородою; видно було, що вже тижнів зо два чи й більше не доторкався до неї уламок коси, якими звичайно дядьки голять свою бороду, не маючи бритви. — Там тепер буде славна пияти-ка! - провадив Чуб далі, ошкіряючись при цьому задоволено. — Аби-но тільки нам не спізнитись!
При цьому Чуб поправив свого пояса, що тісно оперезував кожуха, глибше насунув свою шапку, стис у кулаці батога — страх та кару для в’їдливих собак; але, поглянувши вгору, зупинився...
— Що за дідько! Глянь! глянь-но, Панасе!..
— А що? - мовив кум і підвів свою голову теж догори.
— Як-то що? Таж місяця нема!
— Що за напасть! Таки й справді нема місяця.
— То-то й воно, що нема! — мовив Чуб, трохи сердитий на кумову завсідню байдужість: — Тобі, бачиться, й за ухом не свербить.
— А що маю робити?
— І треба ж було, — провадив Чуб, утираючи рукавом уса, — якомусь чортяці, бодай йому, собаці, зранку не привелося чарчини горілки випити, втрутитися!.. Далебі, наче на сміх... Навмисне, сидячи в хаті, виглядав у вікно: ніч — диво! Ясно, сніг виблискує проти місяця. Все було видно, наче вдень. Не встиг вийти за двері — і на тобі, хоч в око стрель!
Чуб довго ще буркотів та лаявся, а тим часом роздумував, на що б його зважитись. Йому до смерті хотілось попатякати про всякі дурниці в дяка, де, певне діло, сиділи вже й голова, і заїжджий бас, і дігтяр Микита, який їздив що два тижні до Полтави на торг та викроював такі штуки, що всі миряни аж за животи бралися зо сміху. Уже бачив Чуб у думках на столі варенуху. Все це, правда, було дуже принадне; але нічна темрява нагадала йому про ті лінощі, в яких так щиро кохаються всі козаки. Як то було б хороше тепер лежати, підобгавши ноги, на лежанці, смоктати спокійно люльку та слухати крізь п’янку дрімоту колядок і пісень веселого парубоцтва та дівчат, що гуртами товклися попід вікнами! Він би, напевне, зважився на теє, коли б був сам, але тепер удвох не так нудно і страшно йти серед темної ночі, та й не хотілося таки виказати себе перед іншими ледарем чи боягузом. Скінчивши лайку, звернувся він знову до кума:
— Так-таки й нема, куме, місяця?
— Нема.
— Чудасія, далебі! А дай-но понюхати табаки. У тебе, куме, добряча табака! Де береш?
— Та де вона в біса добряча! — відповів кум, зачиняючи березову табакерку, цяцьковану везерунками. — Стара курка не чхне!
— Пам’ятаю, — провадив Чуб своєї, — мені покійний шинкар Зозуля привіз якось табаки з Ніжина. Ото була табака! Добра табака була! Так що, куме, як нам бути? Темно ж бо надворі.
— Так, напевне, лишаймося вдома, — мовив кум, беручись за ручку дверей.
Коли б кум був не сказав цього, то Чуб, мабуть, зважився б зостатись, але тепер його ніби щось під’юджувало йти наперекір:
— Ні, куме, ходім! Не можна, треба йти!
Сказавши це, він уже й гнівався на себе, нащо
сказав. Йому було дуже неприємно плентатись такої ночі; та його втішало те, що він сам умисне цього захотів і вчинив-таки не так, як йому радили.
Кум, не виявивши на обличчі своєму ані знаку досади, як людина, котрій геть байдужісінько, чи то вдома сидіти, а чи з дому подаватися, оглянувся кругом, почухав собі пужалном плечі, і двоє кумів вирушили в дорогу.
Тепер погляньмо, що робить, сама зоставшися, дочка-красуня. Оксані не минуло ще й сімнадцяти, а вже мало не по всьому світі, і по той бік Диканьки, і по цей бік Диканьки тільки й мови, що про неї.
Парубки гуртом проголосили, що кращої дівки й не було ніколи, і не буде ніколи на селі. Оксана знала й чула все, що про неї говорилося, і вередлива була, як вродливиця. Коли б вона ходила не в плахті та запасці, а в якомусь капоті, то порозганяла б усіх своїх прислужниць. Парубки вганялися за нею табунами, але, стративши терпець, кидали помалу й лицялися до інших, не таких примхливих. Один тільки коваль був упертий і не кидав своїх зальотів, хоч і з ним поводились анітрохи не краще, як з іншими.
По тому, як батько вийшов з хати, вона довго ще чепурилася та вихилялася перед невеликим в олов’яній оправі дзеркальцем і не могла намилуватися з себе. «І чого це людям надумалося славити про мене, буцімто я гарна? — говорила вона, ніби знічев’я, для того тільки, щоб хоч про що-небудь побазікати з собою. — Брешуть люди, я й зовсім негарна!» Але дитинно-юне личко, що майнуло в дзеркалі, свіже, жваве, з блискучими чорними очима та невимовно приємною усмішкою, яка пропікала душу, вмить довело протилежне. — «Хіба чорні брови та очі мої, — провадила красуня, не випускаючи дзеркальця, — такі гарні, що вже інших таких і на світі немає? Що тут хорошого в цьому кирпатенькому носі? і в щоках? і в губах? Буцімто гарні мої чорні коси? Ой! їх можна злякатися увечері: вони, мов довгі змії, переплелись та обвились довкруг моєї