Облога Белза - Костянтин Артемович Когтянц
Згідно зі старомонгольською релігією (вірою в Тенгрі-каана), душі страчених із пролиттям крові не могли розраховувати на добре посмертя. Це уявлення зберігалося — за традицією — і після ісламізації Орди. Мушу завважити, що страта київських князів, які потрапили в полон після горезвісної битви на річці Калка, була не ганебна, а, навпаки (за монгольськими уявленнями), проявом поваги до хороброго ворога.
(обратно) 109Велика та Мала Команії — області розселення половців в Угорщині.
(обратно) 110Про нехарактерну для татар велику кількість піхоти в цій битві повідомляє у своїй хроніці Маттео Віллані.
(обратно) 111Західноєвропейські полководці XIV ст. лише починали засвоювати такий тактичний прийом, як утворення резерву.
(обратно) 112«Татари переможені залишилися переможцями» — Маттео Віллані.
(обратно) 113Тут: хан.
(обратно) 114У хрестовий похід.
(обратно) 115Історичні слова литовського князя.
(обратно) 116Через півроку Кейстут також підпише договір з Орденом, під яким першим поставить свій підпис вигнанець Явнут. З юридичного погляду така ситуація майже дорівнювала визнанню Кейстутом і Любартом великим князем литовським саме його (а не Ольгерда).
(обратно) 117Тобто брами, що виходить на річку.
(обратно) 118Там, де в середньовічних джерелах написано «смола», насправді мається на увазі або дьоготь, або різні суміші на основі дьогтю.
(обратно) 119Навісні бійниці, за західною термінологією, — машинкулі.
(обратно) 120Мистецтво метати з допомогою пращі стріли дожило в Німеччині до ХІХ ст., щоправда, як спортивна гра.
(обратно) 121Княжий мисливець.
(обратно) 122Рядовий лицар.
(обратно) 123Шолом із заборолом.
(обратно) 124Не слід забувати, що в ті часи, наприклад, апендицит чи запалення легенів були стовідсотково смертельними хворобами, тому політики повсякчас тримали в голові можливість смерті свого лідера і програвали варіанти своєї поведінки на такий випадок. Лідер, що не мав спадкоємця, прихильників міг і втратити.
(обратно) 125У ті часи часто траплялося, що феодал був васалом кількох сюзеренів відразу. Тісна васальна присяга мала першість проти інших присяг.
(обратно) 126Сифон — вогнемет. У візантійців дійсно були портативні вогнемети, одне зображення яких збереглося. Вони били на кільканадцять метрів, що є загадкою — саме конструкція вогнемета, а зовсім не склад «грецького вогню», який у східних джерелах називається простим та ясним арабським словом «нафт» (або «нефт»). Незрозуміла конструкція вогнемета. У Китаї з Х ст. вогнемети метали бензин або гас (китайці вміли їх добувати) за допомогою порохового заряду. Проте для портативних сифонів при тодішньому слабкому пороху це, здається, неможливо.
(обратно) 127Наступного року Казимир викличе велике незадоволення Папи тим, що з церковних грошей заплатить семи татарським князям за те, що вони «воюють з Руссю». Оскільки вірні Джанібекові тисячники воювати з Волинню просто не могли (а гіпотетична війна з якимсь іншим князівством не могла так зацікавити Казимира, щоби він для цього запускав лапу в церковну казну), то, вочевидь, ідеться про брацлавських заколотників, які стали вигнанцями.
(обратно) 128Див. Історичні довідки. Довідка 6.
(обратно) 129Мається на увазі англійський король Едвард ІІІ.
(обратно) 130Професійні найманці, що в мирний час розбійникують.
(обратно) 131Залізна або дерев'яна головка на тупому кінці списа.
(обратно) 132Шапка зі шликом — дійсно аланський винахід. В описаний час ще існували аланські поселення в Нижньому Подунав'ї та у Криму.
(обратно) 133Див. Історичні довідки. Довідка 7.
(обратно) 134Лайош був поранений 1 квітня чи, можливо, 31 березня.
(