Рогнеда - Валентин Лукіч Чемеріс
До них руки простягала: волхви-жерці – допоможіть мені, зрадженій і скривдженій князем Володимиром.
Волхви-жерці співали і танцювали, і посилали на голову зрадливого князя кари старих богів за зраду отчої віри…
«І за мене… за мене, карайте зрадливця! – кричала уві сні Рогнеда. – Він не тільки Русь зрадив, він зрадив і мене. Він називає вас, мудрих волхвів, зміями та бісами. Відомстіть Володимиру – і за себе, і за віру наших батьків, дідів і пращурів, і за мене, погублену ним…»
Закликала Сонце, бога давньої віри:
– О, світле-світле, Сонце трисвітле! Для всіх ти світиш, тепле і красне, всім даруєш світло, тепло і життя, тільки для Володимира більше не світи – погасни в його очах, хай тьма бісівська прийде в очі його.
Погасни…
Згасни…
Померкни…
Для всіх світи, тільки не для Володимира!
А Володимир, нічого про те не відаючи, бенкетував зі своїми боярами та дружинниками і солодкоголосий Боян на гуслях їм співав:
У ласкавого князя Володимира Було столовання – почесний пир, На багатьох князів і бояр, На всю поленицю відважную, На всю дружину хоробрую, Він всіх поїть, всіх ушановує…Але нехай бенкетує, нехай!.. То його останнє бенкетування в цьому світі.
І Рогнеда почала готуватися до задуманого. І перш за все підбирала для цього добре гостре залізо – ніж широкий і довгий, міцний, щоби до серця його зрадливого дістав…
Так вирішила, а від вирішеного ніколи не звикла відступатися.
Не відступиться вона і того разу…
Сказання шосте.…І якось уночі хотіла зарізати Володимира. Той постановив убити її…
Рогнідь вирішила відплатити за батька, себе, братів і якось уночі хотіла зарізати Володимира. Той постановив убити її.
Лаврентіївський літопис 1Те, що тоді, більш як тисячу літ тому, в відчаї, який затьмарив їй світ білий, задумала Рогнеда, і сьогодні – не рідкість.
Є такий термін – мужовбивство.
І воно – мужовбивство – і сьогодні зустрічається. Зокрема й в Україні. І, до речі, не так уже й рідко, як гадають. Бо, мабуть, є для цього підстави-причини.
«Тайни чорних вдів – що призводить українок до вбивства своїх чоловіків» – це з газетної статті, що з’явилася тоді, коли автор працював над темою замаху Рогнеди на свого чоловіка, князя Київської Русі. Але ж коли те було, більш як тисяча літ тому! А виявляється, і сьогодні це актуальна тема. Але – не нова, бо нічого нового у світі вже немає. Є тільки твоє ставлення до відомої теми.
«Іноді сімейне життя українців нагадує зведення з фронтів, коли з поля бою виносять убитих, – зі згадуваної статті. – Причому іноді й жінки вкорочують життя своїм чоловікам. Недавно мешканка Львівської області убила свого чоловіка-тирана сокирою, оскільки більше не могла терпіти його знущань. А в Одеській області жінка зарізала чоловіка ножем після того, як він жорстоко побив її, а потім намагався задушити їхнього 14-літного сина…»
І таких прикладів… Ні, більше не будемо наводити чи цитувати подібні історії – їх підозріло багато. Одне слово, наче зведення з фронтів сімейного життя. Чи то пак, сімейних баталій, що іноді закінчуються вельми сумно і тяжко. Такі чоловіки постійно «виховують» своїх жінок, застосовуючи силу, чіпляючись до будь-якого дріб’язку, як-от: то борщ несмачний, то на шафі пил, то неякісно «відпрасовані штани», то… Причини познущатися з дружини у чоловіка-тирана (а сімейна тиранія – це свого роду маніакальність) завжди знайдуться. Було б лише бажання познущатися з дружини, а таке бажання в чоловіка-вар’ята завжди в наявності…
Жінки покірно терплять таких домашніх маніяків…
І багато з них терплять ще й тому тиранію чоловіків, що їм просто нікуди дітись (та й діти малі). Правда, в Україні є центри соціально-психологічної допомоги (ось до чого докотилася домашня тиранія!), де замордовані побоями жінки можуть знайти тимчасовий прихисток – туди приймають жінок і з дітьми, але…
Але у таких